piatok , november 15 2019
Tenisový Svet / Názory / Slovenský týždeň: Úspešný Davis Cup, Kovalík je späť
Foto: TASR

Slovenský týždeň: Úspešný Davis Cup, Kovalík je späť

Davis Cup sa napriek zlému začiatku skončil očakávaným víťazstvom Slovákov, ktorí využili oslabenosť švajčiarskeho tímu. Potešili aj Jozef Kovalík a Filip Horanský.

Slovensku v Davis Cupe neublížila ani slabá forma Kližana

V posledných rokoch stál výsledok Slovákov v Davis Cupe často na Martinovi Kližanovi, ktorého dve víťazné dvojhry bývali podmienkou potenciálneho úspechu. Teraz to bolo inak. Naša jednotka sa trápi, pred súbojom nepôsobila vo svojej koži a premietlo sa to aj do výsledku. „Kližo“ v úvodnom singli kopil chyby a po nevýraznom výkone podľahol Sandrovi Ehratovi.

Za kľúčovú možno spätne označiť druhú dvojhru, v ktorej Andrej Martin po húževnatom výkone zdolal Henriho Laaksonena. Potvrdili sa slová kapitána Dominika Hrbatého, že Andrejov variabilný technický tenis bude proti švajčiarskej jednotke efektívny.

V debli stavil Dominik na skúsených špecialistov Filipa Poláška s Igorom Zelenayom. Ich rýdzo deblové pojatie hry na Jérôma Kyma s Henrim Laaksonenom s prehľadom platilo. Mať v tíme dvoch na štvorhru sa špecializujúcich tenistov je veľká devíza, z ktorej by sme mohli ťažiť ešte pár rokov.

Víťazný tretí bod pridal suverénnym spôsobom Norbert Gombos. Za 51 minút „vyprášil“ Henriho Laaksonena. Podal jeden z najlepších daviscupových výkonov kariéry, nekazil. Naopak, švajčiarsky tenista bol úplne bez života, odovzdaný. Švajčiarske médiá označujú jeho vystúpenie slovnými spojeniami „trápne fiasko“, „dezolátny výkon“.

Slováci sa na budúci rok opäť pobijú o madridský finálový turnaj. Či však bude súčasťou tímu opäť aj Martin Kližan je viac ako otázne, keďže nedávno vyriekol pochybnosti o pokračovaní kariéry.

Kučová v kríze

Kristína Kučová stihla za ostatný týždeň dve vystúpenia na okruhu WTA. Na japonských hardoch sa jej však napriek dobrým žrebom vôbec nedarilo. Na WTA International turnaji v Hirošime uhrala v 1. kole proti Ruske Varvare Flinkovej iba päť hier. V kvalifikácii WTA Premier podujatia v Osake potom prekvapivo nestačila na domácu Kjoku Okamurovú.

Kovalík aj Horanský na challengeroch potešili

Jozef Kovalík je po operácii zápästia definitívne späť. V daviscupovom týždni využil o niečo slabšie obsadenie antukového 125-kového challengeru v poľskom Štetíne a získal titul. Na jeho rakete postupne skončili Čech Adam Pavlásek, Talian Lorenzo Giustino, Poliak Pawel Ciaš, Francúz Constant Lestienne, kvalitný Talian Marco Cecchinato aj Argentínčan Guido Andreozzi.

Filip Horanský sa bil o body na 80-kovom antukovom challengeri v bosnianskej Banja Luke. Uhral pekné semifinále. Po úvodnom voľnom žrebe nedal šancu Francúzovi Baptistovi Crepattemu, v troch setoch zdolal Argentínčana Andreu Collariniho aj Čiľana Alejandra Tabila. Zastavil ho až v dobrej forme hrajúci Sumit Nagal z Indie, ktorý na nedávnom US Open obral o set aj Švajčiara Rogera Federera.

Posledný hrajúci Slovák bol Alex Molčan obhajujúci na 90-kovom antukovom challengeri v španielskej Seville finále. Neuspel. Zdolal síce Brazílčana Jordana Correiu i Taliana Federica Gaia, ale vylámal si zuby na domácom rekonvalescentovi Ínigovi Cervantesovi.

Na ITF okruhu cenné body pre Morvayovú i Maluniakovú

Vekom ešte juniorka Viktória Morvayová zvolila minulý týždeň 60-tisícové hardové podujatie v izraelskom Mejtare. Bol to dobrý krok, ktorý priniesol po úspešne zvládnutej eliminácii aj jednu výhru v hlavnej súťaži. Viki nedala šancu domácej Šelly Berezniakovej. Druhá nasadená Nemka Katharina Hobgarská bola následne priveľké sústo.

Niekoľko našich zašlo na antukovú 25-ku do rakúskeho Sankt Pöltenu. Rebecca Šramková si pripísala štvrťfinále, v ktorom podľahla Maďarke Réke-Luce Janiovej. Sofia Milatová sa dostala do hlavnej súťaže ako „lucky loserka“. V 1. kole získala proti Emiliane Arangovej z Kolumbie jediný gem. Klára Ondrejčeková prehrala v 1. kvalifikačnom kole s Dánkou Oliviou Gramovou, Martina Marušinová s Chorvátkou Anamarijou Spoljaričovou. O kolo ďalej neuspela Emma Hubeková proti domácej Betine Stummerovej a Barbora Cibáková proti Paraguajčanke Lare Escaurizovej.

Antuková 15-ka v maďarskom Székesfehérváre zlákala Lauru Maluniakovú, Lenku Starú, Eszter Méri, Katarínu Kužmovú, Timeu Jaruškovú, Lauru Svatíkovú, Aniku Jaškovú, Stellu Kovačičovú, Emu Bolebruchovú a Viktóriu Surovú.

Najlepšie si počínala Maluniaková, ktorá podľahla až v semifinále Bosnianke Nefise Berberovičovej. Rovnaká hráčka zdolala v 2. kole aj Méri. Jarušková nestačila v 2. kole na Slovinku Tinu Cvetkovičovú, ktorá porazila na úvod Kužmovú, v kvalifikačnom finále Surovú a v 1. kvalifikačnom kole Bolebruchovú. Starú stopla v úvodnom kole Maďarka Vanda Lukácsová, Svatíkovú Srbka Mihaela Djakovičová. Laura vyhrala v kvalifikácii v 1. kole v derby nad Jaškovou. S krajankou Méri prehrala v rovnakej fáze Kovačičová.

Antuková 15-ka v egyptskej Káhire sa hrala za účasti Barbory Matúšovej a Alice Rusovej. Prvá menovaná nenašla vo štvrťfinále recept na Anastasiu Zolotarevovú z Ruska, druhá už v 1. kole na domácu Lamis Alhusseinovú Abdel Azizovú.

Na najpomalšom povrchu sa hrala aj 15-ka v rumunskom Focsani. Laura Hrabovská vypadla v 1. kvalifikačnom kole po prehre s domácou Mariou Alexiou Gandacovou.

Mužov sme mali na dvoch antukových 15-kach. V rumunskom Brašove skončil Martin Fekiač v úvodnom eliminačnom kole na štíte domáceho Eduarda Vlasceanuho. V kazašskom Šimkente stroskotal Sebastián Pjontek vo finále kvalifikácie na Kanaďanovi Glebovi Blekherovi.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Sieň slávy: Wimbledonská legenda, ktorá zakladala nové tradície

Tenisové kroniky evidujú mnoho hráčov, ktorí získali v kariére jeden jediný grandslamový titul zaručujúci „nesmrteľnosť“. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

6 + four =