pondelok , júl 16 2018
Tenisový Svet / Názory / Slovenský týždeň: Cibulková s náznakom zlepšenia a Horanského šou vo Švajčiarsku
Foto: TASR

Slovenský týždeň: Cibulková s náznakom zlepšenia a Horanského šou vo Švajčiarsku

BRATISLAVA – Počas uplynulého týždňa boli Slováci a Slovenky rozdelení medzi severoamerické turnaje a tie európske. V hre boli aj Dominika Cibulková, Jana Čepelová či Norbert Gombos.

Cibulková s náznakom zlepšenia, ktorý na prekročenie tieňa nestačil

Dominika Cibulková bojovala na WTA Premier 5 turnaji v Cincinnati. Húževnatosťou a silou vôle vydrela postup cez Chorvátku Anu Konjuhovú, po veľmi kvalitnom výkone zdolala Francúzku Alizé Cornetovú, no následne jej nastavila v 3. kole zrkadlo Britka Johanna Kontová. Kvalita servisu a razancia úderov hovorili v prospech svetovej sedmičky. Slovenka mala siedmy tohtoročný pokus zvládnuť tri zápasy za sebou. Zatiaľ táto méta odoláva. Napriek tomu naznačila pred US Open určité zlepšenie, na ktorom môže stavať.

Magdaléna Rybáriková stroskotala už vo finále kvalifikácie na Talianke Camile Giorgiovej. Tentokrát sa na ňu šťastena v podobe pozície „lucky loserky“ neusmiala. Wimbledonská hrdinka si prvýkrát v sezóne zahrala štvorhru. S Američankou Varvarou Lepčenkovou prehrali v 1. kole s nemecko-ukrajinskou dvojicou Julia Görgesová/Oľga Savčuková.

V Kanade naši sklamali

V kanadskom Vancouvri mal patriť Norbert Gombos do okruhu favoritov tamojšieho challengeru. Už v 1. kole ho zaskočil juhoafrický obor Lloyd Harris. Náš tenista si vôbec nepomáhal podaním, ktoré stratil 7-krát. To je na harde privysoké číslo. Mrzí to o to viac, že v prvom sete viedol 5:2. Bohužiaľ, takéto výpadky nie sú ničím neobvyklým a bránia Norovi naplno využiť svoj potenciál.

Jana Čepelová ukázala na tamojšom 100-tisícovom ITF podujatí dve tváre. Najskôr zdolala po skúsenom a kvalitnom výkone bez straty podania nebezpečnú Slovinku Polonu Hercogovú, aby o 24 hodín neskôr prehrala s nevýraznou, hoci v solídnej forme hrajúcou, Austrálčankou Priscillou Honovou.

Zelenay atakoval číslo 33

Antukový challenger v talianskom Cordenonse hral Igor Zelenay. Finále štvorhry sa počíta, no ako nasadené jednotky chceli s Holanďanom Matwém Middelkoopom určite titul. Pre Igora by mal poradové číslo 33. Deblový špecialista zaujal aj prienikom do finále singlovej kvalifikácie. Zdolal dokonca 445. hráča sveta Waltera Trusendiho z Talianska.

V inom talianskom meste, v Manerbiu, to počas víkendu skúšal Alex Molčan. Challengerovej hlavnej súťaže sa nedočká. Svojho premožiteľa našiel v 2. kole.

Horanský „na vlne“

Nikdy nie je neskoro začať ťažiť zo svojho talentu. Zdá sa, že Filip Horanský konečne našiel správnu cestu. Na ITF Futures turnaji vo švajčiarskom Collonge-Bellerive triumfoval bez straty setu. Z posledných 19 duelov zvládol 18. Impozantná je aj šnúra 16 vyhratých setov. Piešťanský rodák sa po pripočítaní bodov z posledných turnajov zabuduje hlboko do top 400 a utópiou nemusí byť ani útok na kvalifikáciu Australian Open 2018. Treba však už výsledky z challengerov.

Ostatné ITF turnaje bez väčších úspechov

Michaela Hončová nepotvrdila výbornú formu, keď vo švajčiarskom Montreux vypadla v 2. kole. Čiastočne si spravila chuť aspoň postupom do finále štvorhry. V rakúskom Grazi bolo 1. kolo dvojhry konečnou pre triplet Natália Vajdová, Jana Jablonovská, Timea Jarušková. Prvé dve menované si spolu zahrali finále debla.

Vivien Juhászová skončila na 25-ke v nemeckom Lipsku v 1. kole dvojhry a v semifinále štvorhry. Kristína Schmiedlová vypadla v poľskom Mragowe v 2. kole. Na rovnakom mieste neprešiel Juraj Masár cez prvú prekážku.

Čo nás čaká?

Kvalifikácia US Open

Okrem stálic – Lukáša Lacka, Jozefa Kovalíka, Anny Karolíny Schmiedlovej a Viktórie Kužmovej sa môžeme tešiť na grandslamovú premiéru Chantal Škamlovej.

Generálky v New Havene a Winston-Saleme

Dámy čaká tradične veľký turnaj WTA Premier v New Havene. Nasadenou dvojkou je Dominika Cibulková. Viac informácií o žrebe hlavnej súťaže nájde TU.

Z kvalifikácie si razia cestu medzi smotánku Magdaléna Rybáriková a Jana Čepelová. Obe čaká dnes podvečer finálové kolo eliminácie. Ukazujú sa v dobrom fyzickom i mentálnom rozpoložení.

Páni bojujú vo Winston-Saleme. Jediným slovenským želiezkom v ohni je Norbert Gombos. Prvé kolo ho čaká netradične už dnes pred polnocou. O žrebe sa dočítate TU.

Okruh ITF

Početná slovenská zostava si to namierila do Budapešti. Na 15-tisícovom ITF Futures turnaji zabojujú Lukáš Klein, Juraj Masár a Marek Semjan. Z kvalifikácie sa môžu pridať Tomáš Líška, Peter Samoši, Martin Fekiač, Juraj Hochel, Leon Peťko, Dominik Hrunčák a Marek Lukačovič.

Filip Horanský sa pokúsi natiahnuť víťaznú šnúru na 25-ke v tureckom Istanbule.

Maďarská antuka zlákala aj Vivien Juhászovú, Natáliu Vajdovú a Janu Jablonovskú. Všetky by mali začať na 25-ke v Hódmezővásárhely v pondelok štartujúcej kvalifikácii. Na 60-ku do tureckého Artvinu mieri Michaela Hončová.

Jednotkou 15-tisícového podujatia v poľskom Mragowe bude Tereza Mihalíková. Topoľčianskej rodáčke bude robiť spoločnosť Laura Svatíková. Z pozície nasadenej trojky zabojuje v srbskej Vrnjačkej Banji Sandra Jamrichová.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tipérsky špeciál: Andrej Martin sa prebojuje v obľúbenom Umagu do hlavnej súťaže

Začínajú sa nové turnaje a s nimi aj bohatšia stávková ponuka.  ATP Umag – 1. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × five =