piatok , marec 22 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Čo New York vzal, čo dal: Škandál vo finále, Serena nazvala rozhodcu zlodejom
foto: Twitter/US Open

Čo New York vzal, čo dal: Škandál vo finále, Serena nazvala rozhodcu zlodejom

NEW YORK – Trinásty hrací deň na US Open otvorilo finále miešanej štvorhry. Po ňom už nasledoval jeden z vrcholov celého turnaja v podobe finále medzi domácou hviezdou Serenou Williamsovou a mladučkou Naomi Osakovou. 

Miešaná štvorhra:

Vo finále sa stretli Američanka Bethanie Matteková-SandsováJamie Murray – brat Andyho. Ich súperom bola poľsko-chorvátska dvojica Alicja Rosolská/Nikola Mektič. Americko-britský pár triumfoval po setoch 2:6, 6:3, 11:9.

Pre Murrayho ide o štvrtý titul z mixu, pre Mattekovú-Sandsovú o tretí. Spoločne sa však tešia po prvý raz. Američanka tak doplnila svoju zbierku o titul už z tretieho rozličného grandslamu. Ak sa jej podarí vyhrať miešanú štvorhru aj vo Wimbledone, zaradí sa do zoznamu hráčok s kariérnym grandslamom v tejto disciplíne. Brit sa dvakrát tešil v New Yorku a dvakrát v Londýne.

Ženy:

Nečakanou šampiónkou ženskej dvojhry sa stala iba 20-ročná Naomi Osaková (20. nasadená). Vo finále zdolala domácu superhviezdu Serenu Williamsovú (17.) 6:2, 6:4. Vo vzájomnej štatistike upravila už na 2:0. Je prvou Japonkou s grandslamovým titulom v histórii. Tiež bola najmladšou finalistkou od roku 2009, keď si o titul zahrala 19-ročná Caroline Wozniacka.


Skvelý výkon Osakovej zatienila hádka Sereny s rozhodcom Carlosom Ramosom. Už počas prvého setu dostala varovanie za nepovolený koučing od Patricka Mouratogloua. Celý spor sa tiahol až do druhého setu. Američanka hodila raketu, za čo dostala trestný fiftín. Po tom, čo šla Japonka do brejku na 4:3 sa situácia vyostrila natoľko, že Serena začala chrliť na Ramosa množstvo urážok. Tvrdila, že je matka a predsa sa môže pozerať na svoju dcéru.

Celá hádka sa začala týmto momentom od Mouratogloua:


Neskôr padli aj slová ako: „Napádate môj charakter. Ste klamár. Nikdy viac sa neobjavíte na mojom zápase. Ako sa opovažujete tvrdiť, že som podvádzala? Ukradli ste mi fiftín, ste zlodej!“ Američanka naviac neustále žiadala ospravedlnenie.


Pri vyhrotenej situácii bol rozhodca nútený udeliť Serene trestný gem, ktorý posunul Osakovú do vedenia 5:3. V ďalšej hre nahnevaná domáca hráčka servovala a nedala súperke šancu. Potom však už Japonka spečatila svoj životný triumf na podaní. Williamsová odmietla podať ruku Ramosovi a žiadala ho, aby sa jej ospravedlnil.

Po zápase Američanka aspoň sympaticky objala súperku.


Finále bolo renkingovo najhoršou Sereninou grandslamovou prehrou od pamätného triumfu Roberty Vinciovej v semifinále roku 2015 (vtedy podľahla 43. hráčke sveta, dnes 19.). Už výhra Osakovej v prvom dejstve štatisticky jasne naznačila, že si ide po titul. V tejto sezóne získala Japonka všetkých 31 zápasov, v ktorých viedla 1:0 na sety. Je tiež zaujímavé, že Američanka z predchádzajúcich deviatich finále, v ktorých prehrala prvý set, dokázala otočiť iba dve.

Súboj medzi 20-ročnou Osakovou a 36-ročnou Williamsovou znamenal druhý najväčší vekový rozdiel finalistiek v histórii turnaja. Ak by bola domáca tenistka triumfovala, stala by sa najstaršou šampiónkou grandslamu v histórii.

Z titulu Osakovej sa tešil aj jej krajan Kei Nišikori. Ten v semifinále podľahol Novakovi Djokovičovi a pred štyrmi rokmi si dokonca zahral finále.


Obrovskú radosť mala aj mama Naomi, ktorá sa bezprostredne po dcérinom triumfe neubránila slzám.

O nás Jana Sedláková

Môže Vás zaujímať

Slováci v akcii, piatok 22. marec

Viktória Kužmová ako naša posledná nádej na prestížnom miamskom turnaji. Ostatní Slováci sa predstavia na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × five =