utorok , júl 16 2019
Tenisový Svet / Správy / Čo Londýn dal, čo vzal: Halepová si na Serenu verí, pridáva veľké prvenstvo

Čo Londýn dal, čo vzal: Halepová si na Serenu verí, pridáva veľké prvenstvo

LONDÝN – Máme za sebou desiaty hrací deň vo Wimbledone. Spoznali sme finalistky ženskej dvojhry. Filip Polášek svoju skvelú jazdu v Londýne nekorunoval postupom do finále.

Ženská dvojhra:

Simona Halepová (7. nasadená) je vo svojom prvom grandslamovom finále od triumfu na Roland Garros 2018. Po sústredenom výkone na najvyššej úrovni zdolala Elinu Svitolinovú (8.) 6:1, 6:3. Po prvý raz v kariére sa tak pozrie do finále v All England Clube. Po turnaji sa tiež vráti do najlepšej svetovej päťky. Je historicky prvou Rumunkou vo finále Wimbledonu.

Naopak, po jedenásty raz v kariére si finále zahrá Serena Williamsová (11.), ktorá zvíťazila nad prekvapením turnaja Barborou Strýcovou jasne 6:1, 6:2. Ak by v sobotu vyhrala, išlo by o grandslamový titul číslo 24, čím by vyrovnala rekord Margaret Courtovej v počte získaných grandslamov. Legendárna Austrálčanka časť z nich nazbierala ešte pred Open érou, takže v rámci profesionálneho tenisu je Američanka rekordérkou už dnes.

V semifinálových zápasoch nastala kuriózna zhoda. V zápase Halepovej so Svitolinovou obe hráčky vyprodukovali 16 nevynútených chýb. V súboji Williamsovej a Strýcovej zas mali obe po 10 chýb.

Simona Halepová a Serena Williamsová sa stretnú vôbec po prvý raz v grandslamovom finále. Obe sa tiež stali jedinečnou dvojicou hráčok, ktorá dosiahla finále grandslamu v troch posledných sezónach. (Serena hrala o titul vlani vo Wimbledone a na US Open, v roku 2017 stihla pred materskou vyhrať Australian Open. Halepová vlani vyhrala Roland Garros, rok predtým prehrala vo finále a v sezóne 2018 bojovala o titul aj na Australian Open.)

Na tlačovej konferencii po zápase sa Simony Halepovej novinári opýtali, ako veľmi chce Serene predĺžiť čakanie na 24. grandslamový titul. Z Rumunky sršalo sebavedomie a jej odpoveď znela: „Veľmi chcem vyhrať Wimbledon. Oveľa viac, ako iba ju zastaviť.“

Desiaty hrací deň v číslach:

• najviac es: 4 (Serena Williamsová)
  • najviac dvojchýb: 3 (Simona Halepová)
  • najviac nábehov na sieť: 16 (Serena Williamsová)
  • najviac brejkbalov: 8 (Simona Halepová)
  • najviac víťazných úderov: 28 (Serena Williamsová)
  • najviac nevynútených chýb: 16 (Simona Halepová, Elina Svitolinová)

Mužská štvorhra:

Filip Polášek s Ivanom Dodigom skončili svoje wimbledonské pôsobenie na raketách turnajových jedenástok Édouarda Rogera-Vasselina Nicolasa Mahuta po setoch 2:6, 6:7(7), 6:7(2). V druhom sete pritom mali dva setbaly.

Súpermi francúzskeho páru budú vo finále Juan Sebastián Cabal Robert Farah (2.)ktorí si poradili s Ravenom Klaasenom a Michaelom Venusom (3.) 6:4, 6:7(4), 7:6(2), 6:4.

O nás Jana Sedláková

Slováci v akcii, utorok 16. júl

Martin Kližan, Jozef Kovalík a Viktória Kužmová zasiahnu do hry v rámci hlavného okruhu. Ďalší …