štvrtok , jún 20 2019
Tenisový Svet / Názory / Rozprávkový týždeň slovenských mužov. Kučera: „Získali potrebné sebavedomie“
Foto: TASR

Rozprávkový týždeň slovenských mužov. Kučera: „Získali potrebné sebavedomie“

Neskutočný týždeň slovenských mužov. Jozef Kovalík v semifinále ATP 500 podujatia v Hamburgu, Filip Horanský a Norbert Gombos zas medzi najlepším kvartetom na challengerových turnajoch. Máme si začať zvykať? 

Na odpoveď sme sa pýtali niekdajšej svetovej šestky Karola Kučeru. Ten je aktuálne šéftrénerom NTC, pričom dohliada aj na prípravu aktuálne skvele hrajúceho Horanského. Progres zverencov ho veľmi potešil: „Či už Kovalík alebo tiež Filip Horanský sú posledné týždne vo výbornej forme a majú slušné výsledky. Veľmi sa všetci tešíme z Joja, že už je, v live poradí, hráčom top 100. Má dobré vyhliadky aj na ďalšie turnaje, kde si môže upevniť pozíciu. Určite mu posledné týždne dodali veľa sebavedomia. Na trošku nižšej, challengerovej úrovni, nás zas potešil Filip Horanský. Hrá svoje druhé semifinále v rade po Bastade, čo je skvelý výsledok a potvrdenie formy.“

Horanský klope na grandslamovú bránu

Práve Filip Horanský zaznamenáva počas posledných týždňov nevídaný renkingový i herný progres. Vďaka postupu do pražského semifinále poskočil v live poradí už na 246. priečku. Pre porovnanie, vlani bol v rovnakom čase v okolí 430. priečky. Aj preto je čoraz reálnejšia jeho grandslamová premiéra medzi seniormi. „Kvalifikácia US Open ho výrazne motivovala. Bol to pre neho jeden z hnacích motorov. Pre mňa to bolo skôr o tom, aby sa viac ukazoval na challengeroch a aby sa tam stabilizoval. Je to z môjho pohľadu prvý krok posunu dopredu. US Open je velikánsky turnaj, pre neho veľká skúsenosť. Motivácia sa tam dostať. Podľa mňa je ale aktuálne dôležitejšie sa stabilizoval na challengerovej úrovni, usadiť sa tam, spoznať komunitu hráčov a byť s nimi konfrontovaný. Aby videli, že je tam ďalší kvalitný hráč. Zisťuje, že tam môže hrať s hocikým. Je to dobré a dodáva mu to sebavedomie. Z toho všetkého vyplýva, že si viac verí a prejavuje sa to na jeho hre,“ hovorí Kučera.

Zlomom Lyon

Kučera si progres víťaza juniorskej štvorhry z Australian Open 2011 všimol už vlani. Prelom na seniorskej úrovni sa ale udial až v tomto roku. Za jednoznačný míľnik treba rozhodne označiť účinkovanie Horanského na ATP podujatí v Lyone. „Filip už minulý rok, ešte keď nebol v NTC, klopal na dvere challengerov. Aj keď sa mu to dlhšie nedarilo, bol rád, ak sa tam občas dostal. Podával stabilnejšie výkony na Futures turnajoch, čo bolo potrebné preklenúť. Je skvelé, že sa mu to tento rok podarilo. V Lyone sa dostal do kvalifikácie, prešiel ňou a zdolal hráča top 50. Práve takéto zápasy potreboval hrať, s každým zápasom na challengeri navyše získava sebavedomie. Potvrdzuje, že tam môže byť a patrí tam. Toto sú pre neho zlomové týždne. Potvrdzuje formu a teraz už od neho môžeme očakávať na challengeroch ďalšie podobné výsledky,“ vysvetľuje Kučera.

Slovania dozrievajú pomalšie

V súčasnosti môžeme sledovať množstvo mladých hviezd hlboko v top 100 ATP poradia. Príkladmi sú Američan Tiafoe či Grék Tsitsipas. Prelomy oboch Slovákov však prišli až vo veku 25 rokov. V čom vidí príčinu neskoršieho dozrievania Kučera? „Každý má cestu trochu inú a každý je individuálny prípad. Celkovo, Slováci a Česi, Slovania, majú dlhšie trvajúci progres v porovnaní s Američanmi alebo Aziatmi. Tí skôr dospievajú, fyzické parametre hrajú rolu a zrejme tiež príležitosti, ktoré dostávajú ako mladí. Ak sú dobrými juniormi, dostanú voľné karty na väčšie turnaje a skôr sa konfrontujú s hráčmi na vyššej úrovni. K dispozícii je tiež v týchto krajinách viac kvalitnejších sparingov a možností. Tie ich potiahnu. Aj preto vzniká troj- či štvorročný rozdiel v tenisovom raste. My sa ale snažíme pracovať v každom jednom prípade a našich chalanov dostať čo najvyššie,“ dodáva.

O nás David Pavlik

Absolvent medzinárodných vzťahov, komentátor DIGI Sport, tenisový nadšenec.

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Benčičová, Williamsová aj Šarapovová odohrajú maratónske zápasy

S tipmi zostávame na Malorke a v Birminghame. Maria Šarapovová sa znova hlási o slovo, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 + seven =