nedeľa , október 20 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Mouratoglou: „Tenis je veľmi nudný, snáď sa to zmení“
Foto: TASR

Mouratoglou: „Tenis je veľmi nudný, snáď sa to zmení“

LONDÝN – Francúzsky tréner Patrick Mouratoglou sa nebojí vyjadriť nepopulárne či polarizujúce názory, čo potvrdil aj v najnovšom rozhovore pre britské periodikum Daily Mail.

Tenis je dnes nudný šport

Kouč americkej ikony Sereny Williamsovej sa zastal kontroverzného Austrálčana Nicka Kyrgiosa. „Nemyslím si, že je dobrý pre tenis. Je neuveriteľný pre tenis. Je všetkým, čo tenis potrebuje,“ začal svoje rozprávanie.

„Tenis je, bohužiaľ, veľmi nudný. Nie samotný šport, ale keď majú hráči zakázané prejavovať emócie, lebo inak dostanú pokutu, je z toho nudná šou. Myslím to vážne. Mám vážne obavy a dúfam, že sa to v nasledujúcich rokoch zmení. V 80. rokoch, keď hráči prejavovali svoju osobnosť, to bolo oveľa lepšie,“ vysvetlil 49-ročný Francúz.

„Vždy máme na výber. Buď budeme mimoriadne konzervatívni alebo budeme žiť v našom storočí. Tenis je veľmi konzervatívny. Ľudia pozerajú filmy kvôli dráme, emóciám. Takisto šport. Ak im to odmietneme dať, začnú sledovať iné športy, v ktorých je vášeň,“ dodal.

Tenis potrebuje jednoduché zmeny pravidiel

Mouratoglou nie je fanúšikom stopiek odpočítavajúcich čas medzi výmenami či zmien formátov rozhodujúcich setov na Grand Slamoch. Takisto mu príliš „nevoňajú“ nové tímové súťaže ako Laver Cup či ATP Cup alebo reforma Davis Cupu.

„Nepodporujem tieto zmeny. Nerozumiem tomu, prečo uprednostňujeme zložité veci pred jednoduchými. Máme hráčov, ktorí sú silné osobnosti. Nemusíme meniť všetko, čo sa týka tenisu. Len nechajme tenistov, aby boli na kurte sami sebou,“ uviedol na margo zavádzaných zmien.

Sám má však jeden zásadný návrh: „Máme len možnosť, aby prišiel tréner na kurt. Pomáha to vidieť osobnosť hráčky. Musíme však zaviesť jednotný jazyk pri koučovaní – angličtinu. Bolo by to zrozumiteľné na celom svete a komentátori by mohli vysvetľovať, čo sa deje. Fanúšikovia by lepšie porozumeli tenisu, čo je vzrušujúca predstava.“

Gauffová je brzdená pravidlami

Hráčky do 16 rokov môžu odohrať len desiatku profesionálnych turnajov ročne, pričom je možné toto číslo v prípade úspešných výsledkov na základe výnimiek zdvihnúť na 14. Americká kométa Cori Gauffová je podľa francúzskeho trénera týmto pravidlom nezmyselne brzdená.

„Toto pravidlo absolútne nie je prispôsobené okolnostiam. Nemôžeme mať pravidlo, ktoré aplikujeme na všetkých. Hovoríme o ľudskom vývoji a každý je iný. V zásade bránime mladým hráčkam vo vykonávaní svojej práce. Treba brať do úvahy, že keď raz nastane správny moment, tak je to ten správny moment,“ tvrdí Mouratoglou, podľa ktorého je už Gauffová dosť zrelá.

„Určite ju to spomalí,“ dodal predpoveď týkajúcu sa budúcnosti americkej tenistky, ktorá oslávila v marci len svoje 15. narodeniny. Pravidlo limitujúce štarty mladých dievčat medzi ženami bolo zavedené v roku 1994 po skúsenostiach s vyhorením tínedžeriek na čele s Američankou Jennifer Capriatiovou.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Mladenovičová je sklamaná – v spolupráci s Bajinom nebude pokračovať

Francúzka Kristina Mladenovičová pomocou sociálnej siete oznámila, že kouč Sascha Bajin pri nej končí. Nie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two + 9 =