Tenisový Svet / Názory / Late Bloomers: Tenisti, ktorí dozreli okolo 30-ky

Late Bloomers: Tenisti, ktorí dozreli okolo 30-ky

Sestry Williamsové, Roger Federer či Rafael Nadal začali žiariť už ako mladíci a na výslní sú aj ďaleko po tridsiatke. Nájdu sa však aj hviezdy s oveľa pomalším rozbehom. Poďme si na posvietiť na tri príklady hráčov, ktorí sa presadili vo vysokom tenisovom veku.

Najstaršia jednotka

Angelique Kerberová je hráčka, ktorá neoplýva žiadnym veľkým servisom. Jej výhodou bol vždy pohyb a skvelá defenzíva. V roku 2012 sa stala svetovou päťkou, mala za sebou aj dve grandslamové semifinále, no medzi hlavné favoritky veľkých turnajov nepatrila.

V roku 2016 však prišiel veľký zlom. Nemka šokovala celý svet víťazstvom na Australian Open. V boji o titul zdolala samotnú Serenu Williamsovú a postarala sa o jej vôbec prvú finálovú prehru v Melbourne.

Viacerí očakávali, že Angelique bude jednou z mnohých „one slam wonders“ (o ďalších tenistoch, ktorí vyhrali len jeden grandslam sme písali tu). No Nemka sa do finále dostala aj vo Wimbledone, k tomu pribalila olympijské striebro a životnú sezónu korunovala na US Open.

Druhý grandslamový titul jej ako 28-ročnej zabezpečil aj post svetovej jednotky. Podarilo sa jej to ako najstaršej debutantke v histórii. Formu potvrdila aj na Turnaji majsteriek, kde suverénne vyhrala skupinu a zastavila ju až vo finále Dominika Cibulková.

Za všetkým hľadaj Djokoviča

Stan Wawrinka sem-tam nazrel na spodok elitnej desiatky, no väčšinu kariéry strávil okolo 15. miesta vo svetovom renkingu. Viacerí odborníci tvrdili, že na veľké výhry nebol mentálne vyzretý.

Švajčiarovi aj napriek skvelým výkonom často chýbal rozhodujúci krok. Posledný klinček ponúklo osemfinále Australian Open 2013 a prehra po viac ako piatich hodinách 10:12 v 5. sete s Novakom Djokovičom. Moment, ktorý by iných úplne zlomil, bol však pre Wawrinku novým začiatkom. Angažoval trénera Magnusa Normana, začal si viac veriť a premiérovo sa pozrel na Turnaj majstrov.

O rok neskôr Stan opäť prišiel do Austrálie a opäť proti nemu stál Djokovič. Tentokrát vo štvrťfinále. Po štyroch hodinách a výsledku 9:7 v 5. sete tentokrát z kurtu ako víťaz odchádzal Stan. Zdolal aj Berdycha a vo finále dokonca svetovú jednotku Rafu Nadala. Švajčiar mal dovtedy na grandslamoch iba 6 víťazstiev nad hráčmi top 10, teraz pridal tri za sebou v tom najdôležitejšom momente.

V Austrálii sa stal ako 28-ročný najstarším prvovíťazom grandslamu od Ivaniševičovho triumfu vo Wimbledone 2001. V rebríčku sa dostal pred Federera na post švajčiarskej jednotky.

O rok neskôr ju proti svojmu krajanovi potvrdil vo štvrťfinále Roland Garros a víťazstvo Djokoviča nad Nadalom v tej istej fáze mu ponúklo jedinečnú šancu na titul. Proti Srbovi bol veľkým outsiderom, ale opäť ho dokázal zaskočiť. Namiesto Novakovho kariérneho grandslamu z toho bol druhý veľký titul pre Wawrinku.

A prešiel ďalší rok. Na US Open Stanov ďalší skvelý grandslam a ako inak, ďalšie finále s Djokovičom. A jeho ďalšie víťazstvo. Prvú prehru vo finále turnaja veľkej štvorky Wawrinka okúsil až o rok neskôr proti Nadalovi v Paríži.

Pre tenisových fanúšikov je Stan mužom veľkých zápasov. Nepodstatné turnaje z neho málokedy dostali to najlepšie, takisto úvodné kolá tých významných. V kľúčových momentoch kariéry však ukázal, na čo má. Za všetko hovorí štatistika súbojov proti svetovým jednotkám. Mimo grandslamových finále porazil presne jednu 1 z 21 pokusov. V bojoch o najväčšie tituly s nimi vedie 3:0.

Doktorka, ktorá dnes vyraďuje favoritky

Na turnajoch čoraz viac rezonuje meno Mihaely Buzarnescuovej. Kto o Rumunke nikdy nepočul, môže si myslieť, že je to mladá 20-ročná tenistka, ktorá sa začína presadzovať. Realita je úplne iná. Má o 10 rokov viac a ešte pred dvoma sezónami bolo jej najvyšším kariérnym renkingom 141. miesto. V roku 2013 musela podstúpiť dve vážne operácie kolena, pre ktoré takmer ukončila kariéru.

Návrat bol poriadne náročný. Sezónu 2017 štartovala v 5. stovke sveta, no začalo sa jej dariť na väčších ITF podujatiach a na jeseň sa v New Yorku premiérovo kvalifikovala do hlavnej súťaže grandslamu. Odmenou jej bola miestenka v top stovke. V 29 rokoch sa tam dostala ako historicky najstaršia debutantka.

V sezóne 2018 už hráva iba WTA turnaje. Má za sebou dve finále a k tomu deblový titul zo Štrasburgu. Rebríčkové maximum si posunula na 32. miesto. Tenisom si doposiaľ zarobila iba necelých 700 tisíc dolárov, no stihla zdolať aj milionárky z najlepšej desiatky – Jelenu Ostapenkovú a Jelinu Svitolinovú na Roland Garros 2018.

Počas mesiacov pri rekonvalescencii doštudovala a získala titul PhD. v športovej vede. Okrem rumunčiny plynule hovorí po anglicky, francúzsky a španielsky.