nedeľa , september 22 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Silný príbeh: Laslo Djere – Prvý veľký titul putoval rodičom do neba
Foto: Instagram/Laslo Djere

Silný príbeh: Laslo Djere – Prvý veľký titul putoval rodičom do neba

Srb Laslo Djere sa v nedeľu zapísal medzi víťazov podujatí ATP. V brazílskom Riu de Janeiro dosiahol nečakaný úspech, ktorý uzavrel ďalšiu kapitolu jeho kariéry, počas ktorej musí neustále čeliť nástrahám.

Talentovaný junior z vojnou zmietaného Balkánu a prvá rana osudu

Laslo Djere sa narodil 2. júna 1995 v Sente, čo je malé mesto v srbskej autonómnej oblasti Vojvodina. Po rodičoch, Csabovi a Hajnalke, je maďarskej národnosti. Bol to práve otec, vďaka komu sa dostal k tenisu. Mal päť rokov, krajina sa pomaly začínala zbierať z následkov krvavej občianskej vojny, počas ktorej prežil prvé roky života, keď vzal prvýkrát do rúk raketu. Bol to pritom jeho otec, kto si v tom čase platil trénera, aby sa naučil hrať aspoň na úrovni rekreanta.

V malom Laslovi objavili tréneri veľký talent a rýchlo začal napredovať. Z elitného žiaka a dorastenca na národnej úrovni sa stala tesne pred 15. narodeninami pevná súčasť medzinárodného juniorského okruhu. Zlepšoval sa postupne a v roku 2012 definitívne výsledkovo explodoval. Získal titul na Orange Bowle a nik nepochyboval, že je to budúca hviezda svetového tenisu. Práve v tomto období sa pritom musel vyrovnávať so stratou mamy, ktorá podľahla rakovine.

fotografia s mamou

Akurát na juniorských Grand Slamoch mu šťastena nikdy príliš nepriala. Najväčšími úspechmi bolo 3. kolo Roland Garros 2013 a štvrťfinále Wimbledonu v rovnakom roku. V rebríčku sa stal napriek tomu v máji 2013 svetovou trojkou.

Postupné napredovanie medzi profesionálmi

Medzi profesionálov si to Srb namieril v sezóne 2013. Dovtedy mal na konte iba sporadické štarty. V júli a septembri získal na domácej pôde v Kikinde a Zlatibore prvé dva ITF Futures tituly. S voľnou kartou si vyskúšal aj ATP podujatie v Bangkoku, kde prehral 3:6, 3:6 so Španielom Felicianom Lópezom. Aj vzhľadom na svoj herný štýl, ktorý pasoval takmer výlučne na antuku a fakt, že o každý fiftín musel tvrdo bojovať, sa presadzoval pomalšie.

Z elitného hráča ITF okruhu sa posunul o úroveň vyššie až v roku 2015. Na Roland Garros absolvoval premiérovú grandslamovú kvalifikáciu medzi mužmi, v Prostějove hral prvé challengerové finále. Stále sa však nedokázal výraznejšie presadiť a pomaly sa o ňom prestávalo hovoriť ako o veľkom talente.

Všetko sa zlomilo predvlani. V talianskej Perugii získal konečne challengerový titul, prenikol do top 100 a na jeseň postúpil do 2. kola ATP turnaja v Moskve. Jeho prvým skalpom na hlavnom okruhu sa stal Talian Paolo Lorenzi. Vlani ťahal od januára do mája sériu deviatich prehier! Otriasol sa z nej vo veľkom štýle, keď prenikol do semifinále ATP podujatia v Istanbule. Do konca roka ešte ovládol challenger v Miláne, no nič nenasvedčovalo tomu, že sa blíži prelom.

Laslo Djere vs Gianluca Mager (zostrih finále z Milána):

Druhá rana osudu a životný úspech

V decembri, v čase vrcholiacej prípravy na sezónu 2019, stratil srbský tenista aj svojho otca. I on prehral boj s rakovinou. Napriek tomu Djere vedel, že musí ísť ďalej. Bojovať nielen za svoje sny, ale aj za svojich rodičov, ktorí ho v začiatkoch podporovali. Na žiadnom turnaji sa od neho veľký výsledok nečakal, čo mu v ostatnom týždni určite pomohlo.

Na 500-ke v brazílskom Riu de Janeiro totiž prežil rozprávku. Už v 1. kole šokoval Rakúšana Dominica Thiema a pripísal si prvý skalp člena top 10. Nadviazať na takýto úspech býva ťažké, ale Laslo je aj vďaka ťažkému životnému osudu zocelený. Set nestratil ani v ďalších dueloch a napokon získal po výhre nad Félixom Augerom-Aliassimem z Kanady prvý titul z hlavného okruhu.

„Chcel by som tento titul venovať svojim rodičom. Mamu som stratil pred siedmimi rokmi, takže ho chcem venovať jej. A tiež svojmu otcovi, o ktorého som prišiel pred dvoma mesiacmi. Vďaka nim som tým kým som. Dúfam, že ma teraz sledujú. Ďakujem tiež mladšej sestre, ktorá je mojou veľkou oporou a priateľke, ktorá stála pri mne v najťažších časoch,“ povedal v nedeľu v dojemnom príhovore.

Emotívna reč po finále:

Laslo Djere je v súčasnosti už 37. hráčom sveta, no obdivuhodná je predovšetkým jeho schopnosť prekonávať prekážky. Prežiť prvé roky života počas vojny, prísť v 16 rokoch o mamu a v 23 o otca je pre väčšinu ľudí nepredstaviteľné. Na záver to najlepšie vystihuje ďalšia jeho myšlienka: „Nepoznám veľa tenistov, ktorí si prešli takýmto niečím. Chcem byť človek, ktorý inšpiruje ostatných.“

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Osaková na domácom turnaji získa titul

Aj dnes ostávame s tipmi v Ázii. Veľký turnaj v Osake môže mať domácu víťazku, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nineteen − one =