pondelok , február 18 2019
Tenisový Svet / Názory / Áno alebo nie? Po tri dôvody, prečo Simona Halepová (ne)vyhrá prvý grandslam
foto: TASR

Áno alebo nie? Po tri dôvody, prečo Simona Halepová (ne)vyhrá prvý grandslam

Simona Halepová je už 31 týždňov svetovou jednotkou. Stále však nevyhrala ani jeden grandslam. Na Roland Garros pravidelne patrí medzi hlavné favoritky. Prečo by to teda tentokrát mohlo vyjsť? Alebo naopak, prečo by to opäť nemusela zvládnuť? Tu sú po tri dôvody obidvoch scenárov.

NIE 1 – Ťažká cesta do finále

V ceste za tretím súbojom o titul stojí proti Simone poriadne ťažký žreb. Vo štvrťfinále ju čaká Kerberová, ktorá jej bude chcieť odplatiť prehru z Melbournu 7:9 v 3. sete. V semifinále zas víťazka duelu medzi Šarapovovou a Muguruzovou. Rusku síce nedávno v Ríme zdolala, ale okrem Kerberovej má proti všetkým negatívnu bilanciu.

ÁNO 1 – Otvorená druhá strana

Ak Halepová náročné zápasy ustojí, v boji o titul bude určite favoritkou. V spodnej časti „pavúka“ zostali Keysová a Stephensová, ktoré antuku veľmi neobľubujú. Proti obom má Simona výrazne lepšiu vzájomnú bilanciu.

NIE 2 – Psychika

Halepová veľké momenty nezvykne zvládať najlepšie. Jasnou favoritkou mala byť v parížskom súboji o titul už vlani, ale proti neskúsenej Ostapenkovej jej nestačil ani náskok 3:1 v druhom či treťom sete. Ešte horšie zvládla šancu stať sa svetovou jednotkou v Cincinnati. Od Muguruzovej dostala vo finále debakel 1:6, 0:6. Ani zvládnutá vlastná polovička „pavúka“ a papierové predpoklady v rukách teda nemusia zaručovať úspech.

ÁNO 2 – Skvelá forma

Simona si na Roland Garros priviezla dobrú formu. V Madride prešla do top osmičky a na generálke v Ríme stroskotala až vo finále. Navyše obidve jej premožiteľky, Plíšková aj Svitolinová, sú už z hry von.

Výborný tenis hrá Rumunka aj v Paríži. Okrem rozbehového prvého kola s Riskeovou zatiaľ v zápase nestratila viac ako 5 gemov.

NIE 3 – Výborne hrajú aj súperky

Postup do štvrťfinále grandslamu je väčšinou zárukou hernej pohody. No nie je forma ako forma. Kým taký Alexander Zverev v mužskej časti sa cestou do štvrťfinále trikrát zachraňoval v päťseťákoch, žiadna z potenciálnych súperiek Halepovej neprišla o viac ako jedno dejstvo. Fyzické sily či sebavedomie tak nebudú chýbať ani Simoniným súperkám.

ÁNO 3 – Svetové jednotky kliatbu (väčšinou) zlomia

Aj také legendy ako Clijstersová či Mauresmová sa vyšplhali na svetový trón skôr než vyhrali grandslam. Takisto Caroline Wozniacka dobyla Melbourne až na začiatku tejto sezóny. Teda takmer osem rokov od prvého prieniku na post jednotky. A nájdu sa aj bývalé kráľovné, ktorým sa to nepodarilo nikdy.

Jankovičová, Safinová a Karolína Plíšková však strávili na čele rebríčka v porovnaní s Halepovou výrazne menej týždňov. Naviac, Češka i Srbka sa v celej kariére dočkali iba jedného veľkého finále. Halepová si môže už o pár dní zahrať štvrté. Viac ich na prvý triumf potrebovala iba Clijstersová, ktorá to v New Yorku dosiahla na 5. pokus.

Argumentov na obidve strany je teda viac než dosť. Čo si myslíte vy? Dokáže to Simona Halepová už v Paríži?

O nás Jana Sedláková

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Koniec kurióznej série Isnera, Ostapenková sa znova bude trápiť

Aj dnes sme si pre vás pripravili trojicu tipérskych odporúčaní. Jelena Ostapenková neprežíva najlepšie obdobie, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 × three =