pondelok , máj 20 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Sieň slávy: Zázrak z Roland Garros 1990, ktorý mohol byť Agassiho nočnou morou
Foto: Wikipédia

Sieň slávy: Zázrak z Roland Garros 1990, ktorý mohol byť Agassiho nočnou morou

Tenis už zažil množstvo grandslamových víťazov. Väčšina z nich sa stala legendami, ktoré sú uznávané aj dlho po skončení kariéry. Sú však aj výnimky. Ekvádorčan Andrés Gómez patrí medzi najmenej docenených víťazov turnajov „veľkej štvorky“.

Začiatky na profesionálnom okruhu

Andrés Gómez Santos, známejší pod menom Andrés Gómez, sa narodil 27. februára 1960 v prímorskom meste Guayaquil v Ekvádore. Profesionálom sa stal v sezóne 1979. Nikdy sa o ňom nehovorilo ako o veľkom talente, na prelome 70. a 80. rokov dominovali hráči ako Björn Borg, Ivan Lendl, Guillermo Vilas, John McEnroe.

Neskôr prišli švédski velikáni Mats Wilander či Stefan Edberg. V tejto konkurencii sa s ekvádorským ľavákom príliš nepočítalo. Spočiatku získaval tituly iba na menších ATP turnajoch vo štvorhre. Päť v sezóne 1980, sedem v 1981. Postupne sa však začal presadzovať aj vo dvojhre, pričom prvé turnajové prvenstvo zaknihoval v Bordeaux 1981.

Tretí set finále v Indianapolise 1983 (Andrés Gómez vs Jimmy Arias 4:6, 6:2, 4:6):

Cesta medzi tenisovú špičku

Výrazné zlepšenie prišlo u Ekvádorčana v roku 1984. Na Roland Garros, Wimbledone i US Open si zahral štvrťfinále dvojhry (na Australian Open nehral, pozn. red.) a zaradil sa medzi širšiu svetovú špičku. V sezóne 1986 získal svoj prvý grandslamový titul. Na US Open zvíťazil vo štvorhre po boku Španiela Emilia Sáncheza. Bol v tomto smere historicky prvým zástupcom svojej krajiny. Ak nerátame Pancha Seguru, ktorý ma vavríny z „majorov“ medzi profesionálmi (pred tzv. otvorenou érou) a mal dvojité ekvádorsko-americké občianstvo.

Andrés Gómez vs John McEnroe (zostrih 4. kola US Open 1987):

Hneď po úspechu na US Open sa stal Andrés deblovou svetovou jednotkou. O dva roky neskôr triumfoval spolu so srbským obrom Slobodanom Živojinovičom na Roland Garros. Singlovým maximom však zostávalo niekoľko štvrťfinálových prienikov. Nič nenasvedčovalo tomu, že by to mal 193 cm vysoký Juhoameričan niekedy dotiahnuť ďalej.

Zázrak na Roland Garros 1990

Na začiatku 90. rokov kraľovali Ivan Lendl, Boris Becker či John McEnroe, do popredia sa tlačili americké mladé pušky Pete Sampras a Andre Agassi. S 30-ročným Ekvádorčanom už nikto veľmi nepočítal. Tenis však píše tie najrôznejšie príbehy, ktoré sa často vymykajú tomu, čo racionálne očakávame. A treba priznať, že pred Parížom 1990 mal na antuke formu ako hrom.

Roland Garros priniesol rozprávkovú jazdu. Gómez predvádzal od úvodného zápasu suverénne výkony, v piatich zápasoch stratil jediný set (vo štvrťfinále postúpil bez boja, pozn. red.) a razom stál pred svojím životným finále. Na Kurte Philippa Chatriera ho čakal vtedy excentrický mladík Agassi. Vysoký Ekvádorčan si šiel za svojím snom a dočkal sa. Zvíťazil 6:3, 2:6, 6:4, 6:4 a zdvihol nad hlavu svoju prvú a poslednú singlovú grandslamovú trofej.

Zostrih parížskeho finále:

Pre Agassiho, ktorý nakoniec vyhral všetko, čo sa dalo, mohol byť nočnou morou. Andre totiž dobýjal Paríž poriadne dlho. V roku 1991 mu tu titul nedoprial krajan Jim Courier a zavŕšenie kariérneho Grand Slamu prišlo až na Roland Garros 1999 po triumfe nad Ukrajincom Andrejom Medvedevom.

Koniec kariéry

Po svojom senzačnom víťazstve veľa úspechov nezaknihoval. V rebríčku sa začal rýchlo prepadať, trápili ho aj zdravotné problémy. Získal už len jeden titul, v Brazílii v roku 1991, a postupne sa z okruhu začal vytrácať. V Paríži pre zranenie titul neobhajoval a na miesto činu sa vrátil už len raz. V sezóne 1992 ho v 2. kole vyradil Švéd Lars Jonsson, čo bola zároveň Andrésova rozlúčka s grandslamovou scénou.

Posledné vážne pokusy prišli v sezóne 1993. Po vypadnutí v 1. kole májového ATP turnaja v Coral Springs v podstate s vrcholovým tenisom skončil. V ďalších rokoch ešte pomáhal svojej vlasti v Davis Cupe, kde hrával štvorhru s Nicolásom Lapenttim. Úplne posledný súťažný zápas odohral ako 44-ročný na challengeri v Quite v roku 2004. Vo štvorhre však skončil v 1. kole.

Andrés Gómez vs John McEnroe (veteránsky turnaj v roku 1996):

Gómezova kariéra v číslach a zaujímavosti

Najúspešnejší ekvádorský tenista histórie vyhral v kariére 21 turnajov vo dvojhre a 33 vo štvorhre. V debli bol svetovou jednotkou, v singli je jeho maximom 4. pozícia z júna 1990. Napriek tomu, že sa v kariére nedočkal takých úspechov ako mnohí jeho vrstovníci, titul z Roland Garros ho nezmazateľne zapísal do histórie bieleho športu.

Zaujímavé sú rodinné väzby v ekvádorskom tenise. Jeho synom je Emilio Gómez, známy z challengerového okruhu, ktorý je momentálne na 312. mieste hodnotenia ATP. Aktuálna národná jednotka Roberto Quiroz je zas Andrésovým synovcom. Rovnako ako dve najväčšie ekvádorské hviezdy nedávnej minulosti – Nicolás a Giovanni Lapenttiovci.

s Iliem Nastasem

Obdobie po ukončení kariéry

Guyaquilský rodák je otcom piatich detí, troch synov a dvoch dcér. Všetci sa venujú tenisu na rôznych úrovniach. Na rozdiel od svojho otca sú všetci praváci. Najúspešnejší je už spomínaný Emilio. V druhej polovici 90. rokov bol víťaz Roland Garros 1990 (ne)hrajúcim kapitánom daviscupového tímu Ekvádoru.

V súčasnosti žije v ústraní a na rozdiel od iných grandslamových šampiónov nie je mimo svojej rodnej krajiny takou významnou športovou osobnosťou, aby sa pravidelne zúčastňoval na exhibíciách. Sem-tam ho však môžeme vidieť na turnajoch legiend.

Gómez v roku 2012 počas turnaja legiend na Roland Garros

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Balázs a ďalší antukári na Roland Garros hladko vyhrajú

Kvalifikácia Roland Garros bude zajtra pokračovať ďalšími zápasmi 1. kola. Dôveru vkladáme do antukárov ako …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sixteen − seven =