štvrtok , január 17 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Komentár TS: Fedcupová rozprávka s dobrým koncom – nová generácia nastupuje
Foto: TASR

Komentár TS: Fedcupová rozprávka s dobrým koncom – nová generácia nastupuje

Magda a košická légia. Tak vyzerala zostava Mateja Liptáka, ktorá mala zlomiť ruské prekliatie. Doteraz sa nám nikdy nepodarilo, ani vo Fed Cupe ani v Davis Cupe, zbornú poraziť. Päťkrát sme prehrali najtesnejším rozdielom 2:3.

Chuť na športovú vendetu bola obrovská a šance vysoké – Myskinová do Bratislavy priniesla hráčky s národným renkingom #8, #11, #18 a #19. Mladé baby bez skúseností, ktoré poznali iba skutoční fajnšmekri.

Pretočme si udalosti víkendu, pustime ich od začiatku a pauznime v polovičke štvrtého setu.

Prvé dva Viktória Kužmová pri svojej reprezentačnej premiére prehrala. Zápas s ruskou jednotkou Vichľancevovou začala výborne, no postupne sa z kurtu vytrácala, až sa úplne vytratila. Nedá sa povedať, že by sklamala, no všeobecné očakávania boli vyššie. Dôvody prehry sme právom hľadali v skvelom tenise Viktóriinej súperky.

Magda Rybáriková vybehla na kurt s jasným zámerom. Neskúsenú Kalinskú zdolať a ideálne: vybaviť to čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie. Druhá časť plánu dostala trhliny už po prvom sete, v ktorom mladá Kalinská otočila z 1:3 na 7:5. Naša jednotka sa nevedela dostať do tempa a za stavu 1:0 pre Rusko a 6:4, 3:1 pre ruskú dvojku nám veru nebolo do spevu.

Rybáriková v tom momente prepla na úplne iné obrátky. Prispel určite aj Matej Lipták – zmena hernej taktiky bola očividná. Rovnako očividné boli problémy s chrbtom, ktoré sa opäť vrátili. Magda zvyšok zápasu pretrpela, no v dôležitých momentoch hrala skvelý tenis. Dvojhru v reprezentačnom drese vyhrala po 10 rokoch a bolo to víťazstvo vydreté, no o to krajšie.

Za tento bod sme zaplatili vysokú cenu. Fyzicky náročný zápas Magdu vyradil z nedeľných súbojov, rovnako ako vyradil aj jej súperku. Magdu nahradila Jana Čepelová a dokonale prekvapila ruský výber, ktorý sa v nedeľu ráno zmenil z outsidera víkendu na mierneho favorita.

Jana na reprezentačnej úrovni odohrala životný zápas. Lepšie podávať ju nikto nikdy nevidel – neponúkla tvrdo riternujúcej súperke za celý zápas jediný brejkbal a na servise dosiahla percentá Iva Karloviča. Milo prekvapila ofenzívnym prejavom a po inšpiratívnom výkone nám vybojovala výhodu. Ak na tento výkon nadviaže na okruhu WTA, prvá stovka je nevyhnutnosť.

Viktória Kužmová nastúpila na svoj reparát proti 16-ročnej Potapovovej. Mladučká Ruska je obrovský talent (nielen) ruského tenisu. Potvrdzovala to od prvej lopty a Viki mala čo robiť, aby sa v druhom sete udržala v zápase. Kužmová však verila svojej hernej tvári a výkon, na rozdiel od soboty, s vývojom zápasu gradovala.

Viktória v plnej kráse ukázala svoje najsilnejšie zbrane – tvrdý servis a nekompromisnú ofenzívu. Tretí set bol ďalšou nádhernou drámou, na ktorú si budeme dlho pamätať. Zo súboja dvoch tínedžeriek sa stala parádna bodka za úspešným víkendom.

Postupujeme do play-off a v apríli sa máme sa na čo tešiť. Pod Liptákom sa tvorí skvelá partia, ktorá dokáže zápasy vyhrávať aj otáčať. Vyrovnali sme sa s neúčasťou Dominiky Cibulkovej a zranením Magdy Rybárikovej. Okolnosti donútili novú generáciu prebrať veľkú časť zodpovednosti na seba a takáto výhra dievčatám dodá nesmierne dôležité sebavedomie.

Fedcupový víkend v Bratislave ukázal, že na renkingu v tímových súťažiach vôbec nezáleží. Poklonu musíme zložiť nielen našim, ale aj zdatnému súperovi.

O nás Martin Petro

Môže Vás zaujímať

Kužmová sa o senzáciu nepostarala, na Australian Open končí v druhom kole

MELBOURNE – Slovenská tenistka Viktória Kužmová neuspela v 2. kole súťaže dvojhry na grandslamovom Australian Open (60 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

17 − 7 =