sobota , jún 23 2018
Tenisový Svet / Názory / Bude podozrivý zápas Dolgopolova podnet pre vyšetrovanie?
Foto: TASR

Bude podozrivý zápas Dolgopolova podnet pre vyšetrovanie?

Turnaj vo Winston-Saleme je v rámci US Open Series predposledná zastávka. Tesne pred US Open ho už ignoruje v podstate celé širšie čelo rebríčka. Tento rok sa na turnaj prihlásili iba traja hráči z prvej 30-tky. Je to turnaj ako stvorený pre hráčov roztrúsených okolo päťdesiateho miesta – ideálna možnosť zarobiť niečo navyše. Otázka však znie: akým spôsobom?

Napriek tomu, že do Winston-Salemu pravidelne nechodí nikto z hlavných hráčov, turnaj v minulom roku na odovzdávaní cien ATP vyhlásili za „250-tku roka“. To je prestíž, ktorú si komunita turnajových organizátorov váži. Túto sezónu však na seba podujatie upozornilo trochu inak.

V prvom kole na seba narazil Alexandr Dolgopolov, bývalá svetová trinástka, a Thiago Monteiro, brazílsky tenista, ktorý predtým nemal žiadne „betónové“ víťazstvo z hlavného okruhu. Monteiro totiž odohral 83% všetkých kariérnych zápasov na antuke.

Dolgopolov bol pred zápasom oprávnený favorit. Ukrajinec na rozdiel od Brazílčana nielenže na betóne vyhráva zápasy, ale aj celé turnaje. V roku 2012 bral trofej z 500-vky vo Washingtone. Do Winston-Salemu navyše prichádzal zo Cincinnati, kde úspešne prešiel kvalifikáciou a v hlavnej súťaži zdolal nepríjemného Kevina Andersona. Vyradil ho až Nick Kyrgios, ktorý tam došiel do finále.

Monteiro má tento rok pasívnu bilanciu. Naposledy hral súťažný zápas na rakúskej antuke v Kitzbüheli, pred troma týždňami. Toto bol jeho prvý zápas na betóne od marca. Otváracie kurzy od Tipsportu – ktoré sa hýbali na úrovni 1,3 až 1,4 – zodpovedali rozloženiu síl, forme a ďalším okolnostiam.

Kurzová hladina ostala na trhu pokojná celú sobotu a väčšinu nedele, no dve hodiny pred začiatkom stretnutia prišlo k dramatickým zmenám. Od 18:20 do 18:40 sa kurz na výhru Dolgopolova zvýšil z 1,37 na 1,63 (informácia pochádza z dát stávkovej spoločnosti Pinnacle).

Na podozrivé pohyby zakrátko reagovali stávkové spoločnosti na celom trhu a niektoré zápas dokonca vyradili z ponuky. Jedna z tých najväčších, Bet365, zápas prestala ponúkať približne hodinu a pol pred začiatkom stretnutia (okolo pol ôsmej), keď sa kurz na Dolgopolova navýšil na 2,37.

Na burze stávok Betfair sa so zápasom naďalej obchodovalo. Výhru Ukrajinca mohol tipér skúsiť v kurze 3,15, a to stále v čase, keď do začiatku zápasu ostávalo 15 minút. V tom momente sa už však našiel iba málokto, kto by Dolgopolovovi vo Winston-Saleme dôveroval. Kurzy sa v priebehu dvoch hodín prakticky prevrátili a z Monteira sa stal pomerne výrazný favorit.

Zápas potvrdil obavy. Dolgopolov vo štvrtom geme prvého setu stratil servis po dvoch dvochybách za sebou, na kurte pôsobil bezradne a odovzdane. Nastúpil síce s obviazaným členkom, no s podobnou „výbavou“ hral už v Cincinnati, kde žiadne zdravotné problémy nesignalizoval. Ani vo Winston-Saleme ho nič očividné zdravotne nelimitovalo.

V prvom sete uhral na riterne 4 fiftíny a po tom, čo ho prehral, sa na jeho výhru dalo v Tipsporte staviť pri kurze 4 a viac. Každý, kto jeho predstavenie sledoval cez Tipsport TV, kde sa tento zápas streamoval, musel mať jasno v tom, že sa žiadny obrat konať nebude. Nemal oňho zrejme záujem ani sám Dolgopolov.

O svoj servis prišiel aj v druhom sete a sám si do konca stretnutia nevypracoval žiadny brejkbal. Niečo podobné sa mu za posledné dve sezóny stalo iba dvakrát: na Australian Open 2016 a na Wimbledone 2017 – v oboch prípadoch proti Rogerovi Federerovi. Naopak, Monteirovi sa vôbec prvýkrát v kariére prihodilo, že by na betóne nečelil žiadnemu brejkbalu. Na tomto nie príliš obľúbenom povrchu v 7 predošlých zápasoch stratil servis 31-krát.

Žeby sa na zápas proti Dolgopolovovi Monteiro tak dobre vyspal? Možné to je, no asi iba málokto verí, že tento súboj rozhodli športové faktory. Pohyb kurzu z 1,37 na 3,15 v priebehu dvoch hodín naznačuje, že sa na trhu nachádzala skupina ľudí s veľmi dobrými informáciami, ktoré výsledok zápasu iba potvrdil. Aj samotný priebeh stretnutia bol podozrivý rovnako, ako konečné skóre.

V prospech Dolgopolova nehrá ani ďalšie zistenie. Spoločnosť Pinnacle disponuje historickými dátami vývoja kurzovej hladiny jednotlivých zápasov. Dajú sa filtrovať všetky stretnutia, pri ktorých prišlo k viac ako 10-percentnému pohybu kurzov. Od roku 2004 bolo takých zápasov pomerne veľké množstvo, no keď si vyfiltrujeme meno tenistu, ktorý sa v nich opakuje najčastejšie, vypadne práve hlavný hrdina tohto článku: Alexandr Dolgopolov.

Za posledných 18 mesiacov vydal TIU (Jednotka pre tenisovú integritu) množstvo ambicióznych vyhlásení týkajúcich sa pritvrdenia v boji proti tenisovej korupcii. Pokiaľ to kompetentní myslia so svojimi krokmi vážne, práve im na stôl pristál zrejme najväčší podnet prebiehajúcej sezóny. Zápas Dolgopolova s Monteirom si zaslúži podrobný pohľad kontrolného orgánu.

O nás Martin Petro

Môže Vás zaujímať

Tipérsky špeciál: Kyrgios s Čiličom demonštrujú silu na servise

Zajtra sa rozhodne o finalistoch tohtotýždňových turnajov. V hre budú hviezdne mená – Roger Federer, Novak …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 5 =