piatok , november 15 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Kontroverzný Köllerer po rokoch šokuje otvorenou spoveďou
Foto: TASR

Kontroverzný Köllerer po rokoch šokuje otvorenou spoveďou

LINZ – Bývalý rakúsky tenista Daniel Köllerer, ktorému bola v roku 2011 za ovplyvňovanie zápasov doživotne zakázaná činnosť, po rokoch vystúpil na verejnosti so šokujúcimi tvrdeniami.

Opitý Safin

Rakúšan vraví, že ho Rus Marat Safin motivoval k tomu, aby začal piť alkohol. „Začal som piť, keď som mal 24 rokov. A to len preto, že som videl Marata Safina ako pije pred finále Australian Open 2002. Povedal som si ‚v poriadku, som okolo 150. až 180. miesta a neposúvam sa. Tento chlapík hrá finále Australian Open taký opitý, že sotva stojí na nohách. Nemôže to byť také zlé,‘“ prekvapil Köllerer.

Safin prehral v spomínanom finále so Švédom Thomasom Johanssonom 6:3, 4:6, 4:6, 6:7(4). „Nikdy ten zápas nemohol vyhrať, lebo bol opitý. Bolo to neuveriteľné. Noc predtým oslavoval narodeniny. Vyzeral, akoby už oslavoval víťazstvo na Australian Open,“ dodal rakúsky tenista na adresu Safina. Sám sa zároveň priznal, že raz nastúpil pod vplyvom alkoholu v nemeckej Bundeslige.

Finále Australian Open 2002:

Odkiaľ má informácie o okolnostiach, ktoré predchádzali melbournskému finále, nevedno. „Crazy Dani“, ako ho najmä fanúšikovia prezývali, sa totiž na Australian Open 2002 nepredstavil.

Nevhodné správanie ako výsledok trénerovej práce

Rakúšan bol počas aktívnej kariéry známy častým provokovaním súperov. Za to vraj môže jeho bývalý tréner. „Bol som vedený k tomu, aby som sa tak správal. Po štyroch rokoch som to nevedel zastaviť. Teraz viem, že som spravil veľa zlých vecí hráčom, ktorí boli fajn ľudia mimo kurtu i na ňom. Nielen dnes, ale aj pred tými desiatimi rokmi, mi bolo ľúto, že som sa správal ako sviniar. Počas zápasov som však bol zaslepený,“ sype si popol na hlavu.

Daniel Köllerer a jeho divadielko v Štetíne v roku 2010:

„Kouč ma trestal špeciálnymi tréningovými dávkami, ak som v zápasoch neprovokoval súperov. Po čase som sa už nevedel zmeniť. Keď som si najal ďalšieho trénera, povedal, že takto nemožno pokračovať a trestal ma dvomi hodinami na stacionárnom bicykli, keď som spravil na tréningu štvrtýkrát za dve hodiny niečo zlé. Počas prvého týždňa som na ňom strávil 16 hodín. Potom som sa polepšil, ale môj tenis sa zhoršil,“ dodal na margo svojho správania.

Kompilácia ďalších výstrelkov:

Dodnes cíti krivdu zo strany ATP

Rodák z Welsu vníma doživotný zákaz činnosti za ovplyvňovanie výsledkov ako nespravodlivý „O 50 rokov, keď mi budú zostávať posledné tri minúty života, poviem to isté. ATP ma vylúčila za stávkovanie, lebo to bol jediný spôsob ako sa ma zbaviť. Dodnes nemajú žiadny dôkaz. Sú len dve možnosti. Buď som to nerobil alebo som to robil tak dobre, že to nevedia dokázať,“ uviedol.

„Povedal som ATP, že som mal telefonickú ponuku prehrať hladko v 1. kole Roland Garros za 130 000 eur a prehrať v 1. kole v Kitzbüheli za 65 000 eur s kvalifikantom. Vraveli, že musím byť ‚veľká ryba‘, lebo sú to nezvyčajne vysoké ponuky. Bol jeden hráč, ktorý povedal, že sme sa nikdy nestretli, ale ja som mu volal, aby zápas zmanipuloval. Ako by mohol vedieť, že som to ja, keď sme sa nikdy nestretli? Toho potom z procesu vylúčili,“ odkrýva bývalý 55. muž sveta.

Odesnik ho usvedčil lžami v rámci obchodu s ITF

„Korunný svedok bol Wayne Odesnik. ITF za ním prišla s tým, že ak dostane Köllerera do problémov, skrátia mu trest na 12 mesiacov. Sám to povedal. Ak budem ja suspendovaný, jeho dopingový trest sa zníži z 24 na 12 mesiacov. Čo sa stalo? Ja som dostal zákaz a on hral o dva mesiace na Australian Open. O tri mesiace ho chytili zas,“ vraví rozhorčene rakúsky búrlivák o údajnom obchode.

„Štyrikrát bol pozitívne testovaný. Dostal postupne tri mesiace, šesť mesiacov, rok a dva roky dištancu. A tie dva roky mu zredukovali na polovicu, lebo ma lžami dostal do problémov. Vravel, že to spraví bez ohľadu na to, či je to pravda. Potom dopoval dokázane piatykrát a má päťročný trest. Ja bez dôkazov doživotný,“ dodal na adresu bývalého amerického tenistu Wayna Odesnika.

Pozn. red.: Odesnik bol pozitívne testovaný dvakrát (v rokoch 2010 a 2015) a momentálne si odpykáva 15-ročný, nie päťročný trest. Prvý dvojročný trest mu bol skutočne o polovicu skrátený vďaka bližšie nešpecifikovanej spolupráci pri vyšetrovaní.

Köllerer stále verí, že bude jeho meno jedného dňa očistené. „Ak je niekto vo väzení za vraždu a nespravil to, každé ráno sa modlí k Bohu, aby našli skutočného vraha. Mám za sebou päť operácií pravého a dve ľavého zápästia. Tiež dve operácie chrbta. Som ďaleko od toho, aby som mohol byť profesionálny tenista. Ak by mi ale zajtra zazvonil telefón, šiel by som na prvý turnaj, na ktorý by som mohol. Tenis vždy bol a stále je v mojom srdci,“ uzavrel svoju spoveď.

Celý rozhovor:

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Sieň slávy: Wimbledonská legenda, ktorá zakladala nové tradície

Tenisové kroniky evidujú mnoho hráčov, ktorí získali v kariére jeden jediný grandslamový titul zaručujúci „nesmrteľnosť“. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 − 14 =