pondelok , september 16 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Groth o Kyrgiosovi: „Šport si nemôže dovoliť stratiť ho“
Foto: TASR

Groth o Kyrgiosovi: „Šport si nemôže dovoliť stratiť ho“

MELBOURNE – Bývalý austrálsky tenista Sam Groth napísal po cincinnatskom incidente svojho krajana Nicka Kyrgiosa zaujímavý článok do novín Herald Sun.

Mocní nechcú, aby sa zmenil

„Neospravedlňujem Nickovo správanie v Cincinnati. Bolo to neobhájiteľné a on to vie. Nedôjde však k žiadnemu zákazu činnosti. Šport si nemôže dovoliť stratiť ho. Tenis potrebuje Nicka viac ako Nick potrebuje tenis. Po Rogerovi Federerovi a Rafaelovi Nadalovi je pre ATP najcennejšou komoditou. Tak skoro sa ho nevzdajú,“ začal svoju priamu reč niekdajší obávaný servisman.

„Tento rok sme videli v podaní Nicka všetko. Epické záchvaty, hádzanie stoličky, fliaš, nadávanie rozhodcom, divákom, ale aj získané tituly. Napriek negatívnej publicite sa chodia fanúšikovia pozerať na jeho zápasy stále v húfoch. O jeho správaní sa píše dlho, prebiehajú debaty, čo spraviť, aby s tým prestal. Nick sa ale nakoniec nezmení a mocní v tenise to ani nechcú,“ pokračoval.

Všetko je biznis

„Pri absencii nových hviezd z hľadiska dominancie a výsledkov, musí ATP využiť najlepšiu vec, ktorú má – Nicka. Pozrite sa na propagovanie turnajov a sociálne médiá. Kyrgios je všade. Priťahuje k športu širšiu verejnosť, tak prečo by ho zakazovali? Pridajte si k tomu úder, ktorý by schytali od turnajov, ak by im oznámili, že Kyrgios nie je k dispozícii. Ak by som bol riaditeľ pekinského turnaja a povedali by mi, že ho suspendovali, pričom mi mohol pomôcť predať 100-tisíc vstupeniek, bol by som naštvaný,“ píše ďalej vo svojej úvahe Groth.

„Je to všetko biznis. Nick je jedným z najhorúcejších artiklov. Dajú mu pokutu, aby to vyzeralo, že to berú vážne, ale nedajú mu dištanc. Nebezpečný je potenciálny precedens. Trestajú alebo podporujú zlé správanie? Zaujímalo by ma, či by s iným hráčom zaobchádzali rovnako ako s Nickom. Dostal by rovnako vysokú pokutu? Bol by suspendovaný, lebo pre šport nerobí toľko?“ kladie si bývalý austrálsky tenista otázky.

Čo príde nabudúce?

Na margo Kyrgiosovej budúcnosti Groth uviedol: „Čo vieme, je, že sa to stane aj nabudúce. Nick bude produkovať ďalšie rovnaké titulky. Stále neviem, prečo ľudia čakajú, že sa zmení. Toto je Nick a je to len jeho vec. Ak sa nechce zmeniť, nezmení sa. Je to jednoduché. Kto kritizuje, že môže stále hrať, by mal nasmerovať svoju kritiku na riadiace orgány. Tie si len chránia vlastný biznis.“

„Už som to povedal predtým a poviem to znova. Nemôžem brániť Nickovo správanie, ak na kurte pľuje smerom na rozhodcu alebo rozhadzuje veci. Ale je to len zlomok z toho, aký je človek. Stal sa zabávačom okruhu ATP a fanúšikovia naznačili, že to tak chcú. Robí neuveriteľné veci mimo kurtu, na ktoré ľudia zabúdajú. Nie je zlý človek,“ dodal Kyrgiosov krajan.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Pondelok ponúka lákavé kurzy

Tradičný trojlístok tipérskych odporúčaní prinášame aj v nedeľu. Vidíte to podobne? WTA Osaka – 1. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

fourteen + 18 =