štvrtok , august 22 2019
Tenisový Svet / Roland Garros / Čo Paríž dal, čo vzal: Nadal sa zapísal do histórie, radosť domácich fanúšikov
rafael nadal
foto: Twitter/Roland-Garros

Čo Paríž dal, čo vzal: Nadal sa zapísal do histórie, radosť domácich fanúšikov

Máme za sebou Roland Garros 2019. Rafael Nadal predvádza v Paríži výkony, ktoré boli doposiaľ nepredstaviteľné. V pondelok spoznáme novú svetovú jednotku vo štvorhre. Na radosť Francúzov to bude ich krajanka.

Ženská štvorhra:

Vo finále ženskej štvorhry sa stretli Timea Babosová a Kristina Mladenovičová (2. nasadené) s prekvapeniami turnaja Tuan Jing-jing a Čeng Saj-saj. Víťazkami sa stal maďarsko-francúzsky favorizovaný pár po setoch 6:2, 6:3. 

Po Australian Open 2018 tak získali svoju druhú grandslamovú trofej. Pre Maďarku ide o jediné tituly na tejto úrovni, Francúzka má z French Open ešte jeden titul, ktorý získala v roku 2016 po boku Caroline Garciovej. V pondelok sa tiež premiérovo v kariére stane svetovou jednotkou vo štvorhre.

Mužská dvojhra:

Fenomenálny Španiel Rafael Nadal (2.) dnes po dvanásty raz v kariére ovládol Roland Garros. Vo finále zdolal Dominica Thiema (4.) 6:3, 5:7, 6:1, 6:1. Dvanásť titulov nedosiahol na jednom turnaji „veľkej štvorky“ vo dvojhre nik iný. Austrálčanka Margaret Courtová, ktorá 11-krát dobyla Australian Open, držala spoločne s Nadalom doposiaľ rekord. Časť z nich však získala mimo takzvanej otvorenej éry. Teda v čase, keď bola konkurencia neporovnateľná so súčasným profesionálnym tenisom.

Pokiaľ vezmeme štatistiky mužskej i ženskej dvojhry na grandslamoch, tak za Nadalom nasleduje Martina Navrátilová, ktorá celkovo deväťkrát ovládla Wimbledon. Všetci ostatní rekordéri dosiahli aspoň časť výsledkov vrámci uzavretej éry. Jediná osoba, ktorá sa Španielovi môže celkovo vyrovnať v počte titulov na jednom turnaji je práve Martina Navrátilová, ktorá vyhrala v Chicagu taktiež dvanásťkrát.

Španiel tiež dnes vo finále iba po siedmy raz prišiel o set. Aj to dokazuje jeho neuveriteľnú dominanciu. Dovedna má tak 18 grandslamových titulov a opäť sa o krôčik viac priblížil k Rogerovi Federerovi, ktorý ich má na konte 20. Pre  porovnanie, Federer sa dlho držal na 17-tich tituloch, keď dobyl Wimbledon 2012 a už iba málokto veril, že pridá ďalší titul. Nakoniec sa mu to podarilo na Australian Open 2017.


Naopak, po Thiemovej prehre môžeme konštatovať, že ani v roku 2019 stále na mužskom okruhu nemáme grandslamového šampióna narodeného v 90. rokoch. Thiem (*1993) je tak stále spolu s Milošom Raoničom (*1990), ktorý bojoval o wimbledonský primát v roku 2016, jediným, kto vôbec postúpil do finále.

Na internete sa okamžite začali objavovať vtipy na adresu neuveriteľnej úspešnosti Nadala. Na tomto obrázku si známa mierne satirická tenisová fanúšikovská stránka Tennis Memes predstavila, kto asi bude šampiónom Roland Garros v roku 2038. Ako inak, bude to, vtedy už 52-ročný, Rafael Nadal.

O nás Jana Sedláková

Môže Vás zaujímať

Martin s prehľadom do štvrťfinále challengeru v L’Aquile

L’AQUILA – Najvyššie nasadený Andrej Martin si poradil v 3. kole turnaja kategórie ATP Challenger 80 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eight − 5 =