sobota , apríl 20 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Slovenský týždeň: Daviscupové déjà vu a drobné úspechy žien
Foto: TASR

Slovenský týždeň: Daviscupové déjà vu a drobné úspechy žien

Počas posledných siedmich dní sme spočiatku sledovali zápolenia našich dievčat na WTA a ITF turnajoch. Všetko však smerovalo k víkendovému bratislavskému zápasu Davisovho pohára proti Bosne a Hercegovine.

Príkladný Kližan si zaslúži pochvalu

Martin Kližan potvrdil, že ak sa na tenis sústredí, patrí minimálne do širšej svetovej špičky. Najmä na antuke. A ako neustále prízvukoval, Dominik Hrbatý mu nedovolí stratiť v zápase koncentráciu. V minulosti často kritizovaný bratislavský rodák sa tentokrát zachoval ako správny líder. Najskôr vybojoval zdanlivo povinný bod proti Mirzovi Bašičovi, ktorý však podal lepší výkon než sa všeobecne očakávalo.

Za nepriaznivého stavu 1:2 nebol proti Damirovi Džumhurovi, 32. hráčovi sveta, favoritom, ale podal najlepší výkon v sezóne. Vo výmenách mal tlak, odmietal poľaviť a tým pádom nepúšťal Bosniaka do jeho obávaných kontier. Dvakrát síce v druhom sete stratil brejk, ale ukázal práve spomínané sústredenie a pozitívny prístup. Žiadne negatívne emócie, žiadne hluché fázy a zaslúžené víťazstvo 6:3, 7:6(3). Martin tvrdí, že ľudsky dozrel. Treba veriť, že je to naozaj tak a že aj spolupráca s Hrbatým bude pokračovať. Prináša totiž ovocie.

Nenašiel sa nasledovník

Veľa sa hovorilo o dvoch singlových bodoch cez Bašiča aj o bode zo štvorhry. Napokon však tretí, ktorý by dotvoril postupovú mozaiku, neprišiel. Norbert Gombos nemal v piatok proti Džumhurovi veľa šancí. Verný svojmu štýlu sa snažil tlačiť od základnej čiary, ale nedostatočne si pomáhal podaním a robil priveľa chýb. Behavý bosniansky tenista zaujal pozíciu ďaleko za základnou čiarou a stačilo mu to. Napriek tomu bolo v kontexte všetkých okolností nasadenie Gombosa logické, keďže bod proti jednotke hostí by z pozície dvojky nespravil asi žiadny náš tenista.

Najväčší priestor na polemiku dáva štvorhra. Andrej Martin a Igor Zelenay neodohrali dobrý zápas a Mirza Bašič s Tomislavom Brkičom ich prevýšili vo všetkých smeroch. Ak to rozmeníme na drobné, lepšie servovali, skvele riternovali a, čo je asi najprekvapujúcejšie, boli dôraznejší na sieti. Obaja sú výborní deblisti, v Davis Cupe sa im spolu darí, ale na rozdiel od našich neboli v renkingu nikdy v top 100. Škoda, že Andrej s Igorom neskúsili tento rok nejaký spoločný turnaj. Navyše, Martin už odsunul debla na vedľajšiu koľaj celkovo.

Okamžite sa preto vynorila otázka, či nemali ísť do hry Kližan s Kovalíkom. Chémia medzi nimi funguje a na turnajoch už dosiahli zopár pozoruhodných výsledkov. Súčasný dvojdňový formát to však príliš neumožňoval. „Kližo“ by si totiž nevydýchol a dovolím si tvrdiť, že 20 minút po deblovom vystúpení by nedokázal podať taký výkon, aby Džumhura zdolal. Zároveň neexistuje záruka, že by tento variant priniesol bod.

Jozef Kovalík čakal na svoju veľkú chvíľu. Podľa predpokladov po ňom siahol Dominik ako po tromfe za stavu 2:2. Nemožno povedať, že sklamal, no vytúžený bod nezískal. Mirza Bašič bol jednoducho lepší. Skvele servoval, čo bol najväčší rozdiel. Antuka v hale je predsa len rýchlejšia ako vonku, čo mu zahralo do karát.

Nešťastná prehra, nie nepodobná tej z baráže v roku 2015 v Poľsku. Aj vtedy získal Martin Kližan dva body, no nenašiel sa nik, kto by ho doplnil. Zdá sa však, že nálada v tíme zostala napriek neúspechu pozitívna, čo je dobrý signál do ďalších stretnutí.

Na WTA turnajoch nešťastie Schmiedlovej a priemerné výkony Rybárikovej

Magdaléna Rybáriková postúpila na WTA International turnaji v mexickom Monterrey do svojho prvého štvrťfinále sezóny. Stačilo jej na to zdolať Japonku Risu Ozakiovú a Chorvátku Janu Fettovú, ktoré nie sú v top 100. V oboch zápasoch dobre podávala, no držala sa dosť vzadu a nábehmi na sieť šetrila. Nepríjemné čopy a dobrý pohyb však nútili súperky k chybám, a tak z toho boli dvojsetové víťazstvá. Lekciu dostala od Američanky Sachii Vickeryovej, ktorá sa chýb vyvarovala. Štvrťfinále je síce povzbudzujúce, ale výkony neboli ani zďaleka ideálne.

Anna Karolína Schmiedlová siahala na rovnakom turnaji na veľké víťazstvo. Skalp Austrálčanky Ajly Tomljanovičovej mohol byť odrazovým mostíkom, prehra po nevyužití troch mečbalov za stavu 6:3 v tajbrejku tretieho setu na pohode nepridá. Kaja nehrá zle, no v rozhodujúcich momentoch jej chýba sebavedomejší prístup a odvaha vo výmenách zariskovať.

Jana Čepelová sa viezla po februárovom fedcupovom vystúpení pár zápasov na pozitívnej vlne. Po tom, čo nešťastne vypadla v 2. kole v Budapešti, majú jej výkony zostupnú úroveň. Opäť si nepomáha servisom a na obľúbenom WTA Premier podujatí v americkom Charlestone vypadla pri štvrtom štarte prvýkrát v 1. kole. Domáca Bernarda Perová jej povolila len štyri gemy.

Drobné pozitíva z Talianska

Na okruhu ITF sme veľa slovenských mien nezaznamenali. Stabilný trojlístok pokračuje v talianskej Santa Margherite di Pula. Na ďalšej tamojšej 25-ke pretavila Michaela Hončová štvrtý štart do tretieho semifinále. Zdolala aj kvalitnú Talianku Martinu Trevisanovú a vo štvrťfinále v derby Chantal Škamlovú. V rebríčku sa pomaly blíži k miestam zaručujúcim grandslamové kvalifikácie. Chantal postúpila do prvého štvrťfinále od augusta 2017 a tiež naznačila postupný rast formy. Vo štvorhre hrala po boku Francúzky Manon Arcangioliovej neúspešné finále.

V mužskej časti turnaja sa Filip Horanský predstavil iba vo štvorhre. So Samuelom Bensoussanom z Francúzska našli svojich premožiteľov už vo štvrťfinále.

Tomáš Líška bojoval na 15-tisícovom ITF Futures turnaji v tureckej Antalyi. Favorizovanému Juanovi Pablovi Pazovi z Argentíny dokonca vzal v 1. kole set, ale veľkého víťazstva sa nedočkal.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Djokovič šokujúco končí na rakete Medvedeva, Lajovič postupuje

MONTE CARLO – Prestížny turnaj kategórie ATP Masters 1000 v Monte Carle (5 585 030 EUR, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 × one =