nedeľa , február 17 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Sieň slávy: Legendárny bombardér sprevádzaný wimbledonskou smolou
Foto: TASR

Sieň slávy: Legendárny bombardér sprevádzaný wimbledonskou smolou

Spojené štáty americké dali svetu množstvo veľkých tenisových hviezd. V 21. storočí rezonuje najmä jedno meno – Andy Roddick. Práve jemu je venované dnešné vydanie rubriky Sieň slávy.

Tenisové začiatky v netenisovej rodine

Andrew Stephen Roddick, ako znie jeho celé meno, sa narodil 30. augusta v Omahe, v štáte Nebraska. Mama Blanche je učiteľka, otec Jerry zas podnikateľ. Zdanlivo nič, čo by viedlo ku kariére profesionálneho tenistu. Andy však mal vzory v starších bratoch. Lawrence a John boli nádejní hráči, no nepretavili svoj talent do takej miery ako práve najmladší z tria Roddickovcov. Andy v roku 2000 ovládol juniorský Australian Open i US Open a stal sa svetovou jednotkou vo svojej vekovej kategórii.

Andy vo veku 14 rokov:

Prvé roky profesionálnej kariéry

Do sveta veľkého tenisu vhupol rodák z Omahy v rovnakom roku ako sa stal najlepším juniorom sveta. Na US Open, pri grandslamovej premiére, vypadol v 1. kole, no o 12 mesiacov neskôr už hral štvrťfinále. V rovnakej sezóne získal svoje prvé ATP tituly – v Atlante, Houstone, Washingtone. Za 12 mesiacov sa posunul zo 158. na 14. miesto rebríčka.

Cesta za víťazstvom na US Open

V roku 2002 sa mladý americký bombardér dostal do top 10. Stačili mu dva tituly a obhajoba štvrťfinále na newyorskom Grand Slame. Potom prišiel prelom. Na Australian Open i Wimbledone dokráčal do semifinále a na US Open to prišlo. Hral fantasticky od 1. kola. Kritický moment prežil v semifinále. Argentínčana Davida Nalbandiana však zdolal po výsledku 6:7(4), 3:6, 7:6(7), 6:1, 6:3 a v následnom finále si Juana Carlosa Ferrera zo Španielska vychutnal. Nikto vtedy nepochyboval, že novopečená svetová jednotka bude dobýjať jeden Grand Slam za druhým.

Zostrih finále:

Dobýjanie Wimbledonu

Fantastický servis a nátlaková hra predurčovali Američana k veľkému výsledku na Wimbledone. Zostal však preňho zakliaty. V rokoch 2004, 2005 aj 2009 prehral vo finále. Spoločný menovateľ – Roger Federer. Najmä posledné finále sa zapísalo do dejín ako jedno z najlepších. „A-Rod“ prehral po výsledku 7:5, 6:7(6), 6:7(5), 6:3, 14:16. Skvelý tenis, bitka so súperom a v závere i slnečnými lúčmi. Práve podávajúc oproti slnku prišlo osudné zaváhanie amerického delostrelca. Postrach menom Federer ho zdolal aj v ďalšom grandslamovom finále – na US Open 2006.

Zostrih skvelého finále z roku 2009:

Posledné 3 roky na okruhu

Od roku 2010 to išlo s americkým tenistom pomaly z kopca. Na Grand Slamoch sa už dostal iba dvakrát do štvrťfinále, tituly zbieral výlučne na menších ATP turnajoch, na ktorých absentovala svetová špička. Rozhodnutie ukončiť kariéru na US Open 2012 bolo logické. Andy hral výborne, posledné veľké momenty kariéry si užíval a dokráčal do 4. kola. V peknom štvorsetovom súboji ho zdolal Juan Martín del Potro. Jednorazový návrat absolvoval predvlani v Atlante. „Strihol“ si štvorhru po boku kamaráta Mardyho Fisha. Prvé kolo zvládli, štvrťfinále už nie.

Zostrih rozlúčkového zápasu na US Open:

Úspechy, rekordy, zaujímavosti

Roddick vyhral počas svojej bohatej, hoci nie príliš dlhej kariéry 32 turnajov vo dvojhre a 4 vo štvorhre. V novembri 2003 sa stal svetovou jednotkou. Na tejto pozícii vydržal 13 týždňov. Na odmenách zarobil niečo málo vyše 20 miliónov amerických dolárov. V roku 2004 sa postaral o najrýchlejší servis s hodnotou 249,4 km/h. Dnes mu patrí v tejto tabuľke až 7. miesto. Po skončení aktívnej činnosti sa objavil počas mnohých podujatí za komentátorským stolom. V roku 2002 si zahral epizódnu úlohu v seriáli Sabrina – mladá čarodejnica. Zahral si aj vo videoklipe k piesni Michaela Tolchera Speed Feels Better. Vlani ho uviedli do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Speed Feels Better:

Rodinný život

Sedemnásteho apríla 2009 si zobral v texaskom Austine za manželku americkú herečku a modelku Brooklyn Deckerovú. Tridsiateho septembra 2015 priviedla Brooklyn na svet prvého spoločného potomka. Chlapček dostal meno Hank. Rodinka sa pred pár dňami rozrástla. Sympatická Brooklyn priviedla na prelome rokov na svet dievčatko, ktoré dostalo meno Stevie.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Kužmová po divokom priebehu postupuje do druhého kola v Dubaji

DUBAJ – Viktória Kužmová zvíťazila v prvom kole turnaja WTA Premier 5 v Dubaji nad …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × four =