nedeľa , jún 16 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Nalejme si čistého vína – tohtoročné French Open je slabé a nudí
Foto: TASR

Nalejme si čistého vína – tohtoročné French Open je slabé a nudí

Nie je to iba tým, že chýba Roger Federer. Roland Garros nemá zápletku. Keď už sa nejaká rysuje, veľmi rýchlo ju niečo zadusí. Síce sme už zopár dramatických zápasov videli, no tento rok hrozí, že to bude turnaj o jednom zápase.

Tým jedným zápasom bude až finále. Aj súboj o titul sa však môže skončiť jednoznačne. Očakávaný duel Nadala s Thiemom by bol reprízou z Monte Carla, respektíve z Madridu, kde na druhý pokus nečakane uspel Rakúšan.

Minulý rok bola situácia podobná. Thiem najskôr v rámci antukových predkrmov s Nadalom prehral (Barcelona, Madrid), potom ho prekvapil v Ríme, aby napokon na najväčšej scéne dostal „kašu“ v troch setoch. „Rafa“ s rovnakým hráčom na antuke prehráva iba málokedy.

Tých faktorov, pre ktoré je to v Paríži tento rok nezaujímavé, je však viac:

Nehrá Roger

Aj keď je rozhodnutie fenomenálneho Švajčiara správne, napriek tomu jeho prítomnosť chýba. Už len jeho aura by turnaj pozdvihla na inú úroveň. Federer však teraz chodí iba na tie turnaje, kde môže a kde sa aj chystá vyhrať. French Open do tejto sorty už nepatrí.

Nadalov žreb

„Rafa“ by bol megafavorit za každých okolností. Žreb jeho pozíciu ešte o čosi vylepšil – odvial do opačnej polovice takmer všetkých hráčov, ktorí si naňho mohli trúfať. Thiema, Zvereva, Djokoviča, Nišikoriho a Goffina. Aj keď viacerí z menovaných sklamali, ich teoretická konfrontácia s Nadalom v skorších kolách mohla byť zaujímavá. Takto bude Španiel dotlačený na hranu až v závere turnaja.

Polovičný Zverev

Alex Zverev mal byť jeden z dvoch hlavných vyzývateľov, aj keď je jeho granslamová mizéria už dobre známa. Čiastočne ju zlomil a prvýkrát sa dostal do druhého týždňa, no jeho výkony opäť raz sklamali. Unavili ho zbytočné výpadky s Lajovičom, Džumhurom a Chačanovom, s ktorými hral 6 setov „navyše“. Jeho zápas s Thiemom mal byť ozdobou turnaja. Napokon bol iba smutnou a nudnou formalitou.

Stále nepripravený Djokovič

Jediný aktívny hráč, ktorý Nadala na French Open porazil, je Novak Djokovič. Narazili na seba už v Ríme a Srb nebol bez šance. Možno práve takéto veľké zápasy momentálne „Nole“ potrebuje, aby sa dostal pocitovo späť tam, kde bol pred zraneniami. Bohužiaľ, príliš často ho zastavujú protivníci, s ktorými kedysi utieral podlahu. Chýba mu nielen sebavedomie, ale najmä svalová hmota.

Doplnkové príbehy

Každý grandslam má nejakú sympatickú „sidestory“. Spomeňme si za posledné obdobie na: Čchunga, Andersona, Rubľova, Schwartzmana, Gillesa Müllera, Mischu Zvereva, či ďalších. Tohtoročný Paríž má síce svojho Cecchinata, no rodený Sicílčan bol nedávno namočený v tipérskej afére. Ťažko sa žičí niekomu, komu prazvláštne odpustili 18-mesačný dištanc. Rovnako ako sa ťažko drukovalo Sandgrenovi v Austrálii.

Počasie

Prerušovanie zápasov patrí v tenise medzi tie najotravnejšie momenty vôbec. Je to ešte iritujúcejšie ako zdržovanie výmen na podaní. Na French Open stále nie sú strechy (aj keď všade inde ich už dávno majú) a aj tento rok na to turnaj dopláca.

Na prehánky sa zrejme ako jediný nesťažuje „Rafa“, ktorému nútená prestávka pomohla už v rímskom finále a v Paríži hneď dvakrát – s Bolellim a Schwartzmanom. Vo všetkých troch prípadoch sa Nadal vrátil na kurt a okamžite zavelil k obratu.

Zlý výber televíznych zápasov

Najmä prvý týždeň sa divák musí zmieriť s tým, že pokiaľ turnaj sleduje iba klasicky v televízii, uvidí len niektoré zápasy. Ktoré, o tom už nerozhoduje. Bohužiaľ. A práve preto sa môže stať, že v čase, keď sa v mužskom turnaji hrajú piate sety na troch kurtoch súčasne, musí sledovať zápas Wozniackej s Garcíou-Pérezovou za stavu 6:1, 4:0.

O nás Martin Petro

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Bertensová v Hertogenboschi nezaváha

V dnešných tipoch sme si posvietili na finálové duely v Stuttgarte a Hertogenboschi. Po tretí …

Komentáre

  1. Autor je trochu zatrpknutý, z pohladu fanúšika ktorý príde domov a pozrie si jeden dva zápasy musím povedať že nevidím posun k horšiemu čo sa týka kvality zápasov na tohtoročnom RG, ale možno som mal šťastie na zápasy lebo zápasy Djokovič-Cecchinato Thiem-Tsitsipas ma teda nesklamali vôbec .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seventeen − 7 =