nedeľa , september 22 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Nikolaj Davydenko: „Federer zastavil celú moju kariéru“
Foto: TASR

Nikolaj Davydenko: „Federer zastavil celú moju kariéru“

MOSKVA – Rus Nikolaj Davydenko, ktorý v rokoch 2005 – 2010 trápil tých najlepších, sa v poslednej dobe stiahol z verejného života. Výnimku spravil pred pár dňami, keď poskytol rozsiahly rozhovor ruskému portálu Sport Express.

Obdobie po ukončení kariéry a vzťahy s inými hráčmi

„Nikdy som nebol mediálny človek. Po skončení kariéry som sa ponoril do rodinného života. Čo by ste o mne písali? Že som otec troch detí? Nie je to veľmi zaujímavé. Po ukončení kariéry v roku 2014 som sa naplno venoval deťom. Vodil som ich do škôlky, hral sa s nimi, chodil na prechádzky. Od tenisu som sa snažil úplne rozptýliť,“ priblížil posledné roky života bývalý tretí hráč sveta.

Nikolaj Davydenko s dcérou Jekaterinou a synom Konstantinom

Subtílny Rus bol vždy skôr introvert, čo sa podpísalo pod skutočnosť, že dnes s bývalými kolegami v podstate nie je v kontakte. Až na jednu výnimku. „Komunikujem so svojím starým rakúskym priateľom Oliverom Marachom. Naše manželky sa tiež poznajú. Sme rodinní priatelia. Samozrejme, som v kontakte s ruskými hráčmi. So svetovými vôbec. Je ťažké kamarátiť sa, keď ste na kurte nepriatelia,“ uviedol 38-ročný rodák z Ukrajiny.

Vzťahy na mužskom okruhu sú však podľa neho korektné: „Medzi mužmi nepanuje názor, že niekto niekoho prevyšuje. Všetci zdvorilo komunikujú, vedia sa zasmiať, ale blízke priateľstvá sú ojedinelé. Ak sa stal konflikt, o pár týždňov sa naň zabudlo. Takí ľudia ako Kyrgios predtým neexistovali. Ja som mal konflikty so Štěpánkom, počas zápasov sme sa nemali radi, ale po nich bolo všetko v poriadku.“

Zneužívanie odmien

Hráči, ktorí skončia na Grand Slamoch v 1. kole, dostávajú z roka na rok vyššie odmeny. Kým podľa niektorých sú stále nízke, Nikolaj Davydenko ich považuje za privysoké. „Keď som hrával ja, za 1. kolo bolo 10 000 – 15 000 dolárov. Teraz je to 40 000. Predtým ste zisťovali, či by ste mohli byť v čiernych číslach, ak by ste po zaplatení letenky a hotelu vypadli v 1. kole. Teraz stačí prísť na turnaj a ste v neskutočnom pluse. Kedysi bolo potrebné prejsť pár kôl aj na Grand Slamoch,“ povedal bývalý ruský tenista.

„Ak aj vypadnete v 1. kole, môžete so sebou zobrať celú rodinu. Mnohí sa teraz chystajú na podujatia s tým, že vypadnú v 1. kole a zoberú peniaze. Je to však problém organizátorov. Za 1. kolo by bolo treba zaviesť nižšie odmeny, aby sa tenista zaujímal, či má zmysel ísť tam prehrať. Teraz si povie, že tam príde na invalidnom vozíku, dokríva na jednej nohe, nejak to odohrá a vezme peniaze,“ dodal.

„Federer mi zastavil kariéru“

Napriek tomu, že bol v najužšej svetovej špičke a so Španielom Rafaelom Nadalom má pozitívnu bilanciu 6:5, na Grand Slamoch to dotiahol Nikolaj Davydenko „len“ štyrikrát do semifinále. Jeho najväčším úspechom je triumf na Turnaji majstrov 2009. Tam sa mu podarilo zdolať v semifinále Švajčiara Rogera Federera, inak ho však bazilejský fenomén oberal o úspechy. Celková bilancia 2:19 to jasne demonštruje.

Zostrih semifinále Turnaja majstrov 2009:

„Hral som na svojej maximálnej úrovni, celú moju kariéru však zastavil Roger Federer. On je jediný, kto ma neustále porážal na všetkých veľkých turnajoch vo štvrťfinále a semifinále. Bola to jeho éra. V určitom bode bol v podstate neporaziteľný, bolo veľmi zložité zdolať ho,“ odpovedal Rus na otázku, či neľutuje, že nedosiahol viac.

Na adresu Federera dodal: „Snaží sa vyhýbať dlhým zápasom, ktoré môžu ohroziť jeho zdravie. Jeho tenis je rýchly, ľahký. Ďalších sto rokov môže hrať takýto rýchly tenis. Jediná otázka je, ako dlho sa na to dokáže sústrediť. Dvadsiatnici sú fyzicky silnejší, ale boja sa hrať proti veľkému Federerovi.“

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Na stope: Známa tenistka zmenila účes, Cibulková sa stretla s legendami

Opäť sme si pripravili v rubrike Na stope najlepšie zábery zo sociálnych sietí. Grigor Dimitrov …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nine + 1 =