sobota , august 24 2019
Tenisový Svet / Názory / Rivalite Federera s Nadalom chýba posledná čerešnička – kto za to môže?
Foto: TASR

Rivalite Federera s Nadalom chýba posledná čerešnička – kto za to môže?

NEW YORK – Rafael Nadal a Roger Federer majú medzi sebou jednu z najväčších rivalít v dejinách tenisu. Napriek tomu sa ešte nikdy nestretli na US Open. Mnoho fanúšikov už dúfalo, že tento rok by mohol byť ich súboj skvelou finálovou bodkou. Roger Federer však šokujúco nestačil na Johna Millmana v osemfinále. Ani zďaleka to však nebol jediný ročník, keď ich stretnutiu zabránila nečakaná prehra jedného či druhého.

Internetom dokonca kolujú vtipy o čakaní na spoločné stretnutie dvoch velikánov. Takto vyzerá fanúšik, ktorý sedí pred televíziou a čaká na zápas Federera s Nadalom na US Open.

Nadal stratil vedenie 2:0 na sety 

V roku 2015 bol Nadal nasadený až ako číslo osem a jeho stretnutie s Rogerom Federerom (vtedy dvojkou žrebu) prichádzalo do úvahy až vo finále. „Rafa“ však zahodil myšlienku na spoločný zápas už v treťom kole. Španiel viedol 2:0 na sety proti Fabiovi Fogninimu. Pri tomto vedení mal na grandslamoch senzačnú bilanciu 151:0. Naopak, ak Talian prehrával o dva sety, z 23 zápasov dokázal obrátiť iba štyri.

Po dvoch setoch mal byť zvyšok už iba formalitou. Talian vtedy vytiahol životný tenis a zápas otočil. Fognini však ďaleko nezašiel, už v ďalšom kole podľahol Nadalovmu krajanovi Felicianovi Lópezovi. Rogerovi Federerovi turnaj vyšiel a dokráčal až do finále, v ktorom však nestačil na Novaka Djokoviča.

Polovičný Federer padol v troch setoch s turnajovou 19-kou

V roku 2013 neprežíval švajčiarsky tenista najlepšie obdobie. Bol nasadený ako číslo 7 a stretnutie s Nadalom (vtedajšou dvojkou) tak prichádzalo do úvahy už vo štvrťfinále. Prvé tri kolá proti jasným outsiderom ešte zvládol. V osemfinále však narazil na 19. nasadeného Tommyho Robreda, ktorý po skvelom výkone triumfoval.

„Cítim sa zničený, je to sklamanie,“ povedal po prehre Federer. Nakopil vtedy 43 nevynútených chýb a využil iba 2 zo 16 brejkbalov. Zaznamenal tak najrýchlejšie vypadnutie z tohto turnaja od roku 2003. Robredo nikdy viac Federera nezdolal. Práve on vo štvrťfinále vyzval krajana Nadala, od ktorého dokonca inkasoval „kanára“ a hladko prehral. Rodák z Malorky nakoniec celý turnaj aj ovládol po finálovom triumfe nad Djokovičom.

Djokovič dva roky po sebe utiekol z mečbalov a zabránil „Fedal“ finále

V rokoch 2010 aj 2011 sa schyľovalo k finále Federera s Nadalom. Španiel v oboch sezónach zvládol semifinále a čakal, proti komu nastúpi v boji o titul. V oboch prípadoch sa potreboval Federer medzi štyrmi najlepšími prehrýzť cez Novaka Djokoviča.

V oboch ročníkoch bol jediný fiftín od postupu. V oboch prípadoch však zlyhal, Srb zápas otočil a nakoniec sa stretol s Rafaelom Nadalom práve on. V semifinále 2011 dokonca Švajčiar viedol 2:0 na sety, no i tak zápas nedotiahol. Srb si tak zahral dvakrát finále na úkor Federera. V prvom vyhral Rafael Nadal, o rok neskôr sa tešil Novak Djokovič.

Mladučký Nadal dvakrát padol s outsidermi

V rokoch 2005 aj 2006 boli Roger Federer a Rafael Nadal dvoma najvyššie nasadenými hráčmi turnaja. V oboch prípadoch teda vzájomná konfrontácia prichádzala do úvahy vo finále.

V roku 2005 19-ročný Španiel nestačil v treťom kole na Jamesa Blaka hrajúceho na voľnú kartu. Ten neskôr skončil vo štvrťfinále na rakete Andreho Agassiho. Práve americký tenista bol finálovým súperom neskoršieho šampióna Federera. O rok neskôr prenikol Nadal medzi osem najlepších, kde podľahol nenasadenému Michailovi Južnému. Rus v ďalšom kole nestačil na Andyho Roddicka. Proti Američanovi zaknihoval vo finále Federer ďalší triumf.


Nadal s Federerom sa stretli už neuveriteľných 38- krát, čím tvoria tretiu najväčšiu rivalitu v dejinách mužského tenisu. Dovedna spolu odohrali 12 grandslamových zápasov a na zvyšných turnajoch „veľkej štvorky“ si už zahrali aj v spoločnom finále. Na US Open aj pri rivalite trvajúcej od roku 2004 stále na premiérové stretnutie čakajú. Obom pribúdajú roky, Federer nedávno naznačil, že zvažuje koniec kariéry, a tak času na doplnenie čerešničky na tortu nezostáva veľa.

O nás Jana Sedláková

Môže Vás zaujímať

Vondroušová bojuje so zdravotnými problémami, odhlásila sa z US Open

NEW YORK – Česká tenistka Markéta Vondroušová, aktuálne 17. v rebríčku WTA, nebude štartovať na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

14 − 7 =