sobota , august 24 2019
Tenisový Svet / Australian Open / Čo Melbourne dal, čo vzal: Nová svetová jednotka a splnené sny

Čo Melbourne dal, čo vzal: Nová svetová jednotka a splnené sny

MELBOURNE – V deviaty hrací deň sa na Australian Open rozhodlo o prvých semifinalistoch. Simona Halepová, ktorá včera prehrala so Serenou Williamsovou, bude musieť prepustiť post svetovej jednotky niekomu inému.

Muži:

Stefanos Tsitsipas (14. nasadený) ukázal, že triumf nad Rogerom Federerom nebol náhodný. Dnes zdolal aj Roberta Bautistu Aguta (22.) po setoch 7:5, 4:6, 6:4, 7:6(2). Grék má stále iba 20 rokov, stal sa najmladším grandslamovým semifinalistom od roku 2007, keď sa do tejto fázy turnaja dostal Novak Djokovič. (Viac si o zápase prečítajte tu.)

Tsitsipas v pozápasovom rozhovore povedal, že jedným z jeho cieľov pre rok 2019 bolo dostať sa do grandslamového semifinále. Sám však mal pocit, že je to až príliš odvážne prianie. Tiež padla otázka, ako sa vyrovnal s tým, že on je ten, kto vyradil Rogera Federera. Na to odpovedal, že médiá skutočne takmer o inom nehovorili, on sa však snažil len naďalej hrať svoju hru a sústrediť sa aj na ďalší zápas. V závere tiež povedal, že stretnutie Nadala a Tiafoea si zrejme pozrie, keďže to bude zaujímavý zápas.

Rafael Nadal (2.) naďalej vyzerá nezastaviteľne. Mladého Francesa Tiafoea zdolal hladko 6:3, 6:4, 6:2. Španiel tak postúpil do svojho 30. grandslamového semifinále v kariére. Má v nich úctyhodnú bilanciu. Z doterajších 29 semifinálových zápasov prehral päť. Avšak momentálne ťahá sériu dvoch takýchto neúspechov, keďže v tejto fáze turnaja sa porúčal vo Wimbledone aj na US Open. Predtým však medzi štyrmi najlepšími prehral naposledy v roku 2009.

Naj deviateho hracieho dňa:

• Najdlhší zápas: tri hodiny a 15 minút (Stefanos Tsitsipas vs Roberto Bautista Agut)
  • Najkratší zápas: jedna hodina a 47 minút (Rafael Nadal vs Frances Tiafoe)

Danielle Collinsová naďalej žije svoj sen. Pred Australian Open nemala na konte ani jeden vyhraný zápas na grandslame, dnes je už v semifinále. Zdolala Anastasiu Pavľučenkovovú 2:6, 7:5, 6:1. Podľa nových prepočtov rebríčka WTA jej patrí už 23. priečka. Mala tiež úžasný záver zápasu, keď od stavu 5:5 v druhom sete až do 5:0 v treťom vyhrala sedem hier za sebou. Pavľučenkovová potom sériu prerušila a odvrátila hrozbu „kanára“. (Viac si o zápase prečítajte tu.)

Petra Kvitová (8.) dnes rozhodla, že na poste ženskej svetovej jednotky nastane zmena. Zdolala domácu nádej Ashleigh Bartyovú (15.) hladko 6:1, 6:4. Zabezpečila si prvý postup do grandslamového semifinále od Wimbledonu 2014, kde vyhrala.  (Viac si o zápase prečítajte tu.) Okrem toho však v priebežnom poradí rebríčka WTA zosunula Simonu Halepovú z líderskej pozície. Rumunka včera podľahla Serene Williamsovej, nemôže tak už získať ďalšie body.

Kvitová však nemá isté, že práve ona bude ženou, ktorá z Melbournu odíde ako najlepšia hráčka planéty. Rovnako má šancu aj Naomi Osaková, ktorá bude zajtra hrať štvrťfinále, ak ho vyhrá, priebežne bude prvá práve ona. Záležalo by na ďalšom vývoji na turnaja. Do boja o tenisový trón môžu zasiahnuť aj Elina Svitolinová a šancu vrátiť sa naň má aj Karolína Plíšková. Týmto dvom hráčkam však iba postup do semifinále stačiť nebude a budú musieť ísť ešte ďalej. Viac svetla tak do situácie vnesie zajtrajšia porcia duelov. Osaková so Svitolinovou budú hrať dokonca proti sebe. Karolína Plíšková však na udržanie šance na post jednotky bude musieť prejsť cez Serenu Williamsovú.

• Najdlhší zápas: dve hodiny a 16 minút (Danielle Collinsová vs Anastasia Pavľučenkovová)
  • Najkratší zápas: jedna hodina a osem minút: (Petra Kvitová vs Ashleigh Bartyová)

O nás Jana Sedláková

Vondroušová bojuje so zdravotnými problémami, odhlásila sa z US Open

NEW YORK – Česká tenistka Markéta Vondroušová, aktuálne 17. v rebríčku WTA, nebude štartovať na …