sobota , apríl 20 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Radikálna zmena – Davis Cup v pláne ITF ako týždenná súťaž
Foto: TASR

Radikálna zmena – Davis Cup v pláne ITF ako týždenná súťaž

LONDÝN – Medzinárodná tenisová federácia (ITF) sa neustále snaží zatraktívniť Davis Cup. Dnes oznámila ďalšiu novinku, ktorej zavedením by úplne prekopala doteraz zaužívaný formát.

ITF oznámila, že vstupuje do 25-ročného partnerstva s investičnou firmou Kosmos. A práve vďaka nemu plánuje veľkú revolúciu v oblasti populárneho Davis Cupu. Predstavenstvo ITF schválilo veľké koncoročné finále s názvom Svetový pohár, ktoré rozhodne o víťazoch tímovej súťaže. Zúčastní sa na ňom 18 reprezentácií (16 členov svetovej skupiny doplnia 2 tímy podľa zatiaľ neznámeho kľúča), ktoré v priebehu týždňa absolvujú akoby kompletný daviscupový ročník.

Najskôr sa bude bojovať skupinovým formátom, osem najlepších výberov postúpi do štvrťfinále, od ktorého sa začne hrať klasickým vyraďovacím systémom. Stretnutia však budú pozostávať iba z dvoch dvojhier a jednej štvorhry hraných na dva víťazné sety. Úvodný ročník vynoveného Davis Cupu plánuje ITF už v novembri 2019. O tomto prelomovom návrhu sa bude hlasovať na augustovom výročnom valnom zhromaždení v Orlande. Potrebný je súhlas zástupcov dvoch tretín národných zväzov.

„Toto je totálna zmena pre ITF a tenis. Naše predstavenstvo podporilo odvážny a ambiciózny plán pre budúcnosť Davis Cupu. Naša vízia je vytvoriť veľké sezónne finále, ktoré bude festivalom tenisu a zábavy. Mali by sa na ňom zúčastniť najlepší hráči sveta, aby reprezentovali svoje krajiny a rozhodli o daviscupových šampiónoch,“ uviedol prezident ITF David Haggerty, ktorý si od partnerstva s firmou Kosmos sľubuje aj viac peňazí na tímové súťaže a ITF podujatia.

Zatiaľ čo svetovú skupinu možno čaká najväčšia zmena v histórii, regionálne zóny majú zostať nezmenené. S tým rozdielom, že osem tímov, ktoré sa z nich prebojujú do baráže o elitu, zabojuje v play-off, ktoré bude súčasťou veľkého finále. Davis Cup sa mal meniť už niekoľkokrát, no radikálne zmeny boli zatiaľ na valných zhromaždeniach vždy odmietnuté.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Djokovič po prehre v Monte Carle: „Hlavným cieľom je Roland Garros“

MONTE CARLO – Novak Djokovič dnes podľahol vo štvrťfinále turnaja ATP Masters 1000 v Monte …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ten + eleven =