nedeľa , jún 16 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Sieň slávy: Legendárny „pištoľník“, pre ktorého bola parížska antuka zakliata
Foto: TASR

Sieň slávy: Legendárny „pištoľník“, pre ktorého bola parížska antuka zakliata

Počas Roland Garros by nebolo zlé zaspomínať si na najväčšie osobnosti tohto turnaja. Rozhodli sme sa to však zobrať z opačného konca a pozrieť sa na niekoho, komu vzala parížska antuka šancu na kariérny Grand Slam. Je ním Američan Pete Sampras.

Tenisové začiatky v gréckej rodine

Pete Sampras sa narodil 12. augusta 1971 vo Washingtone. Grécka diaspóra v Spojených štátoch amerických je mimoriadne početná. Mama Georgia emigrovala zo Sparty, otec Soterios sa už za „veľkou mlákou“ narodil. Aby to nebolo také jednoduché, jeho babička bola poľská Židovka. Rodina priviedla Peta v troch rokoch nielen k príslušnosti ku gréckej pravoslávnej cirkvi, ale aj k tenisu.

Veľmi inšpiratívny moment zažil talentovaný chlapec v 11 rokoch, keď sa stretol so svojím austrálskym idolom Rodom Laverom. Medzi profesionálov vstúpil ako 16-ročný v sezóne 1988. Napriek minimu skúseností sa za 12 mesiacov posunul z 893. na 97. miesto. Veľký šok pripravil svetu na US Open 1989. Nebojácny mladík s neuveriteľnou silou zdolal v 2. kole švédskeho obhajcu titulu Matsa Wilandera. Napokon vypadol vo 4. kole.

Záver zápasu Pete Sampras vs Mats Wilander:

Prvý víťazný Grand Slam a rivalita s Agassim

Veľký úspech, a treba dodať, že stále nečakaný, prišiel na US Open 1990. Devätnásťročný tínedžer získal svoj prvý grandslamový titul po finálovom víťazstve 6:4, 6:3, 6:2 nad krajanom Andrem Agassim. Už vtedy sa začínala formovať ich veľká rivalita. Obaja boli mimoriadne charizmatické osobnosti, a tak, ako sa dnes veľká časť fanúšikov delí na „federerovcov“ a „nadalovcov“, vtedy sa delila medzi tábory týchto amerických ikon.

Mimoriadne atraktívny bol diametrálne odlišný štýl, ktorí forsírovali. Sampras, prezývaný „Pistol Pete“, mal delový servis, jednoručný bekhend a pri každej príležitosti nabiehal na sieť. Agassi je zas dodnes jedným z najlepšie riternujúcich tenistov histórie a jeho obojručný bekhend bol v 90. rokoch asi najlepší na okruhu. Nakoniec dominoval vo vzájomnej bilancii washingtonský „pištoľník“ pomerom 20:14. Po skončení kariéry sa z nich stali pomerne blízki priatelia.

Mečbaly zo všetkých vzájomných zápasov:

Dominancia na okruhu a dojemný koniec

V 90. rokoch bol Pete Sampras jednou z najväčších osobností svetového tenisu. Na Australian Open nenašiel premožiteľa v rokoch 1994 a 1997, keď zdolal krajana Todda Martina resp. Španiela Carlosa Moyu. Wimbledon ovládol v rokoch 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999 a 2000. Vo finále si na ňom vylámali zuby súperi najrôznejšieho razenia.

Skúsený a komplexne hrajúci americký veterán Jim Courier, dvakrát najlepší servisman svojej doby Chorvát Goran Ivaniševič, elitní predstavitelia štýlu servis-volej Nemec Boris Becker a Austrálčan Patrick Rafter, francúzsky univerzál Cédric Pioline aj spomínaný Agassi. Wimbledon bol Samprasova nedobytná pevnosť. V rokoch 1993 – 2000 ho tu zdolal iba vo štvrťfinále ’96 Holanďan Richard Krajicek.

