piatok , júl 19 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Sieň slávy: Rekordér, ktorý je výzvou aj pre Federera
Foto: TASR

Sieň slávy: Rekordér, ktorý je výzvou aj pre Federera

Roger Federer láme jeden rekord za druhým. Plus vylepšuje vlastné nedostihnuteľné. Ale stále je tu niekto, kto je v dôležitej štatistike vzdialený. Američan Jimmy Connors.

Tenisové začiatky

James Scott Connors, známy pod prezývkou Jimmy, sa narodil 2. septembra 1952 v East St. Louis v americkom štáte Illinois. Začiatky jeho kariéry na okruhu sa datujú do roku 1970, keď vyhral svoj prvý zápas v hlavnej súťaži.

Od roku 1972 bol Jimmy profesionálnym hráčom a v tomto roku získal v americkom Columbuse aj prvý zo svojich profesionálnych titulov. Pri vzniku asociácie ATP (1972, pozn. red.) rebeloval. Istý čas sa odmietal zúčastňovať na turnajoch zastrešovaných touto organizáciou.

Najlepšie roky velikána a úspechy

Parádnu sezónu zažil v roku 1974. Ovládol Australian Open, Wimbledon i US Open. Je jedným zo šiestich mužov, ktorí získali v jednom roku aspoň tri grandslamové tituly. Na Wimbledone si titul zopakoval ešte v edícii 1982, na svojom milovanom US Open v rokoch 1976, 1978, 1982 a 1983.

Dodnes je s piatimi titulmi spoludržiteľom rekordu na dvorcoch vo Flushing Meadows. Len 177 cm vysoký Američan strávil na poste svetovej jednotky v rokoch 1974 až 1978 dovedna 268 týždňov. V roku 1981 vyhral Jimmy s tímom USA i Davisov pohár a zakliata preňho zostala len parížska antuka, na ktorej hral štyrikrát semifinále.

Zostrih finále US Open 1983:

Connorsova neuveriteľná dlhovekosť

V druhej polovici 80. rokov už Connors také úspechy nedosahoval, no i v pokročilejšom tenisovom veku dokázal porážať podstatne mladších súperov. Svoj posledný titul na okruhu ATP získal v roku 1989 ako 37-ročný.

Rok 1990 takmer celý vynechal, no v sezóne 1991 prišlo niečo neuveriteľné. Tridsaťdeväťročný Connors postúpil do semifinále US Open! Tenis miloval a svoj posledný ATP turnaj odohral ako 43-ročný v roku 1996. Medzi jeho rivalov patrili hráči všetkých generácií cez Asha, Borga, McEnroea až po Samprasa.

Jimmy Connors o magickej púti na US Open 1991 (+fragmenty zo zápasov):

Rekordy Jimmyho Connorsa

Dodnes je s počtom 109 singlových turnajových titulov neohrozeným rekordérom. Jeho 1337 víťazných zápasov je taktiež číslo, o akom sa môže iným hráčom len snívať. Päť titulov z US Open majú i Federer a Sampras, no Connors triumfoval na US Open na tráve, harde i antuke, keďže v New Yorku nebol vždy položený hard. Federer má momentálne „len“ 97 turnajových vavrínov, a tak má čo robiť.

Connors a Safin pri uvedení do Medzinárodnej tenisovej siene slávy

Obdobie po skončení kariéry

V roku 1998 bol Jimmy Connors uvedený do Medzinárodnej tenisovej siene slávy. V sezónach 2006 – 2008 bol trénerom Andyho Roddicka, v roku 2013 krátko spolupracoval s Mariou Šarapovovou. Okrem toho sa sporadicky venuje komentovaniu tenisových zápasov. Ako správny tenisový nadšenec sa nevyhýba ani exhibíciám.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Talent: Senzačný wimbledonský šampión, ktorý vstúpil do dejín

V Japonsku je tenis v posledných rokoch aj vplyvom Keia Nišikoriho na vzostupe. Jednou z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eleven − three =