utorok , júl 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Sieň slávy: Smutná rekordérka, deblová ikona a nadšená plážová tenistka
Foto: Wikipédia

Sieň slávy: Smutná rekordérka, deblová ikona a nadšená plážová tenistka

Dnešné vydanie rubriky o legendách je venované zaujímavej postave svetového tenisu, ktorá kraľovala štvorhre 90. rokov. Je ňou Bieloruska Nataša Zverevová, ktorá po skončení tenisovej kariéry začala s kariérou plážovej tenistky.

Impozantná juniorka zo Sovietskeho zväzu

Natalia „Nataša“ Zverevová sa narodila 16. apríla 1971 v bieloruskom Minsku vo vtedajšom Sovietskom zväze. Ako juniorka bola mimoriadne úspešná. Mala sotva 15 rokov, keď triumfovala medzi dievčatami na Wimbledone 1986. Vo finále zdolala svoju gruzínsku „krajanku“ Leilu Meschiovú po obrovskej dráme 2:6, 6:2, 9:7.

V nasledujúcej sezóne sa nezmazateľne zapísala aj do histórie US Open. Na newyorskom Grand Slame pridala druhý juniorský grandslamový vavrín, keď vo finále deklasovala domácu Sandru Birchovú 6:0, 6:3. Bol to, pochopiteľne, jasný signál, že je čas zamerať sa výlučne na profesionálne turnaje. Tie už od Roland Garros 1987 kombinovala s juniorskými.

Senzačný vstup do svete „veľkého tenisu“

V roku 1988 zažiarila 17-ročná bieloruská hviezdička na Roland Garros. Zdolala aj legendárnu Američanku Martinu Navrátilovú či Češku Helenu Sukovú a dostala sa do grandslamového finále. Bola to absolútna senzácia, keďže šlo o jej štvrtý Grand Slam medzi ženami a dovtedajším maximom bolo 4. kolo.

Zostrih víťazného zápasu proti Martine Navrátilovej vo 4. kole Roland Garros 1988:

V boji o titul prišla lekcia, ktorá má v histórii nezmazateľné miesto. Nemka Steffi Grafová zvíťazila za 34 minút 6:0, 6:0. Ide o najkratšie a najjednoznačnejšie grandslamové finále v histórii. Všeobecne však očakávalo, že v ďalších rokoch bude hrať Nataša aj v ďalších veľkých finále a dočká sa titulu z niektorého podujatia „veľkej štvorky“. V máji 1989 sa dostala ako čerstvo 18-ročná hráčka na 5. miesto v rebríčku WTA.

Zostrih rekordného finále:

Parížske sklamanie zmiešané s radosťou

Na Roland Garros 1989 mala Bieloruska obhajovať finále. Razom bol na ňu vyvíjaný tlak, na ktorý nebola zvyknutá. A vybralo si to svoju daň. V 1. kole nestačila po setoch 6:3, 6:7(5), 2:6 na Talianku Raffaellu Reggiovú. Z pozície nasadenej trojky bola pritom považovaná za jednu z ašpirantiek na zisk titulu.

Čo nevyšlo vo dvojhre, to vynahradila štvorhra. S Lotyškou Larisou Savčenkovou si úplne podmanili tehlovú drť v areáli Rolanda Garrosa a bez straty setu dokráčali k titulu. Len v jedinom jednom sete stratili viac ako štyri gemy!

Stagnácia vo dvojhre

Napriek obrovskému talentu, ktorý bieloruská tenistka mala, nedokázala vo dvojhre nikdy výraznejšie zahviezdiť. Jedným z dôvodov bol problém s koncentráciou, ktorý sa často objavoval počas zápasov. Na Nataši bolo vidieť, že si vo dvojhre až tak neverí, čo ju stálo víťazstvá v mnohých zápasoch, ktoré boli vyrovnané. O tom, či na tom mal podiel aj fakt, že dostala v mladom veku parížsku lekciu od Grafovej, možno len špekulovať.

