utorok , júl 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Kto ovládne Wimbledon? Časť prvá – muži
Foto: TASR

Kto ovládne Wimbledon? Časť prvá – muži

Najprestížnejší turnaj planéty je tu a ľudia po celom svete už celé dni rozoberajú šance top favoritov. Pridám sa teda aj ja. Tu je moja šestka hlavných adeptov na titul a ich pravdepodobnosť úspechu.

Roger Federer

Existuje dôvod, prečo wimbledonskí organizátori ako jediní ignorujú svetový rebríček a robia si vlastné nasadenie. Tenis na tráve je jednoducho úplne iný šport. Práve preto dostal pozíciu turnajovej jednotky Roger Federer a je to tak absolútne správne. Najrýchlejší povrch je priam magnet na prekvapenia. Rozdiely medzi hráčmi sa stierajú a rozhoduje každá využitá či nevyužitá šanca. Švajčiar si v All England Clube napriek tomu zahral 11 finálových duelov a získal rekordných 8 titulov. Je úplne jedno, koľko má rokov, či ako pôsobil v príprave. Centrálny kurt je JEHO obývačka. Ak má formu, hrá sa o druhé miesto.

Rogerova pohoda je však minimálne otázna. Návrat po troch mesiacoch v Stuttgarte bol typický „federerovský“, ale druhý týždeň tenisu za sebou ukázal viacero drobných problémov. Chýbala presnosť podania, sebavedomie na bekhende či riterne a takisto efektivita v kľúčových momentoch. V zápasoch s hráčmi ako Ebden či Kudla musí šetriť sily a nie ťažko bojovať o postup. Rovnako dotiahnuť tajbrejk s Čoričom zo stavu 6:4. Najväčšia otázka sa však týka Federerovej fyzičky. Prvýkrát v kariére odohral pred Wimbledonom dva kompletné týždne a to môže obzvlášť v druhom týždni zohrať veľkú rolu. Na pozícii favorita to, napriek tomu, nič nemení. Pokiaľ bude Švajčiar fit, môže získané informácie využiť na ešte lepší výkon. Pri sebavedomí jeho prenasledovateľov to bude potrebovať.

Pravdepodobnosť víťazstva: 6,5/10

Marin Čilič

Napriek všetkým úspechom a víťazstvu na US Open 2014 sa Marin stále nedokázal zbaviť nálepky majstra zlyhaní. Kolapsov, na čele s finále Davis Cupu či vlaňajším Wimbledonom, je jednoducho príliš veľa. Nič to však nemení na tom, že sa v tieni oveľa väčších hviezd dokázal vypracovať na jedného z najlepších a najstabilnejších hráčov sveta. S pevným miestom v top päťke rebríčka a dvoma grandslamovými finále za posledný rok mu poriadne narástlo sebavedomie. A to obzvlášť na tráve. Na tomto povrchu ťahá tri súboje o titul za sebou a pokiaľ ho nezastaví zranenie alebo (ako už tradične) vlastná hlava, pokojne môže pridať štvrtý.

Pravdepodobnosť víťazstva: 6/10

Nick Kyrgios

Za žiadnu cenu nestávkujte na Kyrgiosa… a už vôbec nie proti nemu. Hlavne druhá časť tohto výroku nebola nikdy pravdivejšia. Nick sa stále dokáže zblázniť a prehrať s kýmkoľvek, ale jeho supertalent v kombinácii s poslednými výkonmi zdvíhajú varovný prst. Stuttgart a Queens pripomenuli, na čo v skutočnosti má. Pokiaľ bude po víťazstve naozaj túžiť, využije energiu a sebavedomie na správne účely a namiesto opičiek či exhibičných úderov udrží koncentráciu na tenis, neexistuje veľa hráčov, ktorí by ho dokázali zastaviť.

Pravdepodobnosť víťazstva: 5/10

Miloš Raonič

Zranenie Miloša pripravilo o pozíciu medzi špičkou, ale dalo mu niečo, o čom môže väčšina jeho kolegov iba snívať. Čas na prekopanie hry. Kanaďan bol roky adept na zosadenie „veľkej štvorky“, ale s pribúdajúcim časom sa zaradil do zástupu ostatných smrteľníkov. Bez zmeny by tam zostal zrejme do konca kariéry. S priestorom na experimentovanie a s pomocou Gorana Ivaniševiča sa však na kurty vrátil iný Raonič. Namiesto istoty na základnej čiare sa po svojom vražednom servise rozhodol nabiehať na sieť. Bolo mu jedno či vyhráva alebo prehráva. Po rokoch necítil žiadny tlak z obhajoby bodov či rebríčkového postavenia. Ľahké prehry sa postupne menili na vyrovnané zápasy a neskôr aj na semifinále a finále. Pohyb dopredu a ťažké voleje robia Milošovi čím ďalej menšie problémy a presne to sú zbrane, ktoré na Wimbledone roky rozhodujú. Možno už nemá pri mene jednociferné číslo a určite nie je favorit na víťazstvo. So starými zbraňami v podobe servisu a forhendu a novou taktikou však môže byť pokojne čiernym koňom turnaja.

Pravdepodobnosť víťazstva: 5/10

Novak Djokovič

„Noleho“ kríza je definitívne preč. Už po Roland Garros som hovoril, že prechod na trávu mu veľmi prospeje a Queens to jednoznačne potvrdil. Na žiadnom inom povrchu nehrajú takú dôležitú rolu skúsenosti. A tých má Djokovič na rozdávanie. S prvým finále za posledný rok navyše získal aj sebavedomie a práve to môže otočiť duely ako ten proti Čiličovi v jeho prospech. Na Wimbledone nebude favorit. Núka sa tu oveľa viac adeptov s lepšou formou či prirodzene agresívnejšou hrou a to je pozícia, ktorá Srbovi dokonale vyhovuje. Bez tlaku a s troškou šťastia na žreb sa môže vrátiť nielen do top formy, ale aj do grandslamového finále.

Pravdepodobnosť víťazstva: 4/10

Alexander Zverev

„Saša“ má všetky predpoklady na to, aby konečne uspel. Je jeden z najstabilnejších hráčov na tour, zvláda tlak veľkých zápasov na tisícových turnajoch a tráva jeho hre dokonale sedí. V Londýne mu však opäť neverím. Na môj vkus sa drží príliš ďaleko za základnou čiarou a málo využíva hru na sieti. Takisto mu chýba variabilita, ktorá tu tak často rozhoduje. Má jediný recept a pokiaľ nefunguje, plán B neexistuje. Zápasy ho stoja veľa síl a pri bitkách na tri víťazné sety mu zrejme budú zas chýbať.

Pravdepodobnosť víťazstva: 3/10

O nás Marek Vaňous

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Gasquet si postup bude musieť vydrieť

Hamburg, Gstaad a Palermo – z týchto destinácií prinášame tenisové tipy. Sara Erraniová sa s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × two =