nedeľa , november 17 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Čo Londýn dal, čo vzal: Historický triumf Djokoviča, nová svetová jednotka
foto: Twitter/Wimbledon

Čo Londýn dal, čo vzal: Historický triumf Djokoviča, nová svetová jednotka

LONDÝN – Máme za sebou vyvrcholenie Wimbledonu. Neštandarne sa hrali v nedeľu ešte tri finálové zápasy. Novak Djokovič a Roger Federer zohrali finále, aké si z mnohých ohľadov wimbledonská história ešte nepamätá.

Mužská dvojhra:

Novak Djokovič dnes po obrovskom boji a štyroch hodinách a 57 minútach zdolal Rogera Federera 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3) v najdlhšom wimbledonskom finále histórie. To však nie je jediné, čím bol zápas štatisticky výnimočný.

Djokovič odvrátil vo finále mečbaly. Stal sa historicky prvým šampiónom v Otvorenej ére, ktorý to dokázal.

Opäť ukázal, že to na Federera v Londýne vie. Vo finálových zápasoch s ním vedie už 3:0. Stal sa tiež štvrtým hráčom v histórii s minimálne piatimi titulmi z Wimbledonu. Rovnako ako Srb ich má na konte päť aj Borg, Sampras má sedem a rekordérom je osemnásobný víťaz Federer.

Získal tiež 16. grandslamový titul, čím zaostáva o dva za Nadalom a o štyri za lídrom Federerom. Je to tiež jeho piata sezóna, v ktorej získal aspoň dva grandslamové tituly. Napodobnil tak roky 2011 a 2015, keď sa dokonca tešil trikrát a tiež sezóny 2016 a 2018 s dvoma triumfmi. Zaujímavé je, že medzi titulmi chýbal Wimbledon iba v roku 2016.

Srb je v päťseťákoch takmer nezlomný, má štatistiku 30 výhier a 10 prehier. Vo Wimbledone je to uňho 9:1 a v grandslamových finále dokonca 3:1.

Symbolicky sa dnes Djokovič v Londýne kvalifikoval na Turnaj majstrov – taktiež do Londýna.

Je zaujímavé, že tohtoročná novinka v podobe tajbrejku za stavu 12:12 sa v dvojhre – mužskej či ženskej, dostala do akcie po prvý raz až vo finále.

Piaty set pritom bol druhým najdlhším vo wimbledonskej histórii a to aj napriek tomu, že tajbrejk doteraz neexistoval. Dlhší bol iba posledný set Federera a Roddicka v roku 2009, ktorý skončil 16:14.

Ženská štvorhra:

Ženská štvorhra bola na programe už včera. Kvôli zdĺhavému finále mužského debla však bola odložená na nedeľu po skončení finále medzi Djokovičom a Federerom, ktoré bolo napokon ešte dlhšie.

Výhry sa dočkali Barbora Strýcová a Sie Šu-wej po zdolaní páru Gabriela Dabrowská a Sü Ji-fan 6:2, 6:4. Pre hráčky ide o prvý grandslamový titul v kariére. Barbora Strýcová sa tiež v pondelok stane novou svetovou jednotkou vo štvorhre.

Zmiešaná štvorhra:

Kvôli spomínaným zmenám v programe sa zmiešaná štvorhra, ktorá inak uzatvára po mužskom finále celý turnaj, hrala tento rok počas finále Djokoviča a Federera. Titulu sa dočkal spoluhráč Filipa Poláška Ivan Dodig, ktorý po boku Latishi Čan zdolali Jelenu Ostapenkovú a Roberta Lindstedta 6:2, 6:3.

Pár sa tak teší z druhého grandslamu za sebou, keď vyhrali aj na French Open a celkovo z tretieho, keďže v Paríži vyhrali aj vlani.

O nás Jana Sedláková

Môže Vás zaujímať

stefanos tsitsipas

V neuveriteľnom finálovom boji dobyl Tsitsipas Turnaj majstrov a zlomil 14-ročné prekliatie finalistov

LONDÝN – Grécky tenista Stefanos Tsitsipas pri svojej premiére získal na Turnaji majstrov (9 000 000 USD, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × two =