nedeľa , október 20 2019
Tenisový Svet / Názory / Slovenský týždeň: Potešili Polášek, Kovalík i Kadlečková
Foto: TASR

Slovenský týždeň: Potešili Polášek, Kovalík i Kadlečková

Filip Polášek neprestáva udivovať. Jozef Kovalík spravil ďalší krok na ceste k strateným pozíciám a radostný debut medzi ženami absolvovala Michaela Kadlečková.

Polášek sa vrátil do boja o Turnaj majstrov

Filip Polášek a Chorvát Ivan Dodig majú za sebou ďalší rozprávkový týždeň. Dobyli totiž hardový turnaj ATP 500 v Pekingu. Keďže bol kvalitne obsadený, od začiatku čelili silným súperom. Najskôr zdolali Juhoafričana Ravena Klaasena s Novozélanďanom Michaelom Venusom, potom vo štvrťfinále elitných singlistov Taliana Fabia Fogniniho a Rakúšana Dominica Thiema.

V semifinále boli prikrátki aj výborní britskí deblisti Jamie Murray s Nealom Skupskim. Čerešničkou na torte bol dvojsetový finálový triumf nad poľsko-brazílskym párom Lukasz Kubot/Marcelo Melo, ktorý je len ďalším dôkazom, že slovensko-chorvátska dvojica patrí do najužšej špičky a zdolať dokáže kohokoľvek.

Polášek a Dodig sú razom len 200 bodov od prieniku medzi osem najlepších párov roka. Napriek tomu, že majú na konte iba sedem spoločných štartov, zatiaľ čo žiaden iný tandem v top 8 nemá menej ako 16 vystúpení!

Jediný challenger so slovenskou účasťou sa hral v Barcelone

Na antukový 80-kový challenger do Barcelony zamierilo trio našich. Andrej Martin sa napokon pre chorobu odhlásil pred svojím prvým vystúpením, ktorým mal byť duel 2. kola.

Filip Horanský sa predviedol v dobrom svetle. Presvedčivo zdolal Taliana Riccarda Bonadia a v 2. kole po boji aj španielsky supertalent Alejandra Davidovicha Fokinu, ktorý to niesol veľmi ťažko. Škoda 3. kola. Vo vyrovnanom zápase plnom zvratov vyhral nie lepší, ale šťastnejší. Tým bol Talian Alessandro Giannessi. Filip vyskúšal aj štvorhru. S holandským špecialistom Markom Vervoortom nestačili v 1. kole na Španielov Gerarda Granollersa s Pedrom Martínezom.

Najúspešnejší bol Jozef Kovalík, ktorý pokračuje v šplhaní sa rebríčkom. V Barcelone nebol najkonzistentnejší, no príkladne bojoval, a keď mu tieklo do topánok, vždy zabral. Prinieslo mu to finálovú účasť. Postupne porazil Taliana Giana Marca Moroniho, Belgičana Kimmera Coppejansa, Španiela Roberta Carballésa Baenu, jeho krajana Carlosa Tabernera aj spomínaného Giannessiho. Nad jeho sily bol vo finále Talian Salvatore Caruso.

Na ITF okruhu sa o slovo prihlásila Kadlečková

Jediné ženské 25-tisícové podujatie so slovenskou účasťou sa hralo na tvrdom povrchu v austrálskom Brisbane. Našim sa nedarilo. Zuzana Zlochová podľahla v 1. kole Japonke Čihiro Muramacuovej, Tereza Mihalíková Taiwančanke Lee Ja-süan.

Na hardovej 15-ke v bulharskom Sozopole debutovala medzi profesionálkami juniorka Michaela Kadlečková. Žreb k nej bol pomerne zhovievavý a turnajom plávala až do semifinále pomerne suverénne. Tam síce nenašla recept na favorizovanú Fínku Oonu Orpanovú, ale premiéra medzi ženami to je viac ako úspešná a povzbudivá.

Ďalší slovenský talent Romana Čisovská zamieril na hardovú 15-ku do Egypta. V Šarm aš-Šajchu z toho bola v singli prehra v 2. kole. Na svedomí to má Britka Aleksandra Pitaková. Romanu môže tešiť aspoň deblové finále. S Poľkou Stefaniou Rogoziňskou Džikovou v ňom nestačili na americko-litovské duo Daša Ivanovová/Justyna Mikulskyteová.

Antuková 15-ka v tuniskej Tabarke zlákala Barboru Cibákovú, ktorá vzdala v 1. kole Giulii Crescenziovej z Talianska. Rovnaký povrch aj dotácia boli v ukrajinskom Čornomorsku. Sofia Milatová prehrala v 1. kole s domácou Naďou Kolbovou.

Po dvoch rokoch si zahrala profesionálny turnaj Katarína Strešnáková študujúca v Spojených štátoch amerických, kde hrá na univerzitnej úrovni. Na hardovej 15-ke v oklahomskom Normane skúsila po boku Kazašky Darie Detkovskej štvorhru. Tesne prehrali v 1. kole s nasadenými jednotkami Francúzkou Tiphanie Fiquetovou a Ruskou Nikou Kucharčukovou.

Muži na ITF podujatiach skôr sklamali

Na antukovej 25-ke v talianskej Santa Margherite di Pula mal byť Alex Molčan jedným z najväčších favoritov. Už v úvodnom kole ho však zaskočil priemerný domáci junior Emiliano Maggioli.

Početná zostava Slovákov štartovala na antukovej 15-ke v tureckej Antalyi. Druhé kolo uhral z pozície „lucky losera“ Krištof Minárik, ktorého zdolal známy domáci veterán Marsel Ilhan. Tomáš Líška skončil o kolo skôr na Čechovi Michaelovi Vrbenskom, Samuel Puškár na Antoniovi Cayetanovi Marchovi z Ekvádora. János Fekete nedohral 2. kolo kvalifikácie proti Talianovi Gianovi Marcovi Ortenzimu, Andreja Krajčíka stopol v rovnakej fáze v derby Minárik.

V šestici boli muži na antukovej 15-ke v tuniskej Tabarke. Kvalifikáciou prešiel len Nikolas Ľahký, ktorý vzápätí nestačil na Marca Dijkhuizena z Holandska. Samuel Paulovčák vypadol v 2. kole eliminácie po prehre s Dánom Jesperom Andim Jörgensenom, Samo Polakovič v tej istej fáze neprekvapil proti Boruchovi Skierkierovi z Argentíny.

Druhá polovica našich stroskotala v 1. kole kvalifikácie. Peter Samoši na Nemcovi Jasonovi Janisovi, Martin Dobrý na Talianovi Alessiovi Demichelisovi, Samuel Peško v derby na spomínanom Ľahkom.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Štartuje turnaj v rodnom meste Rogera Federera

Začína sa tenisový turnaj v rodnom meste Rogera Federera – v Bazileji. On nemôže, samozrejme, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 − sixteen =