nedeľa , september 15 2019
Tenisový Svet / Správy / Ako sa zlepšiť? Poradí svetový tréner Matej Lipták
Foto: TASR

Ako sa zlepšiť? Poradí svetový tréner Matej Lipták

Dáme ti šancu stať sa lepším hráčom. S Matejom Liptákom. Na turnajoch pôsobí dojmom profesora. Pozorne sleduje dianie na kurte. Zvykne sedieť sám, mimo ďalších členov tímu. Sleduje detaily a všetko si ukladá do hlavy. Prípadne komunikuje s hráčkou, čo má zmeniť.

Je ako chodiaca encyklopédia. Analyzuje údery, pohyb na kurte, hľadá slabiny súpera. Má skúsenosti, ale aj cit na to, aby vedel zverenca správne nasmerovať. Tenis na profesionálnej úrovni je neraz o detailoch. Niekedy stačí zmeniť štýl či smer úderov a prehratý zápas sa vám podarí otočiť.

Matej Lipták patrí medzi najlepších slovenských trénerov. V minulosti pomohol viacerým tenistom presadiť sa vo svetovej špičke. V posledných rokoch trénuje Dominiku Cibulkovú, s ktorou sa mu podarilo dosiahnuť najväčšie víťazstvá.

Profesionálni hráči teraz majú jedinečnú príležitosť využiť know-how tohto skúseného trénera. Matej Lipták poradí a pomôže s analýzou vašej hry.

Čo to znamená?

Mať dva dni k dispozícii trénera, ktorý bol pri viac ako desiatich tituloch na profesionálnom okruhu a k dispozícii všetky jeho znalosti a skúsenosti. Lipták vám dá odporúčania ako sa môžete stať lepším tenistom. Na ktorých úderoch treba popracovať, aké chyby robíte. Poradí s technikou i tréningom.

Analýza hry bude zahŕňať dvojfázový tréning a kondičné testovanie. Je to príležitosť posunúť sa na inú úroveň bez toho, aby ste museli trénera, ktorý je viac ako 15 rokov na profesionálnom okruhu, priamo angažovať.

Predstavte si, že by mal futbalista Trnavy či Žiliny šancu ísť sa učiť do FC Barcelona alebo do Manchestru United. Bez toho, aby sa stal ich kmeňovým hráčom. Vo futbale to je v podstate nereálne. Aj v tenise je to výnimočná príležitosť a šanca učiť sa od najlepšieho vo svojom odbore.

Ak sa vám doteraz nedarilo, veľmi rýchlo môžete zistiť, v čom bol problém. „Dôležité je, že je to príležitosť pre hráčov, ktorí nemajú možnosť byť dlhú dobu v akadémii a takto získajú komplexnú analýzu svojej hry. Navyše získajú aj odporúčania pre ďalšie smerovanie svojej kariéry,“ vraví Ján Stančík z Love4Tennis Dominika Cibulková Academy.

Kto je Matej Lipták?

Určite ho poznáte ako slovenského kapitána v Pohári federácie a trénera Dominiky Cibulkovej. Lipták však pomohol presadiť sa viacerým úspešným hráčom. Bol pri Lukášovi Lackovi, keď sa prepracoval v rebríčku do top 50, s Karolom Beckom to dotiahol do top 40. Na začiatku kariéry trénoval bývalú svetovú jednotku Petru Kvitovú. S ňou pracoval, keď ako juniorka postupne prešla na profesionálny okruh až do top 40 WTA.

Lipták sa však ako jeden z mála trénerov dokázal s dvomi rôznymi hráčmi dostať v rebríčku do top 15 – s Danielou Hantuchovou (2011) a s Cibulkovou, ktorá bola dokonca štvrtou hráčkou sveta. Dominike sa pod jeho vedením podarilo v roku 2016 vyhrať Turnaj majsteriek.

„Maťo Lipták je inteligentný tréner, ktorý tenisu rozumie a snaží sa hráča rozvíjať ako komplex. Pracuje na všetkých jeho stránkach a neustále hľadá, v čom sa dá zlepšovať. Okrem toho je aj dobrý motivátor,“ pochvaľuje si spoluprácu s Liptákom Dominika Cibulková.

Viac sa o komplexnej analýze s Matejom Liptákom dozviete na www.CibulkovaAcademy.com/MatejLiptak.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Martin v Bielle turnajovou trojkou, Klein zabojuje v Glasgowe

BIELLA/GLASGOW – Počas budúceho týždňa budeme slovenských tenistov sledovať aj na ďalších challengerových turnajoch. Vo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

fifteen − 15 =