TenisovýSvet.sk - Najväčší tenisový zázrak s ročníkom narodenia 2001

Najväčší tenisový zázrak s ročníkom narodenia 2001


Talent

21.04.2017, 14:32 - BRATISLAVA – Ruská tenisová škola patrí medzi najvýznamnejšie na svete. Najmä okruhu WTA dala v posledných rokoch množstvo osobností, ktoré sa nezmazateľne zapísali do histórie. Raz by sa medzi ne mohla zaradiť aj talentovaná Anastasia Potapovová.

Anastasia Sergejevna Potapovová sa narodila 30. marca 2001 v Saratove. K tenisu sa dostala ako 5-ročná. Je impozantné, akým spôsobom vždy prevyšovala svoje rovesníčky. Mala čerstvých 13 rokov, keď si odkrútila premiéru na ITF turnaji do 18 rokov. Ba čo viac, v izraelskom Bat Jame dokráčala z kvalifikácie až k titulu! Bez straty setu. Jej najbližší napriek tomu usúdili, že ešte nie je dostatočne pripravená konfrontovať sa pravidelne s 18-ročnými dievčatami a naplno sa vrhla na juniorské podujatia „až“ v roku 2015. Zbierala jeden titul za druhým. Štvrťfinále Wimbledonu a semifinále na Orange Bowle sú tiež fantastické výsledky. Rovnako tak deblové finále na US Open. V štrnástich sa zaradila Anastasia medzi špičku medzi 18-ročnými. Vlani pokračovala v stabilných výkonoch. Čerešničkou na torte bolo víťazstvo na Wimbledone po dramatickej koncovke finále proti Ukrajinke Dajane Jastremskej. V aktuálnej sezóne sa 16-ročná Ruska juniorským turnajom nevenuje, napriek tomu je stále svetovou jednotkou v kombinovanom ITF renkingu.

Bláznivá koncovka finále wimbledonskej dvojhry dievčat:

Medzi ženami toho zatiaľ rodáčka zo Saratova veľa neodohrala. Premiérový turnaj absolvovala v novembri 2015 a prvých bodov sa dočkala vlani v máji. Nasledovala dlhá pauza, systematickému zbieraniu bodov a budovaniu rebríčkového postavenia zasvätila až sezónu 2017. Preto znie priam neuveriteľne, že je dnes na 392. mieste WTA renkingu. Stačia jej na to tri 2. kolá na 25-tisícových turnajoch, titul z rovnako dotovaného podujatia v brazílskej Curitibe spred 6 týždňov a 2. kolo kvalifikácie prestížneho WTA turnaja v Miami. Práve tam dosiahla skalpom Grékyne Marie Sakkariovej najväčšie víťazstvo. O svojich cieľoch Ruska príliš nehovorí. Do top 200 by sa však mohla do konca roka dostať bez problémov. Spolu s Poľkou Igou Šwiatekovou je zatiaľ jedinou hráčkou narodenou v roku 2001 so singlovým titulom z profesionálneho turnaja.

Anastasia Potapovová vs Teliana Pereirová (1. kolo v Curitibe):

Anastasia Potapovová je 173 centimetrov vysoká praváčka, ktorá hrá bekhend obojručne. Hovoriť v jej hre o konkrétnej zbrani je zložité. Vyniká totiž komplexnosťou, tak úderovou ako i z hľadiska výsledkov na jednotlivých povrchoch. Sama sa pri tom mierne prikláňa k antuke, na ktorej môže využívať svoje rýchle nohy. Na tráve sa zas môže oprieť o solídny servis a obojstranne zvládnutú nátlakovú hru. Práve táto univerzálnosť je okrem nesporného talentu ďalšou veľkou devízou. Kto sa chce dostať do najužšej svetovej špičky, musí zvládať hru na všetkých povrchoch. O tom, že sa to Anastasii podarí, pochybuje málokto. Momentálne na to dohliada trénerka Irina Doroninová v Tenisovej akadémii Alexandra Ostrovského v Chimki. Napriek náročnému tenisovému životu má talentovaná tenistka záľuby ako každé iné dievča v jej veku – móda, kino, hudba, čítanie.

Foto TASR
Zdroj TenisovySvet.sk, itftennis.com
8
2
Michal Pokrivka
Redaktor
DISKUSIA
VYBERÁME Z KURZOVEJ PONUKY
Uzávierka Zápas Turnaj 1 2
Dnes, 19:30 Robredo - Skugor Ženeva 1.28 3.4
AKTUÁLNE ZÁPASY
Zajtra, 10:00
Gombos1.14
Jung4.7
Roland Garros, 1. kolo kvalifikácie
Zajtra, 10:00
Sijsling5.55
Kovalik1.1
Roland Garros, 1. kolo kvalifikácie
Zajtra, 10:00
Molcan2.23
Karlovskiy1.55
Challenger Šimkent, 1. kolo
KONIEC
Martin634
Ymer366
Roland Garros, 1. kolo kvalifikácie
KONIEC
Obal62
Frawley76
Maďarsko F3, 1. kolo
KONIEC
Lacko42
Diez66
Roland Garros, 1. kolo kvalifikácie
KONIEC
Gombos32
Krajinovic66
Heilbronn, finále
KONIEC
Lenz66
Masar23
Česká republika F1, finále