nedeľa , október 20 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Magde Rybárikovej sa otvorila cesta za životným Wimbledonom
Foto: TASR

Magde Rybárikovej sa otvorila cesta za životným Wimbledonom

BRATISLAVA – Určite sa zhodneme na tom, že Magda Rybáriková sa od svojho návratu na kurty dostala do životnej formy. Najmä po prechode na trávu jej tenis neskutočne rozkvitol. Na Wimbledone má obrovskú šancu na najlepší grandslamový výsledok v kariére.

Z posledných 7 hraných turnajov má Magda fantastickú bilanciu 26:2. Od mája pritom vystriedala tri rôzne povrchy.

Jedna prehra prišla na Roland Garros, na jej najmenej obľúbenej antuke, od ktorej nečakala takmer nič. Napriek tomu tam šokovala favoritku Vandeweghovú a bola veľmi blízko k tomu, aby v Paríži dosiahla svoje kariérne maximum – 3. kolo.

Druhá porážka prišla od Johanny Kontovej v Nottinghame. Britská jednotka a hráčka svetovej desiatky ju zastavila až pred bránami finále. Bol to však Magdin prvý turnaj kategórie WTA (ak nepočítame grandslam), ktorý hrala presne po 12 mesiacoch.

„Môžeš vyhrať Wimbledon?“

Okrem toho vyhrala Rybáriková dva turnaje kategórie ITF na japonských betónoch a dva na tráve, v Surbitone a Ilkley.

Práve britská zeleň jej náramne sedí, vyhrala na nej 15 zápasov zo 16 a jej forma sa nedá nazvať inak ako životná. Po tom, čo vyradila turnajovú trojku Karolínu Plíškovú, prišla otázka v mixzóne, ktorá dala oba spomenuté fakty dokopy a končila sa takto: „Môžeš vyhrať Wimbledon?“

Myslieť v tejto fáze na titul by bolo až neslovensky trúfalé, no Magda sa čiernym koňom Wimbledonu pre mnohých (najmä v zahraničí) naozaj stala. Najmä to, že vyradila takto vysoko nasadenú hráčku, jej pomohlo hneď na dva spôsoby.

  • V prvom rade jej to dodá obrovské sebavedomie   

Tohtoročný Wimbledon nemá jasného favorita, rovnako ako všetky ostatné turnaje poslednej doby, ktoré vyhrávajú hráčky z akýchkoľvek nadmorských výšok renkingu. Roland Garros by potvrdil. No a Magda vyradila hráčku, ktorú považovali za prototyp budúcej wimbledonskej víťazky – možno aj tohtoročnej.

  • V druhom rade, Magda zdedila Plíškovej žreb

Od včera je prakticky novou turnajovou trojkou, čo znamená, že sa s inou vysoko nasadenou hráčkou stretne až v prípadnom štvrťfinále. V sobotu ju čaká nenasadená, no stále nebezpečná Curenková. Ak by cez ňu prešla, v osemfinále to vychádza na chorvátsku kvalifikantku Petru Martičovú alebo Kazašku Zarinu Dijasovú, hrajúcu na voľnú kartu. Obe sú mimo svetovej stovky.

Úloha potvrdiť formu

Inými slovami, Rybáriková bude minimálne v ďalších dvoch zápasoch favoritka zápasu, čo je rola, ktorú musí akceptovať, a hlavne – mala by ju potvrdiť. Hrá o svoj najlepší grandslamový výsledok v čase, keď sa podľa vlastných slov cíti perfektne fyzicky pripravená a úderovo istá. Je to životná šanca? Určite áno.

Celý príbeh sa nemusí skončiť ani v prípadnom štvrťfinále. Wozniacka, Kontaveitová, Vandeweghová, Riskeová. Všetko sú to veľmi kvalitné tenistky a špecialistky na tento povrch, no ani jedna z nich nepôsobí nezdolateľne. Tak v konečnom dôsledku momentálne nepôsobí nikto, keď na turnaji nie je Serena.

Od zápasu k zápasu

Magda na otázku (či môže vyhrať Wimbledon) odpovedala ideálne; triezvo, diplomaticky a so zdravou pokorou. Pripomenula, že ju čaká ďalší zápas tretieho kola už v sobotu, ktorý bude veľmi náročný, takže v tejto chvíli Wimbledon vyhrať nemôže.

Je to tak. Inak ako od zápasu k zápasu sa ísť nedá. Aj tie najväčšie hviezdy sa sústredia iba na svojho najbližšieho súpera. Tou bude Ukrajinka Curenková a Magda musí najskôr prekonať syndróm „hostiny a bolenia brucha“.

Je veľmi obvyklé, že hráč, ktorý vyradí veľkú hviezdu, v ďalšom kole vyhorí na oveľa slabšom protivníkovi. Nemusíme ísť ďaleko, stačí sa pozrieť na Daniila Medvedeva, ktorý vyradil Wawrinku a vypadol s Bemelmansom.

Tešme sa v tejto chvíli najmä z toho, že máme tento rok v turnaji rovno dve želiezka, ktoré majú približne rovnaké šance na životný Wimbledon.

 

 

 

 

O nás Martin Petro

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Štartuje turnaj v rodnom meste Rogera Federera

Začína sa tenisový turnaj v rodnom meste Rogera Federera – v Bazileji. On nemôže, samozrejme, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 × four =