nedeľa , august 18 2019
Tenisový Svet / Názory / Nezmazateľná slovenská stopa na posvätnej tráve
Foto: TASR

Nezmazateľná slovenská stopa na posvätnej tráve

BRATISLAVA – Športové Slovensko má svoju novú hrdinku. Magda Rybáriková dlho pauzovala kvôli zraneniam. Po návrate začala ukazovať, čoho je na kurte naozaj schopná. Čerešničkou na torte bolo jej vystúpenie na turnaji turnajov. Piešťanská rodáčka zatienila všetkých svojich krajanov. V pozadí tejto udalosti dochádza k zmene na poste slovenskej mužskej jednotky. Zaujali aj výborné výsledky Jany Čepelovej, Igora Zelenaya a Alexa Molčana.

Meno Rybáriková si vo Wimbledone veľmi dobre zapamätajú

Jej hra je neortodoxná, prejav sympatický a vystupovanie na kurte férové. Zrejme nikdy nebude tým správnym typom pre bulvárne plátky. Stáva sa však miláčikom tenisových priaznivcov a inšpiráciou pre všetkých mladých tenistov. Účasťou medzi najlepšími štyrmi vytvorila pre slovenský ženský tenis nové maximum na najslávnejšom turnaji sveta. Vyrovnala výsledok Miloša Mečířa, ktorý bol na posvätnej tráve v semifinále v roku 1988. K najväčšiemu úspechu v doterajšej kariére priviedla Magdu úžasná herná stratégia, úderová variabilita, výborný pohyb, kondícia i psychická odolnosť. Urobila minimum dvojchýb a okrem iných chuťoviek zapojila do svojej hry aj typické „kližanovské“ forhendové dropšoty. Jej tohtoročné účinkovanie na tráve bolo fenomenálne. Za všetko hovorí zápasová bilancia 18:2. Len tri prehry z posledných 33 zápasov. Po dvoch operáciách a dlhej pauze začala body reálne zbierať v apríli. Zo 453. miesta sa posúva na 33. pozíciu. Len dve miesta od svojho kariérneho maxima. Až do jari budúceho roka nemá v rebríčku čo obhajovať. Všetci si vieme predstaviť, čo to môže ešte do konca sezóny znamenať. Na US Open bude skoro s istotou nasadená. V rebríčku, ktorý zohľadňuje len tohtoročné výsledky, je už v najlepšej dvadsiadke pred Dominikou Cibulkovou. To všetko je jednoducho neuveriteľné.

Noro Gombos je novou slovenskou jednotkou, v Nemecku však uspel iba Igor Zelenay

Noro Gombos a Jojo Kovalík sa na štedro bodovanom challengerovom turnaji v Braunschweigu dobre rozbehli. Nakoniec však priskoro vypadli. Neprešli cez hráčov, ktorí sa pohybujú v rebríčku okolo 500. miesta. Neobstojí zrejme ani úvaha o tom, že súperi hrali svoj životný turnaj. Norbi je už hráčom prvej svetovej stovky, chcelo by to väčší pokoj a istotu na jeho rakete. Jojo hral na svoje pomery až príliš opatrne, odvrátil niekoľko mečbalov, viac ako štvrťfinále si ale nezaslúžil. Pomerne tragicky vyznieva fakt, že okrem Gombosa nemáme aktuálne v prvej stovke žiadneho muža. Vypadáva z nej aj Martin Kližan, ktorému sa odratúvajú body za vlaňajší titul v Hamburgu. Svojím už v poradí 32. challengerovým titulom v debli nás potešil Igor Zelenay.

Slovenskou radosťou sa skončil aj turnaj v Budapešti

Jana Čepelová sa po skorom vyradení z Wimbledonu rýchlo pozviechala. Na 100-tisícovom turnaji v Budapešti ničila jednoznačným spôsobom jednu súperku za druhou. V priebehu celého turnaja nestratila ani jeden set. Vykompenzovala tak bodovú stratu za neobhájenie tretieho kola z wimbledonského šampionátu a prihodila ešte niečo navyše. Uchovaním pozície v prvej svetovej stovke si zároveň vybojovala priamu účasť v hlavnej súťaži US Open. Veľmi dobrý turnaj odohrala aj Chantal Škamlová. Do hlavného „pavúka“ sa dostala ako „lucky loser“ a pridala ešte dva víťazné zápasy. Posúva sa na nové rebríčkové maximum. Je tiež veľmi blízko toho, aby si zaistila miestenku v kvalifikácii US Open. Na nasledujúcich dvoch turnajoch potrebuje uhrať približne 10 – 15 bodov, čo je reálne. Kaja Schmiedlová a Viki Kužmová prehrali po vyrovnaných zápasoch už v druhom kole. Viki ale svojím prejavom zaujala. Súperky tlačí do defenzívy a jej hra je postupne konštantnejšia.

Alex Molčan zvyšuje obrátky

Napriek viacerým zraneniam za posledný rok si 19-ročný Prešovčan nachádza cestu dopredu. Po inšpirujúcom vystúpení v Poprade pokračuje v nastúpenom trende. V Pardubiciach ukazoval svoje kvality na 25-tisícovom podujatí a porážal vyššie postavených hráčov. Počas celého turnaja veľmi dobre podával. Bez väčších problémov sa dostal až do finále, tam stroskotal na dobre hrajúcom Rakúšanovi Novakovi. Po započítaní bodov sa premiérovo ocitne v prvej svetovej päťstovke. Patrik Néma uhral slušné štvrťfinále. Mentálne dobre zvládol druhé kolo, slabšie už nasledujúci zápas.

O nás Peter Ohrablo

Môže Vás zaujímať

Madison Keysová

Tenisové tipy: Keysová ukončí Kuznecovovej spanilú jazdu

Prestížny turnaj v Cincinnati dnes spozná svojich víťazov. Posvietili sme si na ženskú dvojhru. Dnes …

Komentáre

  1. Magda je úžasná. Verím, že nepodľahne mediálnemu tlaku a zachová si chladnú hlavu. Vek na to už má. Doteraz nebola v takej mediálnej pozornosti. Doplatila na to Dominika a hlavne ešte neostrieľaná Kajka.

    Vyzerá, že je skromná, cítiť z nej pokoru. Uvidíme, ako sa jej bude dariť na iných povrchoch. Bezhranične jej fandím a verím. Len aby sa jej zranenia vyhýbali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

twenty − 9 =