sobota , september 21 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Páť otázok a odpovedí k novému Davis Cupu
Foto: TASR

Páť otázok a odpovedí k novému Davis Cupu

Slávny Davis Cup prešiel od svojho vzniku v roku 1900 viacerými zmenami. V sezóne 2019 ho však oproti doterajším kozmetickým úpravám čaká v podstate celotelová plastická operácia. Prvé boje štartujú už v piatok 1.2. a množstvo fanúšikov stále nevie, čo ich vlastne čaká. Pokiaľ patríte medzi nich, tu sú odpovede na 5 najčastejších otázok.

Ako sa rozhodne o víťazovi?

Doterajšiu svetovú skupinu nahradil finálový turnaj. Postúpi naň 18 tímov, ktoré si to rozdajú v 6 skupinách (po 3 tímy) o 8 štvrťfinálových miesteniek (6 víťazov + 2 najlepší z druhých miest). Namiesto doterajších piatich zápasov budú rozhodovať iba tri, dve dvojhry a jedna štvorhra.

Kedy sa finálový turnaj koná?

Tento rok to bude 18. – 24. novembra na harde v madridskej Caja Mágica. V pondelok až štvrtok sa odohrajú skupiny, v piatok štvrťfinále, v sobotu semifinále a v nedeľu súboj o titul.

Ako sa tam tímy kvalifikujú?

Priamu účasť získavajú semifinalisti z predchádzajúceho ročníka (tento rok Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko a USA) a dve voľné karty (Argentína a Veľká Británia). Zvyšných 12 tímov vzíde z kvalifikačných duelov počas najbližšieho víkendu.

Je herný formát v kvalifikácii rovnaký?

Nie je. Kvalifikačné duely sa hrajú ako za starých čias u domáceho tímu, s jeho výberom povrchu, na 5 zápasov (4 dvojhry a štvorhra). Na rozdiel od minulosti sú však duely natlačené iba do dvoch dní (piatok a sobota) a hrajú sa na dva víťazné tajbrejkové sety. Tak ako aj finálový turnaj.

Kto bojuje v kvalifikácii?

O záverečný turnaj sa musia pobiť aj favoriti ako Nemecko, Srbsko či Austrália. Naša najväčšia pozornosť bude smerovať do Bratislavy na duel Slovenska proti Kanade.

Čo sa týka konkrétnych mien, cez víkend sa predvedú hlavne mladíci na čele so svetovou trojkou Alexandrom Zverevom. Za Austráliu nastupuje Alex de Minaur, Rusko proti oslabenému Švajčiarsku potiahnu Medvedev s Chačanovom a v Bratislave lákajú predovšetkým najvyššie postavení hráči sveta do 19 respektíve 20 rokov, Félix Auger-Aliassime a Denis Šapovalov.

O nás Marek Vaňous

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Stosurová dvojročné čakanie na titul neukončí

Sobota prinesie okrem Laver Cupu a semifinálových zápasov na okruhu WTA aj jedno ženské finále. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

9 + 14 =