sobota , august 24 2019
Tenisový Svet / Názory / Slovenský týždeň: Molčan so životným úspechom, nečakaný titul Vojčinákovej
Foto: TASR

Slovenský týždeň: Molčan so životným úspechom, nečakaný titul Vojčinákovej

Na US Open nám druhý týždeň veľa radosti nepriniesol, keďže sa hneď na jeho začiatku skončila púť Dominiky Cibulkovej. Pozoruhodné výsledky prichádzali na európskej pôde, kde na seba upozornili najmä Alex Molčan a Ingrid Vojčináková.

Dozvuky na US Open

Dominika Cibulková ukázala v New Yorku v prvom týždni bojovného ducha a ťažila aj z faktu, že proti nej stáli hráčky bez smrtiacich úderov. To sa zmenilo vo 4. kole. Američanka Madison Keysová posielala na opačnú stranu kurtu projektily z podania i základných úderov a Dominiku k ničomu nepustila. Tieto typy súperiek našej tenistke nesedia. Nie je totiž v jej silách pretlačiť ich od základnej čiary a ak nepríde obrovská pomoc v podobe chýb, je obraz hry pomerne jasne daný.

Lenka Stará sa lúčila s juniorskou kariérou. Francúzku Manon Leonardovú v troch setoch zvládla, nádejný štart proti Američanke Lei Maovej napokon k víťazstvu neviedol. Je veľká škoda, že Lenka nemá v tejto fáze kariéry žiadny bod medzi profesionálkami. V marci oslávi 19. narodeniny a určite by nebolo negatívom, keby toho mala medzi ženami odohratého viac.

Hviezdny Molčan i skrat Kližana na challengerovom okruhu

Zranenia sú postrachom športovcov, ale nie vždy musia mať z dlhodobého hľadiska fatálny vplyv na kariéru. Alex Molčan bol pol roka mimo hry a očividne mu to pomohlo mentálne dozrieť. Na antukovom challengeri v španielskej Seville dokráčal z kvalifikácie až do finále! Doteraz bolo pritom jeho maximom 2. kolo. Alex možno nemá drvivé zbrane, no skvelý pohyb, pracovitosť a stabilita základných úderov ho predurčujú k tomu, aby sa dostal do top 100. Sevillské skalpy domáceho Javiera Barranca Cosana, Nóra Caspera Ruuda, Francúza Kennyho de Scheppera a Bosniaka Tomislava Brkiča sa počítajú. Finálová prehra s Belgičanom Kimmerom Coppejansom nemôže pokaziť skvelý dojem, ktorý náš talent zanechal.

Andrej Martin skončil vo dvojhre v 1. kole na rakete Španiela Sergia Gutiérreza-Ferrola. Vo štvorhre opäť spojil sily s Čiľanom Hansom Podlipnikom-Castillom. V semifinále prehrali v dvoch setoch s domácim tandemom Daniel Gimeno-Traver/Ricardo Ojeda Lara.

Martin Kližan mal patriť medzi najväčších favoritov antukového challengeru v talianskom Janove. Po demolácii domáceho Filippa Baldiho sa zdal byť plne sústredený aj v 2. kole proti Brazílčanovi Thomazovi Belluccimu. Prišiel však nevyužitý mečbal a na povrch vyplávala znova Martinova horšia stránka. Úplne mu „odišla hlava“, loptičky pálil nekoncentrovane do polovice siete či veľkých autov a nakoniec duel ani nedohral.

S Filipom Poláškom si zahral „Kližo“ aj štvorhru. Uhrali pekné finále, v ktorom nestačili na nemecký pár Kevin Krawietz/Andreas Mies. Pre Filipa ide na challengerovej úrovni o tretiu finálovú prehru po návrate, napriek tomu však hrá nad očakávania dobre a v budúcej sezóne môže reálne pomýšľať na top 100. Igor Zelenay s Ukrajincom Denisom Molčanovom stroskotali v 1. kole na rovnakých súperoch ako neskôr Filip s Martinom.

Norbert Gombos skúšal šťastie na harde vo francúzskom Cassise. V zápase plnom priamych bodov z podania tesne podľahol Nemcovi Matsovi Moraingovi. V oboch setoch mal pritom nemalé šance na úspech.

Senzačný titul Vojčinákovej aj sklamania na okruhu ITF

Antuková 60-ka v chorvátskom Záhrebe bola šancou na pekný bodový zápis. Našim sa však nedarilo. Jana Čepelová síce senzačne otočila 1. kolo proti Daniele Seguelovej z Čile, ale prekvapivo prehrala v 2. kole s Turkyňou Pemrou Özgenovou. Rebecca Šramková a Michaela Hončová vypadli už v úvodnom kole. Prvá menovaná zahodila mečbaly proti Španielke Georgine Garcíovej-Pérezovej, druhej nestačila veľká bojovnosť proti Ruske Oľge Dorošinovej.

Kým v Rebeccinom prípade ide o hernú krízu, pri Miške sa začína vynárať možnosť, že by sa podobne ako Chantal Škamlová sústredila na štvorhru. Tentokrát jej ale ani táto disciplína nepriniesla šťastie. S Uzbečkou Sabinou Šaripovovou skončili v 1. kole na španielsko-argentínskej dvojici Georigina Garcíová-Pérezová/Paula Ormaecheová.

Tereza Mihalíková neprešla na 25-ke v bulharskej Sofii ani kvalifikáciou dvojhry. Vo štvorhre vypadli na miestnej antuke s Češkou Miriam Kolodziejovou v semifinále. Nad ich sily boli Rusky Amina Anšbová a Polina Monovová.

Senzačne sa skončila antuková 15-ka v maďarskom Székesfehérvári. Nič tomu dlho nenasvedčovalo. Natália Vajdová, Eszter Méri aj Ingrid Vojčináková totiž neuspeli v 1. kole dvojhry. Posledná menovaná si všetko vynahradila vo štvorhre, keď dokráčala bez straty setu k svojmu prvému titulu. Veľký podiel na tomto úspechu má fakt, že spojila sily s výbornou ruskou tenistkou Viktoriou Kanovou.

O rovnakú dotáciu ako u našich južných susedov sa bojovalo na antuke aj v Prahe. Jana Jablonovská uhrala 2. kolo, v ňom však bola proti Nemke Julyette Marii Josephine Steurovej bez šance.

Antukovú 25-ku v talianskom Terste opustil David Damian Brna po úvodnom kole. V súboji kvalifikantov nestačil na Rémyho Bertolu zo Švajčiarska. Tomáša Líšku a Martina Fekiača sme sledovali v srbskom Zlatibore. V singli neprešli 1. kolom, v debli skončil Tomáš v semifinále, Martin si pripísal s Maďarom Fábiánom Marozsánom finále.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Hurkacz ovládne generálku na US Open

Sobota pred štartom US Open sa nesie v znamení finálových zápasov. Posledné generálky sa hrajú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nineteen + five =