utorok , jún 18 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Obdobie krásnych príbehov z ATP Masters 1000 – tentokrát Karen Chačanov
Foto: TASR

Obdobie krásnych príbehov z ATP Masters 1000 – tentokrát Karen Chačanov

Majstrovská séria deviatich superturnajov, na ktorých sa medzi sebou bijú najlepší tenisti sveta, sa začala v roku 1990. Prešla si rôznymi menami a dnes ju poznáme pod názvom ATP Masters 1000. Dodnes sa rozdalo 261 trofejí pre 67 rôznych hráčov.

Pre mnohých fanúšikov sú to dokonca tie najlepšie podujatia roka, ešte lepšie ako slávne grandslamy. Špičkový tenis je natlačený do jedného týždňa (s výnimkou Indian Wells a Miami), šiestich kôl a klasického formátu „best of three“. Miestenky na akciu si obyčajne rozoberie prvá päťdesiatka, takže už od prvého hracieho dňa stojí každý zápas za to.

Za posledných 24 mesiacov sme zažili návraty Federera, Nadala aj Djokoviča, ktorí sa medzi sebou naďalej naháňajú v historických tabuľkách. Videli sme prienik mladého Alexa Zvereva medzi elitu, aj krásne príbehy prvých titulov Del Potra, Isnera a Dimitrova z amerických betónov. Videli sme magický Paríž.

Práve vo Francúzsku sa každý rok už tradične končí. Hala Bercy je miesto najväčších prekvapení. Po dlhej a vyčerpávajúcej sezóne je to ideálna šanca pre „čierne kone“ vyskočiť a prekvapiť unavených favoritov. Svoje by o tom mohli povedať aj Radek Štěpánek či Dominik Hrbatý.

Za posledných 18 rokov tu vyhralo 9 „prvovíťazov“. Prakticky každý druhý rok tu vyskočí niekto nový a zapíše sa na zoznam nesmrteľných. Grosjean, Henman, Berdych, Davydenko, Tsonga, Söderling, Ferrer, minulý rok Jack Sock a v tomto ročníku to bola pre zmenu neuveriteľná jazda Karena Chačanova.

No kým Sock minulý rok skôr využil zhodu okolností, viaceré absencie a priechodný žreb (na ceste za titulom nemusel poraziť nikoho z top 15 a iba dvoch hráčov z top 50), 22-ročný Chačanov zvíťazil absolútne zaslúžene.

Talentovaný Rus vstupoval do turnaja nenasadený, ako svetová 18-ka, a porazil štyroch hráčov prvej desiatky za sebou (Isnera, Zvereva, Thiema), vrátane Novaka Djokoviča, ktorý na finále nastupoval už so zabezpečenou pozíciou svetovej jednotky.

Jeho príbeh je o to obdivuhodnejší, že v osemfinále musel čeliť dokonca dvom mečbalom Johna Isnera. Sympatický dlháň ale ukázal nielen svetový tenis, ale aj víťaznú mentalitu a prepotrebné sebavedomie, keď prišlo na veľké momenty. Pre Chačanova to bolo štvrté finále a štvrté víťazstvo. Zatiaľ platí, že ak sa hrá o trofej, Rus neprehráva.

Jediná škoda z pohľadu čerstvého šampióna je tá, že sa sezóna práve končí. S touto formou by aktuálna svetová 11-ka jednoznačne útočila na prvú desiatku, na ktorú už teraz klope. Pozícia prvého náhradníka pre Turnaj majstrov Chačanovovi ušla iba o kúsok, no ak si fazónu udrží počas zimy, nálepku čierneho koňa musí dostať už na Australian Open.

O nás Martin Petro

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Súboj dvojičiek, suverénna van Uytvancková

Birmingham a Malorka – to sú miesta, kde sa momentálne hrá najkvalitnejší ženský tenis. A tenisové tipy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

twenty − 10 =