piatok , august 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Gauffová by mohla prísť o US Open, organizátori plánujú obísť pravidlá
Foto: TASR

Gauffová by mohla prísť o US Open, organizátori plánujú obísť pravidlá

NEW YORK – Americký zázrak Cori Gauffová čelí problému. Vo veku 15 rokov nemôže dostať voľnú kartu do hlavnej súťaže US Open. Zdá sa však, že pravidlá sa budú obchádzať.

Desať ženských turnajov ročne a len tri vďaka voľnej karte. Tak hovoria pravidlá asociácie WTA v prípade hráčok do 16 rokov. Dôvod je jednoduchý. Snaha zabrániť tomu, aby dievčatá „vyhoreli“. Prijať takéto obmedzenie sa rozhodla WTA ešte v 90. rokoch po skúsenosti s inou Američankou Jennifer Capriatiovou, ktorá na príliš skoré naskočenie do kolotoča profesionálnych turnajov doplatila.

Gauffová, prezývaná Coco, má v aktuálnej sezóne od 15. narodenín na konte sedem štartov na profesionálnom okruhu. Tri vďaka voľnej karte. Ťažila z nej v Miami i kvalifikáciách Roland Garros a Wimbledonu. Aktuálne 141. tenistka sveta môže, samozrejme, absolvovať vďaka rebríčku newyorskú kvalifikáciu, čo sa však nepáči predstaviteľom Americkej tenisovej asociácie.

„Očakávame Coco v hlavnej súťaži US Open. Po svojom wimbledonskom vystúpení si získala srdcia fanúšikov v našej krajine. Nestáva sa každý deň, aby bola športovkyňa v jej veku taká úspešná,“ uviedol šéf komunikačného oddelenia Americkej tenisovej asociácie Chris Widmaier pre noviny New York Post. Podľa vlastných slov počíta s výnimkou.

Jednu už americká tínedžerka dostala, keď jej WTA za zásluhy zvýšila počet turnajových štartov do dovŕšenia 16 rokov z 10 na 12. V hre je aj zvýšenie na 14, no len za predpokladu, že pôjde na US Open do kvalifikácie. Na tom WTA prekvapivo netrvá a je otvorená možnosti obísť pravidlá, vďaka čomu by Gauffová využila štvrtú voľnú kartu za rok.

„US Open si ako Grand Slam vyhradzuje právo nezosúladiť sa s vekovým pravidlom a ponúknuť hráčovi voľnú kartu nad rámec pravidla,“ uviedol hovorca WTA.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Ako trénujú de Minaur a Kyrgios? Až na zem

NEW YORK – Krásnu výmenu počas tréningu pred US Open predviedli austrálski tenisti Nick Kyrgios …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

13 − 7 =