streda , október 23 2019
Tenisový Svet / Zo zákulisia / Hrbatý o novom daviscupovom formáte: „Dajme mu šancu, hráči boli unavení“
Foto: TASR

Hrbatý o novom daviscupovom formáte: „Dajme mu šancu, hráči boli unavení“

BRATISLAVA – Daviscupoví kapitáni Dominik Hrbatý a Frank Dančevič v utorok na tlačovej konferencii pred stretnutím Slovenska a Kanady odpovedali aj otázky týkajúce sa zmeny formátu súťaže. Ako vnímajú novinky?

Davisov pohár prešiel v poslednom roku veľkými zmenami. Svetovú skupinu tvorí 24 tímov. Každý z nich súťaží vo februári na domácej resp. súperovej pôde. Dvanásť víťazných družstiev postupuje na týždňový záverečný šampionát, ktorý sa bude konať na jednom spoločnom mieste v novembri. Dvanásť porazených tímov si zas zahrá s regionálnymi súpermi baráž o udržanie sa vo svetovej skupine. Februárová kvalifikácia sa hrá v piatok a v sobotu. Zápasy sú tiež iba na dva vyhrané sety. Mužstvo môže tvoriť až päť hráčov.

Frank Dančevič

„Z môjho uhla pohľadu je táto zmena pozitívna. Daviscupovú súťaž dobre poznám, sám som ju sedemnásť rokov hrával. Myslím si, že zmeny sú z hľadiska nabitého kalendára pozitívne. Fakt, že zápasy sú kratšie a tenisti môžu opustiť dejisko už v nedeľu, to je pre mňa veľmi pozitívne. Myslím si, že to môže celej súťaži iba pomôcť,“ povedal kapitán Kanady.

Dominik Hrbatý

„Ja beriem zmeny pozitívne. Stále sa zachoval aspoň nejaký formát, aby sa hralo aj doma. Treba dať tomuto formátu šancu. Myslím si, že niečo, čo je nové, netreba hneď odsudzovať, kým nevieme, či to bude úspešné. Boli sme takto zvyknutí hrať tridsať rokov, neznamená to ale, že to tak musí byť navždy. Aj ak by vám prestali predávať pivo dvanástku, asi by ste nadávali, ale kúpili by ste si jedenástku. Koniec koncov, za desať rokov by ste si už tiež ani nespomenuli, že bola nejaká dvanástka,“ myslí si o novom formáte Hrbatý.

Porovnal tiež situáciu s inými športmi: „Majstrovstvá sveta družstiev v tenise boli v podstate jedinou súťažou, čo sa hrala vždy doma. Ani vo futbale či v hokeji to tak nie je. Tenis je druhý či tretí najrozšírenejší šport na svete. Ľudia sa naučia chodiť za tými tímami. Myslím si, že ak sa nebude dariť tomuto formátu, tak by organizátori išli sami proti sebe, ak by časom nevrátili starý. Čo sa týka hráčov, nezaberá to štyri týždne v roku. Hráči boli po tom víkende na tri víťazné sety unavení, viem to aj z vlastnej skúsenosti. Možno to nebude mať takú iskru, ako keď sa hrá doma, ale myslím si, že noví hráči by si časom ten formát mohli obľúbiť.“

O nás Jana Sedláková

Môže Vás zaujímať

Verdasco prežíva na sklonku kariéry obrovské sklamanie

MADRID – Fernando Verdasco sa nezmestil do španielskej nominácie na finálový turnaj Davisovho pohára (18. – 24. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 1 =