pondelok , december 17 2018
Tenisový Svet / Názory / Nominácie na zápas Slovensko – Rusko podľa Tenisového sveta
Foto: TASR

Nominácie na zápas Slovensko – Rusko podľa Tenisového sveta

BRATISLAVA – Už len niečo viac ako 3 týždne zostávajú do štartu očakávaného fedcupového súboja 1. kola II. svetovej skupiny medzi družstvami Slovenska a Ruska. 

Kapitáni oboch tímov sa so zverejnením oficiálnej nominácie neponáhľajú a fanúšikov zaujíma, kto sa v národnom drese pobije o body. Jedno je jasné, Slovensko čaká veľká výzva. Proti Rusku nastupujeme po štvrtý raz a stále čakáme na úspech. V roku 2013 sme v pamätnom semifinále prehrali v Moskve 2:3, hoci sme po prvom dni viedli sľubne 2:0. To sme sa ešte mohli spoľahnúť na najvýraznejšie postavy slovenského ženského tenisu – Danielu Hantuchovú a Dominiku Cibulkovú. 

Vráťme sa k nomináciám. Rusko má v top 100 hodnotenia WTA 8 tenistiek, Slovensko 2. V top 200 disponuje 18 ženami, my ich narátame 5 atď. Nech teda nehrajúca kapitánka Anastasia Myskinová nominuje hocikoho, kvalita bude zaručená.

Nie je tajomstvom, že viackrát tím Slovenska zlyhal v záverečnej štvorhre, rovnako ako v spomínanom moskovskom semifinále. V rebríčku štvorhry je porovnanie ešte mizernejšie. My máme najlepšiu hráčku na 156. mieste a súperky si môžu z elitnej svetovej stovky vybrať rovno 9 mien (od 3. po 78. miesto).

Opäť sa vráťme k nomináciám, teraz konkrétnejšie. Aj z tohto pohľadu sa žiada nový impulz, zmena. Čo tak vyskúšať Chantal Škamlovú, ktorá, síce nehrá proti najlepším hráčkam na svete, ale má pravidelnú prax. Naše popredné tenistky nedisponujú takým rebríčkom, aby si mohli na grandslame zahrať súťaž dvoch na dve (s výnimkou Dominiky Cibulkovej a Magdalény Rybárikovej). Práve aktuálna slovenská jednotka to v Melbourne skúsi. Čo tak postaviť do štvorhry pár Magdaléna Rybáriková/Chantal Škamlová? 

Zostáva nám ešte vybrať dve slovenské reprezentantky. Dominika Cibulková odmietla, preto hľadáme nižšie. Takmer s istotou sa v nominácii objaví Viktória Kužmová. Je hráčkou NTC, v rebríčku WTA sa nachádza najvyššie v kariére, javí sa byť v dobrej forme a spomedzi našich talentov ešte nikdy nedostala šancu v Pohári federácie.

Štvrtá miestenka pripadne jednej z dvojice ďalších tenistiek z národného tenisového stánku. Matej Lipták sa môže rozhodnúť pre Janu Čepelovú alebo Annu Karolínu Schmiedlovú. Prvá menovaná vyhrala v roku 2018 len jeden zápas, druhá si pripísala víťazstvá 3.

Predpokladaná nominácia Slovenska podľa autora článku: 

 • Magdaléna Rybáriková
 • Viktória Kužmová
 • Anna Karolína Schmiedlová
 • Chantal Škamlová

Predpokladaná nominácia Slovenska podľa Michala Pokrívku:

 • Magdaléna Rybáriková
 • Jana Čepelová
 • Viktória Kužmová
 • Kristína Kučová

Ako sme naznačili, výber Ruska bude silný a kombinovať môžeme rôznymi smermi. Svetlana Kuznecovová je na maródke a jej štart je viac ako nepravdepodobný. Maria Šarapovová túži hrať pod piatimi kruhmi v Tokiu, ale do roku 2020 je ešte času dosť a ona sa rebríčkovo nenachádza tam, kde patrí. Prednosť dostane príprava na individuálne turnaje. Rovnako ako v prípade Dominiky Cibulkovej.

Rusky to v rokoch 2013 aj 2015 dotiahli do finále, to mali vo svojom strede top hráčky. Odvtedy dostali šancu mladé talenty a razom sa ocitli mimo najvyššej svetovej skupiny. Ak chcú pomýšľať na ďalší titul, a ony chcú, prídu skúsené hráčky, doplnené maximálne o jednu tenistku, ktorá ešte nedovŕšila 20 rokov.

Istotou je Daria Kasatkinová, ktorej je Slovensko najbližšie zo všetkých. Okrem nej sa opäť v tíme stretnú Jelena Vesninová s Jekaterinou Makarovovou a z mladých má najväčšie šance jedna z dvojice Anna Blinkovová alebo Anna Kalinská.

Predpokladaná nominácia Ruska podľa autora článku:

 • Jelena Vesninová
 • Daria Kasatkinová
 • Jekaterina Makarovová
 • Anna Kalinská

Predpokladaná nominácia Ruska podľa Michala Pokrívku:

 • Anastasia Pavľučenkovová
 • Jelena Vesninová
 • Daria Kasatkinová
 • Jekaterina Makarovová

O nás Tomas Hmira

Absolvent univerzity v Moskve, učiteľ, tenisový milovník.

Môže Vás zaujímať

Tipérsky špeciál: Williamsová vyhrá Australian Open 2019

Necelý mesiac pred štartom úvodného grandslamu novej sezóny je Serena Williamsová považovaná za najväčšiu favoritku. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 × five =