sobota , apríl 20 2019
Tenisový Svet / Názory / Odpisovaná a favorizovaná zároveň: Prečo Serena (ne)vyhrá Wimbledon?
Foto: TASR

Odpisovaná a favorizovaná zároveň: Prečo Serena (ne)vyhrá Wimbledon?

Do wimbledonského štvrťfinále tento rok neprešla ani jedna z 10 najvyššie nasadených hráčok. V „pavúku“ je však stále 23-násobná grandslamová šampiónka po materskej dovolenke Serena Williamsová. Prvýkrát po dlhých rokoch nepatrila v All England Clube k najhorúcejším kandidátkam na titul. Môže využiť príležitosť a zaútočiť na rekordný titul?

Po štvrťfinále je takmer nezdolateľná

Štatistiky hovoria jasnou rečou. Serena prehrala v grandslamovom semifinále alebo finále len 11-krát. Medzi najlepšou osmičkou utŕžila 13 porážok a v skorších častiach turnaja rovných 20. Čo z toho vyplýva? Najväčší problém Williamsovej zjavne robí rozbeh. Pokiaľ zvládne namotivované outsiderky v úvode turnaja a získa istotu, s každým ďalším kolom je ťažšie a ťažšie ju zastaviť.

Kto je vlastne favoritka?

Sereninu nadvládu nad zvyškom tour potvrdzuje aj ďalšia štatistika. V semifinále a finále Grand Slamov ju opakovane zdolala len Venus. Ostatné hráčky to dokázali iba raz. Podarilo sa to 17-ročnej Šarapovovej, outsiderke Stosurovej, vychádzajúcej hviezde Muguruzovej, prvovíťazke Kerberovej, či jednému z najväčších prekvapení histórie Roberte Vinciovej. Nezvládla to dokonca ani Azarenková v top forme, či Šarapovová v najlepších rokoch kariéry.

V „pavúku“ tohtoročného Wimbledonu už navyše žiadne veľké hviezdy nezostali. Najvyššie postavená hráčka v jej sekcii je Julia Görgesová a celkovo turnajová jedenástka Kerberová.  A práve to môže byť, paradoxne, Američankina najväčšia nevýhoda. S tradičnými súperkami si vie roky urobiť poriadok. Toto bude iný, netradičný test.

Vypadnutia hviezd môžu Serene pomôcť

Na druhej strane, treba priznať, že Serena ešte nie je v dokonalej forme. Porovnávať ju s verziou napríklad z roku 2015 by asi nebolo celkom objektívne. Nepomohlo jej ani odhlásenie sa z French Open pred zápasom s Mariou Šarapovovou. Mnohí tvrdia, že sa Američanka necítila byť pripravená na zápas s takou hviezdou.

Ako sme už však spomínali, na Wimbledone už podobné mená v hre nie sú. Žiadna Petra Kvitová vo forme, ani rozbehnutá Muguruzová. Zvyšok poľa nemá takú dominantnú hru a mnoho z nich ani potrebné skúsenosti s veľkými zápasmi. Serene tak môže na titul stačiť aj výkon na 60 percent.

Zopár skúsených „čiernych koní“ ešte v „pavúku“ pretrváva

Tohtoročný Wimbledon je ročníkom obrovských prekvapení. V hre je však stále niekoľko zaujímavých hráčok, ktoré už majú skúsenosti s veľkými zápasmi. Na opačnej strane sú to grandslamové finalistky Kerberová s Cibulkovou, na tej Sereninej napríklad onedlho tridsiatnička Görgesová. Všetky túžia vrátiť sa do top formy a vyťažiť z otvoreného „pavúka“. Presne ako Williamsová.

O nás Jana Sedláková

Môže Vás zaujímať

Sieň slávy: Ikonická česká univerzálka, ktorú už 26 rokov nik nenapodobnil

Český a predtým česko-slovenský tenis sa dlhé desaťročia drží na výslní. V 80. a 90. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eight − six =