pondelok , apríl 22 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Hviezda Tenisového sveta 2018: Nominácie v kategórii Tenista roka
Foto: TASR, Marek Vaňous

Hviezda Tenisového sveta 2018: Nominácie v kategórii Tenista roka

BRATISLAVA – Naša tradičná anketa Hviezda Tenisového sveta 2018 je tu aj v tomto roku. Kto sa bude tešiť z triumfu v kategórii Tenista roka?

Filip Horanský

Veľmi príjemné prekvapenie sezóny. Prvú polovicu roka ešte takmer kompletnú odohral na úrovni ITF Futures, no postupne sa začal čoraz viac presadzovať vo vyšších ligách. V máji sa kvalifikoval na ATP turnaj v Lyone a v 1. kole hlavnej súťaže zaskočil Joaoa Sousu. Stabilného hráča prvej svetovej päťdesiatky. Sezónu vygradoval na konci leta. Zahral si dve challengerové semifinále a v auguste triumfoval na challengeri v Meerbuschi. Hneď po ňom sa ocitol v rebríčku ATP najvyššie v kariére. Prelomil hranicu druhej svetovej stovky a usadil sa na 196. mieste. Celkovo vyhral 51 zápasov, z toho 41 na antuke.

Martin Kližan

Zakončil rok ako slovenská jednotka, pritom ho otváral hlboko v druhej svetovej stovke. Začiatkom marca mu veľmi pomohol víťazný challenger v Indian Wells. Výrazne sa presadil aj na turnajoch ATP. V Barcelone a Umagu si zahral štvrťfinále, v Petrohrade nestačil vo finále na Thiema, ale v Kitzbüheli vo finále absolútne dominoval. Nazbieral v sezóne celkovo 57 víťazstiev a najmä vďaka nemu Slovensko dvakrát triumfovalo v Davisovom pohári. Vyhral v najcennejšom drese všetky 4 zápasy a to bez straty setu. Absolvoval iba jediný grandslamový turnaj, najobľúbenejší v Paríži. Na ňom prešiel kvalifikáciou, uspel i v 1. kole hlavnej súťaže, ale v 2. kole ho zastavil domáci Monfils. Rebríček ATP ho aktuálne eviduje na 41. mieste.

Jozef Kovalík

Jednoznačne najúspešnejšia sezóna pre 26-ročného Slováka. Po prvý raz v kariére sa prepracoval do elitnej svetovej stovky. Stalo sa tak 5. augusta, tesne po tom, čo si zahral semifinále ATP turnaja v Hamburgu. Druhé semifinále ATP turnaja zaznamenal na tvrdom povrchu v Sofii. Pridal i štvrťfinále ATP turnaja v Barcelone. Na challengerovej úrovni sa výrazne presadil trikrát. Semifinále sa mu podarilo uhrať v Čile, finále v Česku a pred domácimi divákmi v Poprade dokonca triumfoval. Okrem toho zvládol kvalifikáciu Roland Garros a v 1. kole srdnato bojoval s Carreňom Bustom. Nebyť zdravotných problémov v závere sezóny, dostal by sa vyššie než na aktuálne 86. miesto.

Lukáš Lacko 

Piešťanský rodák sa takmer celú sezónu držal v top 100, vypadol z nej až v samom závere. So 115. miestom nemôže rátať s hlavnou súťažou Australian Open. V Aucklande začiatkom roka zaskočil Stefanosa Tsitsipasa a pripísal si osemfinále turnaja ATP. Úvodným kolom hlavnej súťaže ATP turnaja prešiel i v Sofii, Atlante, Petrohrade a Štokholme. V Eastbourne si dokonca zahral finále. Zahral s trikrát hlavnú grandslamovú súťaž. Na Australian Open dokonca vymazal z kurtu v 1. kole Raoniča. Na Wimbledone uhral v 2. kole proti Federerovi 9 gemov. Celkovo vyhral len 22 zápasov, ale sezónu už nezameral na challengerové turnaje. Odohral ich 8 a okrem skorých koncov sa dokázal presadiť v Glasgowe, kde si v máji pripísal titul.

Andrej Martin

Takmer celú sezónu zostal verný najpomalšiemu povrchu. Odštartoval viac ako slušne. Na ATP turnaji v Ekvádore dokráčal do semifinále. Z ďalších piatich pokusov kvalifikovať sa na ATP turnaj mu vyšlo len podujatie v Umagu. Nevydarila sa ani kvalifikácia na Roland Garros či Wimbledon. Na challengerovej úrovni si zahral dvakrát štvrťfinále a vrchol prišiel začiatkom augusta v Liberci, kde absolútne suverénne dokráčal k titulu. Na turnaji stratil v piatich zápasoch iba 16 gemov. Sezónu s 24 víťaznými zápasmi zakončil na 191. mieste.

Podporiť svojho favorita budete môcť už čoskoro. Hlasovanie spustíme po predstavení nominovaných vo všetkých kategóriách.

O nás Tomas Hmira

Absolvent univerzity v Moskve, učiteľ, tenisový milovník.

Môže Vás zaujímať

Slovenský týždeň: Cibulková so sladkou rozlúčkou, skvelá Kučová

Uplynulý víkend patril našim ženám, ktoré vyšperkovali dovtedy ničím výnimočný týždeň. Dominika Cibulková sa dočkala …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eight + eighteen =