„Som veľmi lenivá. Nehodlám sa venovať tvrdej práci a tráviť na kurte viac času ma nudí,“ prezradila o sebe počas aktívnej kariéry. Aj tieto slová vysvetľujú, prečo nikdy nenaplnila svoj singlový potenciál. Grandslamové finále už nikdy nezopakovala, napriek tomu patrila medzi širšiu svetovú špičku a v sezóne 1998 potešila fanúšikov semifinálovou účasťou na Wimbledone. Prehra 6:1, 6:7(1), 3:6 s Francúzkou Nathalie Tauziatovou bola poriadne smolná, finále bolo blízko.

Najlepšia deblistka dekády

Vo štvorhre bola Zverevová v 90. rokoch najväčšia hviezda. „Neviem prečo, ale štvorhra si ma v podstate našla. Je pre mňa jednoduchá. Na mojom podaní je menšia zodpovednosť, stačí mi pokryť polovicu kurtu,“ vysvetľovala. Jej zoznam úspechov nestíhali tenisoví kronikári aktualizovať.

Na Australian Open triumfovala celkovo trikrát (1993, 1994, 1997), na Roland Garros šesťkrát (1989, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997), na Wimbledone päťkrát (1991, 1992, 1993, 1994, 1997) a na US Open štyrikrát (1991, 1992, 1995, 1996), čo je dovedna 18 titulov z grandslamových podujatí, ktoré ju radia na 3. miesto v historických tabuľkách Open éry za Američanky Martinu Navrátilovú a Pam Shriverovú.

Zverevovej genialita vo finále Wimbledonu 1993:

Grandslamové vavríny získala so štyrmi rôznymi partnerkami: Gigi Fernándezovou, Martinou Hingisovou, Pam Shriverovou a Larisou Savčenkovou. S prvou menovanou ich má na konte 14, čo je rekordný zápis páru. Na poste svetovej jednotky strávila 124 týždňov, len štyri hráčky dokázali kraľovať dlhšie. Celkovo má na konte impozantných 80 deblových titulov a len štyri singlové. V roku 1992 získala na olympiáde v Barcelone bronzovú medailu spolu s Leilou Meschiovou. V mixe má dva grandslamové tituly – z Australian Open 1990 a 1995.

Koniec tenisovej kariéry

Prvýkrát ukončila Nataša Zverevová kariéru po olympiáde v Sydney v roku 2000, kde sa jej nedarilo vo dvojhre a vo štvorhre im spolu s Oľgou Barabanščikovovou tesne ušiel bronz. Koniec to napokon nebol definitívny a v marci 2002 sa vrátila do kolotoča deblových turnajov. Dokázala ešte v Madride získať svoj jubilejný 80. titul vo štvorhre a na Wimbledone si naposledy zahrala aj dvojhru.

Úplne posledný zápas odohrala na WTA turnaji v Zürichu v októbri 2002 po boku Američanky Kimberly Poovej-Messerliovej. Dvanásteho júla 2010 bola bola spolu so svojou niekdajšou partnerkou zo štvorhry, Američankou Gigi Fernándezovou, uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Kariéra plážovej tenistky

Svoju schopnosť variovať rôzne údery a hrať na sieti sa rozhodla Nataša Zverevová využiť v plážovom tenise. Spolu s Oľgou Barabanščikovovou, svojou tenisovou deblovou partnerkou z LOH v Sydney 2000, začali hrávať rôzne turnaje. Primárne ako hobby, no s jedným tajným snom. Dostať sa znova na olympijské hry a získať spoločnú medailu, ktorá im v Sydney 2000 prekĺzla pomedzi prsty.

Nataša Zverevová (vpravo) s Oľgou Barabanščikovovou po finále v Tokiu

„Je pekné mať nejakú záľubu a toto je tá moja. Nakoniec sa stane plážový tenis olympijským športom, čo je veľká motivácia pre všetky krajiny, aby mu venovali pozornosť,“ povedala pred pár rokmi 47-ročná rodáčka z Minsku. Keďže je zaradenie tohto čoraz populárnejšieho športu do olympijského programu stále hudbou budúcnosti, zdá sa, že Zverevová sa už pod piatimi kruhmi nepredstaví.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Gasquet si postup bude musieť vydrieť

Hamburg, Gstaad a Palermo – z týchto destinácií prinášame tenisové tipy. Sara Erraniová sa s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

four + 7 =