štvrtok , august 22 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Ivo Karlovič – špecifické a obdivuhodné rekordy
Foto: TASR

Ivo Karlovič – špecifické a obdivuhodné rekordy

Kráľ es a momentálne aj prepisovateľ historických tabuliek týkajúcich sa veku. To je Ivo Karlovič – tenista, ktorého niektoré maximá bude len ťažké prekonať.

Vekové rekordy

Dvadsiateho ôsmeho februára oslávil Ivo Karlovič 40. narodeniny. Na aktuálnom turnaji v kalifornskom Indian Wells uhral skvelé 4. kolo. Stal sa najstarším hráčom histórie, ktorý vyhral zápas na podujatí kategórie Masters 1000. Jej história sa začala písať v sezóne 1990. Zároveň sa stal Dr. Ivo prvým štyridsiatnikom od roku 1995, ktorý uhral kolo na hlavnom okruhu. Nadviazal na legendárneho Američana Jimmyho Connorsa.

Jeho historické zápisy sa začali už počas prvého týždňa roka na turnaji v indickom Pune. Najprv sa stal v rámci okruhu ATP najstarším štvrťfinalistom a potom aj semifinalistom za ostatných vyše 20 rokov. V oboch prípadoch mal viac naposledy Connors. Štvrťfinále hral ešte v Halle 1995 ako 42-ročný, semifinále v San Franciscu 1993 ako 40-ročný. Postupom do finále americkú legendu prekonal. Starší bol naposledy v sezóne 1977 v Hongkongu Ken Rosewall z Austrálie, ktorý získal tesne po oslávení 43. narodenín dokonca titul.

Zažiaril aj na Australian Open. Cez Poliaka Huberta Hurkacza prešiel do 2. kola. Nik starší nevyhral na Grand Slame zápas od Connorsa na US Open 1992. Na Australian Open dokonca od domáceho Rosewalla ešte v sezóne 1978.

Chorvát upútal aj vlani v októbri. V čase, keď tuho bojoval o návrat do elitnej stovky rebríčka, sa presunul na challengerový okruh. V kanadskom Calgary nenašiel premožiteľa a stal sa na tejto úrovni najstarším turnajovým víťazom. Prekonal 38-ročného Belgičana Dicka Normana z Mexika 2009.

Predtým v mexickom Monterrey participoval na najstaršom challengerovom finále histórie. Čelil v ňom 36-ročnému Španielovi Davidovi Ferrerovi. Ich vekový priemer bol v tom čase 38,04 roka. Prekonali Chorváta Željka Franuloviča s Rumunom Iliem Nastasem. Tí mali v talianskom San Benedette v sezóne 1982 priemerný vek 35,57.

Delový servis

Vzhľadom na svoju výšku patrí záhrebský rodák medzi najlepšie podávajúcich hráčov histórie. Keď nastrieľal 18. septembra 2009 v Davis Cupe proti Čechovi Radkovi Štěpánkovi 78 es, o 23 prekonal svoj dovtedy rekordný výkon z rovnakej sezóny z Roland Garros, kde bol jeho obeťou Austrálčan Lleyton Hewitt. O prekonanie tohto maxima sa postaral na Wimbledone 2010 Američan John Isner (113). V top 10 patrí Karlovičovi dodnes päť zápisov.

Na Wimbledone 2015 nasúkal chorvátsky obor 40 a viac es v troch zápasoch za sebou, čo sa nikomu inému nepodarilo. Tisícku prekonal v štyroch sezónach, viac, konkrétne šesť, takýchto sezón má Isner. Jeho 13 295 kariérnych es na hlavnom okruhu je absolútne maximum.

Devätnásteho júna 2015 posunulo Dr. Iva na ATP turnaji v nemeckom Halle do semifinále 45 es. Nik ich na podujatí hlavného okruhu, keď sa hrá na dva víťazné sety, nepredviedol viac. Bezmocne sa im prizeral Čech Tomáš Berdych, ktorý prehral 5:7, 7:6(8), 3:6. Predtým patril primát Austrálčanovi Markovi Philippoussisovi, ktorý si v malajzijskom Kuala Lumpure pomohol v roku 1995 44 podobnými kúskami proti Byronovi Blackovi zo Zimbabwe.

V rámci Grand Slamov patrí Chorvátovi líderská pozícia na Australian Open (75 v roku 2017 proti Argentínčanovi Horaciovi Zeballosovi), Roland Garros (55 v roku 2009 proti Austrálčanovi Lleytonovi Hewittovi) i US Open (61 v roku 2016 proti Taiwančanovi Lu Jen-sünovi).

Samozrejme, „kráľ es“ má vo svojej ruke aj poriadny dynamit a jeho podania lietajú extrémnou rýchlosťou. V Davis Cupe v roku 2011 zaknihoval rekord, keď zaservoval rýchlosťou 251 km/h. V nasledujúcej sezóne ho pokorili Francúz Albano Olivetti (257,5 km/h) a Austrálčan Sam Groth (263,4 km/h). Obom sa to však podarilo na challengeroch a ich výkony nie sú uznané organizáciou ATP. Neplatí to v prípade Isnera, ktorý v Davis Cupe 2016 vypálil projektil s rýchlosťou 253 km/h.

Ivo Karlovič má dodnes na konte aspoň najrýchlejší druhý servis. Vo Washingtone 2007 sa Čiľan Paul Capdeville nestačil čudovať, keď na jeho stranu priletela „bomba“, ktorej namerali rýchlosť 232 km/h.

Ivo Karlovič – najväčší z najväčších

K tohtoročnému turnaju v Pune sa ešte vraciame. Miestne finále je totiž historicky najvyššie. Juhoafričan Kevin Anderson má 203 cm a Ivo Karlovič dokonca 211. S touto výškou je dodnes nielen najvyšším víťazom turnaja, ale aj najvyšším hráčom histórie. Do rovnakých výšin sa vytiahol len mladý Američan Reilly Opelka, ktorý ho môže v mnohom prekonať.

Najmä pokiaľ ide o pomer výška/úspechy. Záhrebčan tak nemusí byť naveky najvyšším členom top 20 či najvyšším grandslamovým štvrťfinalistom (Wimbledon 2009). Je viac ako pravdepodobné, že rekordná je aj jeho veľkosť topánok 53. Opelka a Isner majú podľa dostupných informácií o dve čísla menšiu nohu.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Djokovič priblížil svoj vzťah s Federerom

NEW YORK – Srb Novak Djokovič a Švajčiar Roger Federer sú veľké legendy a dlhoroční rivali. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

five + 16 =