utorok , júl 16 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Federer zaknihoval neuveriteľné jubileum a postúpil do semifinále Wimbledonu

Federer zaknihoval neuveriteľné jubileum a postúpil do semifinále Wimbledonu

LONDÝN – Druhý nasadený Švajčiar Roger Federer zvíťazil vo štvrťfinále grandslamového Wimbledonu (38 000 000 GBP, tráva vonku) nad japonskou osmičkou žrebu Keiom Nišikorim v štyroch setoch 4:6, 6:1, 6:4, 6:4.

Japonec na začiatku zápasu skvele riternoval, čo viedlo v otváracom geme k prelomeniu súperovho servisu. V ďalšom priebehu hral aktívne, nenechával diktovanie tempa len na favoritovi. V rámci prvého setu mu napokon jeden úspech na príjme stačil, keďže v šiestej hre jedinému brejkbalu nasadenej dvojky odolal.

Do druhého dejstva vstúpil Federer vo veľkom štýle. Efektívnejšie využíval vlastné podanie, úplne eliminoval nevynútené chyby a do stavu 3:0 získal 12 z 13 výmen. O pár minút viedol po brejkovej poistke 5:1. V siedmom geme premenil hneď prvý setbal, keď mu vyšla kombinácia servis-volej.

V úvode tretej časti odvrátil Nišikori brejkbal, čo mu pomohlo vrátiť sa herne do zápasu. Prevaha bola napriek tomu na strane Švajčiara. Za stavu 3:3 si po viacerých exportných víťazných úderoch vytúžený brejk vybojoval. V závere svojim fanúšikom zabrnkal na nervy, keď pustil turnajovú osmičku k šanci vyrovnať na 5:5, ale napokon ho v kritických momentoch podržalo podanie.

Štvrtý set sa začal identicky ako ten predchádzajúci. Japonský bojovník ustál v prvej hre brejkbal. Do stavu 3:3 si poradil aj s ďalšími tromi, no napokon sa tlaku bazilejského rodáka neubránil. V deviatom geme pri šiestej hrozbe straty servisu v rámci setu poslal forhend pár centimetrov za základnú lajnu. Po zmene strán ukončil „Fedex“ duel bez straty fiftínu – mečbal využil štýlovo esom.

Zaujalo nás:

• Federer vyhral ako prvý muž histórie 100. wimbledonskú dvojhru (medzi ženami má 120 víťazstiev Američanka Martina Navrátilová)
  • dnes zahral 55 víťazných úderov pri 32 nevynútených chybách
  • na príjme 1. podania získal impozantných 43 percent výmen
  • na sieti bodoval v 25 z 31 prípadov

„Kei začal brutálne, súkal mi tam víťazné riterny. Snažil som sa nájsť spôsob, ako ho zastaviť, no v prvom sete sa mi to nepodarilo. Od začiatku druhého setu som sa dostal do rytmu a začal som výborne servovať, čo mi vydržalo až do konca zápasu. Proti hráčovi, ktorý má taký skvelý ritern , je veľmi dôležité pomáhať si kvalitným podaním. Fanúšikovia boli skvelí. Po zápase mi mnohí blahoželali k stému wimbledonskému víťazstvu,“ povedal v prvom rozhovore šťastný víťaz.

Vo finále narazí legendárny švajčiarsky tenista, ktorý už má na konte osem wimbledonských titulov, na španielsku trojku žrebu Rafaela Nadala alebo Američana Sama Querreyho.

O nás Michal Pokrivka

Slováci v akcii, utorok 16. júl

Martin Kližan, Jozef Kovalík a Viktória Kužmová zasiahnu do hry v rámci hlavného okruhu. Ďalší …