nedeľa , jún 16 2019
Tenisový Svet / Názory / Mladíci na okruhu ATP: Vyhrá niektorý z nich v roku 2019 grandslam?
Foto: TASR

Mladíci na okruhu ATP: Vyhrá niektorý z nich v roku 2019 grandslam?

Generácia tridsiatnikov stále vládne okruhu ATP. Na tisíckach či na Turnaji majstrov už párkrát vystrelil aj niekto z mladej gardy, ale „veľká štvorka“ pre nich zostáva neprekonateľnou prekážkou.

Grandslamovú trofej stále nevyhral muž narodený v deväťdesiatych rokoch. Dokonca aj „cenu útechy” pre  porazeného finalistu doma vystavujú len dvaja – Miloš Raonič za Wimbledon 2016 a po uplynulej sezóne aj finalista Roland Garros Dominic Thiem. Pridá sa k nim v 2019. niekto ďalší? Tu je odpoveď.

Alexander Zverev

Už vo veku 21 rokov má Nemec tri tituly z úrovne Masters 1000. Od zavedenia nového systému v roku 2009 získali viac ako jeden vavrín už len členovia „veľkej štvorky”. „Saša“ vlani vo finálových dueloch zdolal Federera aj Djokoviča. Tento rok v Madride zvíťazil nad na antuke vždy nepríjemným Dominicom Thiemom. Nezabudnuteľný bol aj tohtoročný Turnaj majstrov, v semifinále sa najskôr skúsene postavil ku slabšiemu výkonu Federera, vo finále potom zničil Djokoviča.

Na grandslamoch sa však mladému tenistovi vôbec nedarí. S jedným parížskym štvrťfinále nebol k titulu ani len na dostrel a väčšina odborníkov vidí hneď niekoľko príčin. V prvom rade je to vek a chýbajúce skúsenosti. V elitnej desiatke mu okrem 25-ročného Thiema a 28-ročného Nišikoriho robia spoločnosť iba tridsiatnici. Čerstvý majstrovský titul by Zvereva mohol nakopnúť. Herne (a najmä mentálne) opäť dokázal, že je hráčom, ktorý rozhodne môže útočiť aj na najcennejšie tituly. Navyše, bez ohľadu na povrch.

Hlavnou otázkou tak zostáva, ako zvládne zápasy na tri víťazné sety. Prvá trojka sveta veľmi dobre vie, v čom sú špecifické. Dokážu v nich zahrať výborne takticky a zároveň ušetriť sily na najdôležitejšie duely turnaja. Tu sa má „Saša“ ešte jednoznačne čo učiť.

Šanca: 4/10

Dominic Thiem

Rakúšan má 25 rokov a na svojej obľúbenej antuke dokáže zdolávať aj neohrozeného kráľa tohto povrch Rafaela Nadala. Práve v Paríži si zahral o svoj jediný grandslamový titul, na ostatných podkladoch je, naopak, stále príliš neistý. V závere roka to potvrdili jeho halové výsledky. Dominic stratil až príliš veľa zápasov s hráčmi, ktorých by mal ako člen elitnej desiatky pravidelne zdolávať.

Okrem komplexnosti Thiem potrebuje zlepšiť aj zvládanie tých najväčších zápasov. Až na madridské a parížske finále má všetky úspechy len z turnajov kategórie 250 a 500. O titul si zahral celkovo osemnásťkrát, z toho iba trikrát mimo antuky. Aj v sezóne 2019 zrejme bude mať reálnu šancu iba na Roland Garros. Tam však dlhodobo kraľuje Nadal, navyše zuby si brúsia aj rozbehnutí Djokovič a Zverev. Thiema tak čaká zrejme až príliš veľa ťažkých prekážok.

Šanca: 3/10

Karen Chačanov

Rus má stále iba 22 rokov, ale v zbierke už aj trofej z parížskej „tisícky“. Áno, tento turnaj je povestný prekvapeniami. Karen však, na rozdiel od iných bývalých šampiónov, prešiel viacerými top prekážkami, vrátane skvele hrajúceho Djokoviča. Práve to ponúka veľký argument aj pri jeho šanciach na iných veľkých turnajoch. Pri troške šťastia na žreb a nakopnutom sebavedomí z úvodných kôl, môže prejsť skutočne ďaleko. Na titul je však stále príliš veľká konkurencia.

Šanca: 2/10

Stefanos Tsitsipas

Držiteľ titulu Najväčšie zlepšenie roka si rozhodne zaslúži pozornosť. Na milánskom „Turnaji majstrov pre mladíkov” bol Grék favoritom a pozíciu dokonale potvrdil ziskom titulu. Skvele mu vyšli aj turnaje v Barcelone, či kanadské Masters, kde zdolal Thiema, Djokoviča, Zvereva či Andersona a prehral až s Nadalom vo finále. Rok začínal na okraji elitnej stovky a konečná pozícia číslo 15 posiela jasnú správu všetkým konkurentom. Stefanos má stále len 20 rokov a pri súčasnom trende progresu sa pred ním musia mať na pozore aj tenisti z prvej desiatky. Čaká ho však povestná druhá sezóna, ktorá často prináša vytriezvenie. Veľké tituly prídu, ale Tsitsipas si na ne bude musieť zrejme ešte chvíľu počkať.

Šanca: 1/10

O nás Jana Sedláková

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Bertensová v Hertogenboschi nezaváha

V dnešných tipoch sme si posvietili na finálové duely v Stuttgarte a Hertogenboschi. Po tretí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

four + 9 =