Pete Sampras pózuje s trofejou po triumfe na Wimbledone 1995

Na domácom US Open sa tešil z titulu okrem spomínaného roku 1990 i v sezónach 1993 (po víťazstve nad Piolinom), 1995 (víťazstvo nad Agassim), 1996 (víťazstvo nad Changom) a 2002. Posledný titul a symbolický finálový triumf nad večným súperom Agassim znamenal zároveň ukončenie kariéry. V tom istom roku nezískal Pete vysnívaný ôsmy wimbledonský titul, keď v pamätnom zápase 1. kola nestačil na 145. hráča sveta Georga Bastla zo Švajčiarska.

Zostrih finále US Open 2002:

Zakliaty Roland Garros

Hoci meral „len“ 185 centimtrov, pôsobil washingtonský rodák pomerne mohutným dojmom. Jeho štýl servis-volej bol na tráve takmer neprekonateľný, keďže oba prvky tejto kombinácie zvládal na jednotku, no nikdy nedosiahol takú úroveň základných úderov a pohybu, aby ho atletickí antukári na Roland Garros nezdolávali.

V Paríži štartoval 13-krát, ale len raz dokráčal do semifinále. V roku 1996. V tom čase už mal na konte tituly z ostatných troch grandslamových turnajov, a tak sa nahlas hovorilo o útoku na kariérny Grand Slam. Rus Jevgenij Kafeľnikov to rezolútne odmietol. Do finále sa prebojoval po jednoznačnom víťazstve 7:6(4), 6:0, 6:2. Podanie súpera otupil dokonale.

Pete Sampras vs Jevgenij Kafeľnikov (zostrih):

Úspechy v kocke a rekordy, ktoré prežili do éry Federera

Pete Sampras získal na hlavnom okruhu celkovo 64 singlových titulov, dva úspechy pridal i v debli. Štrnásť jeho prvenstiev sa zrodilo na Grand Slamoch, čo bol platný rekord, až kým švajčiarsky maestro Roger Federer nezískal na Wimbledone 2009 neuveriteľnú 15. trofej z podujatí „veľkej štvorky“.

Štrnásť grandslamových titulov – 14 využitých mečbalov:

Americký bombardér triumfoval dvakrát s reprezentáciou v Davisovom pohári, a tak mu v podstate chýba len víťazstvo na spomínanom Roland Garros. Na poste svetovej jednotky strávil dovedna 286 týždňov, čo dokázal prekonať až v roku 2012 opäť jeho nasledovník a priateľ v jednej osobe – Roger Federer.

s Rogerom Federerom sú si dlhé roky blízki

Obdobie po skončení kariéry

Po skončení kariéry sa Pete s radosťou zúčastňuje na exhibičných zápasoch. Mnohokrát sa stretol na dvorci aj so spomínaným „Fedexom“. Viaceré Samprasove zápasy majú benefičný podtext, keďže dokáže stále zaplniť hľadisko. V sezóne 2014 bol súčasťou súťaže International Premier Tennis League v tíme Indian Aces.

Pete Sampras vs Roger Federer (exhibícia v New Yorku 2008):

Od 30. septembra 2000 je ženatý s americkou herečkou Bridgette Wilsonovou, s ktorou má synov Christiana Charlesa a Ryana Nikolaosa. Rodinka v súčasnosti žije v domčeku v Lake Sherwood v Kalifornii. Na konte má tenisová ikona dve knižné publikácie. V roku 2008 vyšla A Champion’s Mind: Lessons from a Life in Tennis, o rok neskôr Pete Sampras: A Champion’s Mind. V decembri 2017 sa objavila na pultoch amerických kníhkupectiev kniha Scoopa Malinowského Facing Sampras: Symposium of a Champion.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Bertensová v Hertogenboschi nezaváha

V dnešných tipoch sme si posvietili na finálové duely v Stuttgarte a Hertogenboschi. Po tretí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eleven + 4 =