nedeľa , október 20 2019
Tenisový Svet / Názory / Happy end sa nekonal
Foto: TASR

Happy end sa nekonal

BRATISLAVA – Pred kvalifikačnými zápoleniami sme dúfali, že šestica našich zástupcov v hlavnej súťaži Wimbledonu sa dočká prírastku. Žiaľ, nik z adeptov bojujúcich v trojkolovej kvalifikácii tento rok wimbledonskú atmosféru neochutná. Radostných novín sme sa nedočkali ani zo žiadnych iných veľkých turnajov. S určitou dávkou zveličenia by sa dalo povedať, že Magda Rybáriková nemôže hrať každý týždeň.

Lackovi a Kužmovej chýbal posledný krok

Obaja mali svoje šance. Trávnatý povrch svedčí ich aktívnej hre. Pomerne s prehľadom prešli v Roehamptone prvými dvomi kolami. V tom poslednom však narazili na zložitých súperov. Gojowczyk bol pre Lukáša tretím osudovým Nemcom v poradí. Ani tentoraz sa Lukymu nepodarilo vyhrať set. Vo Wimbledone tak pre neho ostáva rola čakateľa. Bude dúfať, že sa niekto odhlási a dostane sa do „pavúka“ ako „lucky loser“. Viki zvládla veľmi dobre prvé dve kolá. Dostala sa z ťažkých stavov a zdalo sa, že by to celé mohlo vyjsť. Nakoniec prehrala so 17-ročnou Kanaďankou Andreescuovou, ktorá stúpa rebríčkom závratnou rýchlosťou.

Zvyšné trio neprekvapilo

Andrej Martin zviedol vyrovnaný súboj s Marcusom Willisom. Domáci hráč vlani šokoval prienikom do druhého kola hlavnej súťaže, v ktorom sekundoval Federerovi v atraktívnom predstavení. Andymu nepatrili koncovky setov a ani postup. Jojo Kovalík môže ľutovať, že neskúsil niektorý z prípravných turnajov. Možno nemusel skončiť po tesnej prehre s de Loorom v druhom kole. Treba však povedať, že Belgičan skvele podával. Nastrieľal až 20 es. Jojo sa na riterne nevedel chytiť. Rebecca Šramková zvládla prvé kolo. V druhom získala proti Kruničovej len dva gemy. A to je na tomto povrchu pri sile jej podania veľmi málo.

Postúpil iba Zelenay

Igor Zelenay potvrdil svoje skúsenosti i deblové kvality. Mal šťastnú ruku na Nemca Krawietza. Tento rok spolu hrajú len tretí turnaj. V apríli sa im podarilo vyhrať challenger v talianskej Francaville. Pre nášho najlepšieho deblistu pôjde už o desiatu wimbledonskú účasť v hlavnej súťaži v rade za sebou.

Generálky sa skončili prehrami v prvom kole

Štvorlístok našich sa predstavil na posledných prípravných turnajoch pred Wimbledonom. Nedočkali sme sa ani jednej výhry. Padli obidve slovenské jednotky. Dominike Cibulkovej nevyšiel na tráve ani tretí tohtoročný pokus. V Eastbourne narazila na výborne hrajúcu Heather Watsonovú. Domácej tenistke padalo do kurtu skoro všetko, na čo siahla a odprezentovala sa aj výbornou defenzívou. Martin Kližan vzdal v Antalyi zápas domácemu Ilhanovi za stavu 3:6 v tajbrejku prvého setu. Príčina je neznáma. „Kližovi“ neprajníci a tipujúci na to však majú svoj názor. Noro Gombos prehral v Eastbourne s Tomičom. Samozrejme, bolo to o kľúčových momentoch. Stačilo pár lôpt v tajbrejku a jeden nevydarený gem na servise v druhom sete. V globále ale jeho hra nebola zlá. Kika Kučová sa v Eastbourne dostala do hry ako „lucky loser“. Proti Američanke Davisovej mala nádejný úvod. Nezabránila však hladkej prehre.

Škamlová triumfovala ako nenasadená v Poľsku

Spomedzi ITF turnajov sa najzaujímavejšie pre naše farby vyvíjal ten v poľskom Toruni. Dotácia 25 000 USD a 60 bodov do rebríčka pre víťazku boli motivačné. Chantal Škamlová a Lenka Juríková sa prebojovali do semifinále a slovenský boj o titul bol na spadnutie. Obe si poradili aj s nasadenými hráčkami. Lenka si nakoniec finále nezahrala. Chantal potvrdila, že vo svojej kariére urobila v tomto období výkonnostný progres. Po dvoch semifinálových účastiach a jednom neúspešnom finále na turnajoch obdobnej kategórie si teraz vybojovala titul. Je to najcennejší singlový výsledok v jej doterajšej kariére. Po započítaní bodov sa posunie na svoje rebríčkové maximum, približne na 265. miesto svetového poradia.

O nás Peter Ohrablo

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Štartuje turnaj v rodnom meste Rogera Federera

Začína sa tenisový turnaj v rodnom meste Rogera Federera – v Bazileji. On nemôže, samozrejme, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

16 − three =