piatok , máj 24 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Sieň slávy: Maďarská legenda, ktorá si v 34 rokoch splnila grandslamový sen
Foto: Wikipédia

Sieň slávy: Maďarská legenda, ktorá si v 34 rokoch splnila grandslamový sen

Dnes sa v magazíne o tenisových legendách vrátime do obdobia po Druhej svetovej vojne, keď patrila medzi špičku Maďarka židovského pôvodu Zsuzsa Körmöczyová, na ktorú sa dnes trochu zabúda.

Ťažké začiatky

Zsuzsa Körmöczyová sa narodila 25. augusta 1924 v severomaďarskej dedinke Pély do židovskej rodiny. Tenisu sa začala venovať ako 9-ročná. Prelom 30. a 40. rokov bol v Európe, ale aj v iných kútoch sveta, poznačený Druhou svetovou vojnou. Mladá tenistka tak nemohla naplno rozvíjať svoj potenciál a konfrontovať sa so súperkami z tenisových veľmocí.

Na grandslamové turnaje sa dostala až v roku 1947, pričom zaujala prienikom do štvrťfinále Roland Garros. V ďalšej sezóne si zahrala na parížskej antuke v semifinále štvorhry. Najúspešnejšie obdobie však na maďarskú hráčku ešte len čakalo.

Skvelé 50. roky

V 50. rokoch patrila budapeštianska rodáčka medzi 10 najlepších tenistiek sveta. Renking sa v tom čase neviedol na báze bodov z turnajov, ale bol vyhlasovaný rôznymi periodikami. To však nič nemení na tom, že sa až v siedmich sezónach dostala medzi elitu. V sezóne 1958 jej bolo prisúdené dokonca 2. miesto.

Najväčšie úspechy dosahovala na Roland Garros, kde dokráčala v sezóne 1956 do semifinále, aby o dva roky neskôr zdvihla nad hlavu cennú trofej. Ako prvá a posledná Maďarka v histórii! Vo finále vtedy zdolala 6:4, 1:6, 6:2 Britku Shirley Bloomerovú. V nasledujúcej sezóne titul takmer obhájila. Prehrala až vo finále 4:6, 5:7 s ďalšou Britkou Christine Trumanovou Janesovou.

Tenis hrala v rámci amatérskeho okruhu a na Australian Open či US Open ani necestovala. Vo Wimbledone sa jej príliš nedarilo, výnimkou je semifinále zo slávnej sezóny 1958. Ináč neprešla ani raz cez osemfinálové brány.

Šesťdesiate roky a koniec

Najlepšia maďarská tenistka histórie sa udržala na okruhu až do štyridsiatky. V 60. rokoch však výsledkovo výrazne zaostávala, najsvetlejším momentom je semifinále Roland Garros 1961. Napriek tomu zažila aj jeden výnimočný moment.

Na sklonku kariéry, v sezóne 1963, si jedinýkrát zahrala na US Open. Postúpila do 2. kola. S vrcholovým športom sa rozlúčila po Wimbledone 1964, ktorý zostal jej posledným veľkým turnajom.

Obdobie po ukončení kariéry

Okamžite po ukončení kariéry sa Körmöczyová stala trénerkou v budapeštianskom klube Vasas. Od roku 1963 bola aj členkou Maďarskej národnej rady telesnej výchovy a asociácie športu. Po roku 1985 bola súčasťou štruktúr klubu Vasas. Svoju pozíciu opustila až v roku 2004 kvôli nezhodám s manažmentom. Zomrela o dva roky neskôr, 16. septembra 2006 vo veku 82 rokov.

Hrob Zsuzse Körmöczyovej na cintoríne v Budapešti

Ocenenia, úspechy, rekordy

Na národnej úrovni získala ocenenia ako Cena maďarského olympijského výboru, Cena za celoživotné dielo. Vedľa cesty pri klube Vasas jej bol po smrti postavený pamätník. Jej meno nesie aj samotný tenisový areál patriaci klubu Vasas. Až do Roland Garros 2015 bola najstaršou miestnou singlovou šampiónkou.

Američanka Serena Williamsová prekonala jej rekord iba o pár mesiacov. V roku 1958 vyhrala anketu Športovec roka v Maďarsku ako vôbec prvá žena. Je súčasťou Medzinárodnej židovskej siene slávy, pričom je považovaná za jednu z najlepších židovských športovkýň histórie.

Medailón Zsuzse Körmöczyovej:

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Blog Romany Tabakovej: Táto kniha mi zmenila pohľad na tenis

Ahojte tenisoví nadšenci, tentoraz vám opíšem, čo sa mi stalo v knižnici. Osobne neverím na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eighteen − five =