štvrtok , august 22 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Obrovská pocta – Vajda zvolený za trénera roka na okruhu ATP
Foto: TASR

Obrovská pocta – Vajda zvolený za trénera roka na okruhu ATP

LONDÝN – Dva dni pred štartom Turnaja majstrov vyhlásila ATP víťazov tradičnej koncoročnej ankety. Medzi laureátmi sa ocitol aj náš Marián Vajda – kouč Srba Novaka Djokoviča.

Hráč roka

Hráč roka sa vyhlasuje na základe renkingu. Víťazstvo preto putuje na konto Srba Novaka Djokoviča. Po zdravotných problémoch z vlaňajška sa chvíľu hľadal, po Roland Garros však chytil „druhý dych“. Ovládol Wimbledon i US Open. K tomu pridal triumfy na ATP Masters 1000 podujatiach v Cincinnati a Šanghaji a prvýkrát od roku 2015 „prezimuje“ ako líder hodnotenia.

Pár roka

Pár roka určuje spoločný 12-mesačný rebríček dvojíc. Na jeho čele budú bez ohľadu na výsledok na Turnaji majstrov Rakúšan Oliver Marach s Matem Pavičom z Chorvátska. Tandem, v ktorom je medzi hráčmi výrazný 13-ročný vekový rozdiel, spolu dobyl Australian Open aj ATP podujatia v Dauhe, Aucklande a Ženeve.

Návrat roka

Fenomenálny Novak Djokovič po druhý raz. Na vrchol sa totiž vyšvihol z 12. pozície, na ktorej bol v januári, keď sa vracal do kolotoča turnajov. Ba čo viac, v máji spadol až na 22. miesto.

Zlepšenie roka

Najväčšie zlepšenie zaznamenal v roku 2018 ešte len 20-ročný Grék Stefanos Tsitsipas. Úctyhodný posun z 91. na 15. stupienok ATP rebríčka okorenil v októbri v Štokholme ziskom premiérového titulu na hlavnom okruhu. Okrem toho zaujal aj postupom do finále Masters 1000 akcie v Toronte.

Nováčik roka

Nováčikom roka sa stal Austrálčan Alex de Minaur. Devätnásťročný bojovník vletel do „prvej ligy“ ako kométa. Sezónu začal na 208. mieste, no na prvých dvoch turnajoch, v Brisbane a Sydney, uhral semifinále resp. finále. Ďalšie finále na okruhu ATP prišlo v auguste na 500-ke vo Washingtone. Stabilita výkonov ho vyniesla v renkingu na 31. priečku.

Tréner roka

Trénerom roka sa stal náš Marián Vajda. Kolegovia tréneri ocenili jeho neuveriteľnú prácu s Novakom Djokovičom. Belehradského rodáka sa ujal v apríli, keď jeho kríza vrcholila. Stačili tri mesiace a „Nole“ zdvíhal nad hlavu slávnu wimbledonskú trofej. Táto kategória sa vyhlasovala len po tretí raz. Predchádzajúcimi víťazmi sú Švéd Magnus Norman a Juhoafričan Neville Godwin.

Fanúšikovské ceny

Neuveriteľný 16.-krát za sebou zvolili fanúšikovia za najobľúbenejšieho tenistu Švajčiara Rogera Federera. Bezprecedentná šnúra, ktorú zrejme nebude nikdy možné vyrovnať. Najobľúbenejším deblovým párom sa stali Američania Mike Bryan s Jackom Sockom, ktorých spojilo v polovici sezóny zranenie Boba Bryana.

Cena Stefana Edberga za športové správanie

Hráči rozhodli, že cenu za športové správanie si tentoraz zaslúži Španiel Rafael Nadal. Ide preňho o druhú takúto poctu zo strany kolegov. Prvýkrát ho zvolili ešte v sezóne 2010. Trinásťkrát sa v tejto kategórii tešil Federer.

Humanitárna cena Arthura Asha

Cena Arthura Asha sa udeľuje za mimoriadne aktivity mimo tenisových kurtov. Pocty sa tentokrát dočkal španielsky veterán Tommy Robredo, ktorý je mužom so srdcom na správnom mieste. Už niekoľko rokov organizuje turnaj pre vozíčkarov, a ma aj nadáciu na pomoc zdravotne postihnutým.

Turnaje roka

Najlepším turnajom kategórie ATP 250 je podľa hráčov októbrový Štokholm, kde sa hrá na tvrdom povrchu v hale. Zo série ATP 500 si najväčšiu priazeň tenistov získal ikonický trávnatý Queen’s Club. „Majstrovskej“ sérii dominuje rovnako ako vlani slnečná Kalifornia a miestne Indian Wells so svojím vonkajším hardovým podujatím.


Mediálna cena Rona Bookmana

Okrem cien pre hráčov a turnaje oceňuje ATP každý rok aj jednu osobnosť z mediálnej oblasti. Tento rok sa stala laureátkou ceny pomenovanej po Ronovi Bookmanovi bývalá britská tenistka, súčasná komentátorka a moderátorka BBC Sue Barkerová.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Djokovič priblížil svoj vzťah s Federerom

NEW YORK – Srb Novak Djokovič a Švajčiar Roger Federer sú veľké legendy a dlhoroční rivali. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 − 14 =