streda , máj 22 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Aký podiel má na odstúpení Sereny z Paríža Maria Šarapovová?
Foto: TASR

Aký podiel má na odstúpení Sereny z Paríža Maria Šarapovová?

Serena Williamsová na štvrtý titul z French Open nezaútočí. Zároveň odchádza z Paríža neporazená, čo je pre hráčku, ktorá si celú kariéru pestuje vysoké sebavedomie, takisto dôležité. Mal na jej odhlásení podiel blížiaci sa súboj s veľkou rivalkou Šarapovovou? Možno.

Mal to byť 22. vzájomný zápas. Prvý po Mariinej 15-mesačnej dopingovej pauze. Prvý po tom, čo sa vrátila Serena po 14 mesiacoch bez tenisu. Od posledného súboja toho obe stihli dosť. Američanka sa stala matkou, Ruska napísala knihu.

A práve o Šarapovovej knihe bola reč v posledných dňoch. „Tešila som sa na tú knihu. A potom som zistila, že je takmer celá o mne. Ak mám byť úprimná, prekvapilo ma to,“ povedala Serena na margo kontroverznej autobiografie.

O rivalite oboch šampiónok toho v nej odznelo naozaj dosť. „Myslím, že Serena ma neznášala preto, že som bola to chudučké dievčatko, ktoré ju porazilo, aj keď nemalo mať žiadnu šancu,“ píše Maria o slávnom wimbledonskom triumfe z roku 2004, „no predovšetkým ma neznášala preto, že som ju videla plakať. Nikdy mi to neodpustila.“

Práve po Wimbledone pred 14 rokmi si Serena povedala, že Šarapovovú už nad sebou nikdy nenechá vyhrať. Zdá sa, že keď si niečo mladšia Williamsová zaumieni, ide si tvrdo za tým. Od roku 2005 ťahá Šarapovová proti Serene sériu 18 prehier.

Osemnástich!

Na to číslo sa treba pozrieť viackrát – je v tomto kontexte neskutočné. Navyše, Ruska počas tejto nenormálnej šnúry uhrala iba chabé tri sety. Zároveň až jedenásťkrát neuhrala v dejstve viac ako jeden gem.

Bolo viac ako očividné, že pre Serenu Williamsovú má predsavzatie „už nikdy s Mariou Šarapovovou neprehrať“ obrovskú hodnotu. Pri okolnostiach, za akých mali na seba v Paríži naraziť, prvá prehra od roku 2004 reálne hrozila. Američanka bez formy, fyzicky limitovaná a na povrchu, kde je najmenej nebezpečná. A jej sokyňa rozbehnutá ako už dávno nie.

Williamsová sa z turnaja odhlásila pre problémy s prsným svalom – ten jej nedovoľoval naplno podávať. „Sľúbila som si, že ak nebudem aspoň 50-percentná, tak hrať nebudem,“ neodpustila si nepriamu provokačnú poznámku Američanka. Naznačila tým, že by si na svoju úhlavnú rivalku verila aj polovičná.

Šarapovová dostala postup zadarmo, no napriek tomu bola sklamaná: „Bol to šok. Na tento zápas sme sa dlho pripravovali. Je mi to ľúto.“ Je to logické; chuť vyhrať nad Williamsovou po 14 rokoch (a na 19. pokus) bola určite obrovská.

Otázka, nad ktorou sa dá teraz špekulovať, znie: Odstúpila by Serena Williamsová z turnaja aj v prípade, že by ju nečakal ďalší stret so svojou úhlavnou nepriateľkou?

Možno áno. Možno nie.

O nás Martin Petro

Môže Vás zaujímať

Federer: „Bola by škoda hrať tento rok na Roland Garros naposledy“

PARÍŽ – Švajčiar Roger Federer sa tento rok predstaví na Roland Garros prvýkrát od sezóny 2015. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seven + seven =