pondelok , máj 20 2019
Tenisový Svet / Názory / Slovenský týždeň: Domáce očakávania naplnil v Bratislave iba Zelenay
Foto: osobný archív

Slovenský týždeň: Domáce očakávania naplnil v Bratislave iba Zelenay

Uplynulý týždeň pútal zo slovenského pohľadu najmä domáci Slovak Open. Očakávania boli tradične veľké, napokon ich naplnil len skúsený deblista Igor Zelenay.

Vo dvojhre bratislavským maximom 2. kolo

Lukáš Lacko skončil ako obhajca titulu už v 2. kole. Prípravu na turnaj mu narušili zdravotné problémy, bral aj antibiotiká a ako sám priznal, na kondícii to cítil. Proti veteránovi Stéphanovi Robertovi ešte v 1. kole vydrel obrat, hoci mu spočiatku chýbala úderová istota. Dôležité bolo, že ho podržal servis. O 24 hodín neskôr však musel čeliť Jegorovi Gerasimovovi a bol bez šance. Bieloruský bombardér bol aktívny, dostatočne presný a Lukáša dostával po druhých podaniach pod tlak.

Norbert Gombos začal suverénnym víťazstvom nad krajanom Tomášom Líškom. Úderová razancia aj bez zvýšenej miery rizika stačila na to, aby dostával Tomáša do úlohy štatistu. Potom však prišiel skúsený Ukrajinec Sergij Stachovskij, proti ktorému už musel častejšie riskovať. Dobrý prvý set nakoniec nestačil. Norbi hral veľmi solídne, ale, podobne ako v Davis Cupe, nakopil v rozhodujúcich chvíľach viac chýb za sebou, čo ho stálo postup. Najmä forhend mu niekoľkokrát „uletel“ z pomerne rutinných pozícií. Pripísať to možno aj sebavedomiu, ktoré Norovi v druhej polovici sezóny vinou viacerých tesných prehier chýba. Prvýkrát po desiatich rokoch nemalo Slovensko žiadneho štvrťfinalistu.

Osdtatní skončili v 1. kole. Andrej Martin odohral tretíkrát v sezóne takmer identický zápas proti Alexandrovi Bublikovi. Kazach v prvom sete kazil, postupne však spresňoval hru, zlepšoval servis, a tak dominoval. Do haly na hard má účinnejšie zbrane ako Andrej, ktorý síce hral pestro, no chýba mú väčšia razancia a kvalitnejšie podanie. Tesná prehra rozhodne nie je hanbou, Bublik napokon turnaj ovládol.

Alex Molčan sympaticky vzdoroval Rakúšanovi Dennisovi Novakovi. Aj v jeho prípade platí, že by mu viac vyhovovala konfrontácia na antuke, kde sa cíti lepšie. Lukáš Klein nesklamal proti Nemcovi Matthiasovi Bachingerovi. Nebál sa zapájať do hry ani servis-volej, snažil sa diktovať tempo, no v rozhodujúcich chvíľach bol istejší skúsený súper.

Mrzieť môže vypadnutie Filipa Horanského. Proti Cyperčanovi Marcosovi Baghdatisovi síce nebol favorit, ale mizerná forma a odovzdanosť, ktorou sa niekdajší člen top 10 v posledných týždňoch prezentuje, dávali nádej na prekvapenie. Filipa však vôbec nepodržal servis a ostrieľaného veterána nedokázal dostatočne preveriť.

V debli zažiaril Zelenay

Igor Zelenay prežil jednu z najlepších sezón kariéry. V Ukrajincovi Denisovi Molčanovovi našiel stabilného partnera. Zohratosť bola na kurte evidentná aj v Bratislave a výsledkom bol napokon titul. Chalani sa skvele dopĺňali. Kým Igor lepšie servuje, Denis niekoľkokrát podržal dvojicu kvalitným riternom. V semifinále zdolala slovensko-ukrajinská dvojica britské nasadené jednotky Jonnyho O’Maru s Kenom Skupským, vo finále po veľkom boji Inda Ramkumara Ramanathana s Bielorusom Andrejom Vasilevským.

V úvodných dvoch kolách boli víťazi katmi domácich párov. Najskôr zdolali Filipa Horanského s Alexom Molčanom, potom aj dobre hrajúcich Norberta Gombosa s Lukášom Kleinom. Andrej Martin s Filipom Poláškom mohli mať tiež najvyššie ambície, ale vo štvrťfinále neuspeli v tesnom súboji s neskoršími finalistami.

V Limoges naše dievčatá nepotešili

WTA 125K séria, akási obdoba mužských challengerov, ešte pokračuje. Na halovom harde vo francúzskom Limoges Slovenky dieru do sveta nespravili. Rebecca Šramková podľahla tento rok po tretí raz Nemke Tamare Korpatschovej 1:2 na sety. Jana Čepelová skončila už vo finále eliminácie na rakete maďarskej veteránky Gréty Arnovej a neskôr odmietla pre problémy s krkom pozíciu „lucky loserky“.

Chantal Škamlová hrala štvorhru s Bieloruskou Oľgou Govorcovovou. Turnajovým špecifikom bolo, že do hry zasiahlo len osem párov. Prvým kolom tak bolo štvrťfinále. Ruska Veronika Kudermetovová s Kazaškou Galinou Voskobojevovou boli pre slovensko-bieloruskú dvojicu pritvrdý oriešok.

Na okruhu ITF žiadny výrazný výsledok

Na vonkajšej hardovej 15-ke v egyptskom Šarm aš-Šajchu servovala Barbora Matúšová v 1. kole proti domácej nasadenej jednotke Sandre Samirovej na víťazstvo. Od toho momentu však stratila deväť gemov za sebou. Kiara Petrovická získala v 1. kole proti Anastasii Šošinovej z Ukrajiny iba dve hry.

Viktória Surová skúšala šťastie na antukovej 15-ke v hale v talianskom Cordenonse. V úvodnom kole prehrala po dvoch tesných setoch so Slovinkou Nikou Radišičovou.

Na 15-tisícovom halovom harde v českom Valašskom Meziříčí bojoval Michal Selecký. V rodisku Tomáša Berdycha ho zastavil v 1. kole Karol Drzewiecki z Poľska. Rovnaké podmienky i dotácia boli v estónskom Pärnu. Peter Vajda tu tiež nestačil na svojho prvého súpera – domáceho Vladimira Ivanova.

Na vonkajšom harde v tuniskom Monastire hral o podiel z dotácie 15 000 amerických dolárov Ronald Gabaš. Proti Argentínčanovi Francovi Emanuelovi Egeovi získal v 1. kole dva gemy. Tomáš Vanko to skúšal vonku na antuke v tureckej Antalyi. Maďar Péter Nagy mu v úvodnom kole povolil štyri hry.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Balázs a ďalší antukári na Roland Garros hladko vyhrajú

Kvalifikácia Roland Garros bude zajtra pokračovať ďalšími zápasmi 1. kola. Dôveru vkladáme do antukárov ako …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

12 − three =