utorok , júl 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Slovenský týždeň: NTC zažilo ďalší daviscupový ošiaľ, Kližan ako správny líder
Foto: TASR

Slovenský týždeň: NTC zažilo ďalší daviscupový ošiaľ, Kližan ako správny líder

Slovenskí daviscupoví reprezentanti sa po 13 rokoch vrátili do svetovej skupiny Davisovho pohára. Leví podiel na tom má Martin Kližan, no kľúčom k úspechu je vždy kolektív. A ten sa v poslednom období, zdá sa, stmelil.

Kližan ako líder nesklamal

Martin Kližan bol koncentrovaný od úplného začiatku. V piatok naštartoval Slovensko hladkým triumfom nad málo známym juniorom Alexandrom Zgirovským. „Kližo“ si to na kurte evidentne užíval, divákov tenisom bavil a už niekoľkýkrát za posledné roky ukázal, že sa naňho v Davis Cupe dá spoľahnúť.

Norbert Gombos druhý bod nepridal. Po vyhratom prvom sete ďalšie dva proti lídrovi Bieloruska Jegorovi Gerasimovovi stratil. Mohlo by sa zdať, že neudržal úroveň svojej hry, no pravda je iná. Bol to bieloruský tenista, kto sa v druhom sete výrazne zlepšil a vo fantastických prestrelkách od základnej čiary nepokazil takmer nič.

V sobotu sa rozhodol Martin Kližan vziať všetko do svojich rúk. Bol pripravený odohrať teoreticky až šesť setov s minimálnou polhodinovou prestávkou na oddych. Vo štvorhre boli s Filipom Poláškom set a brejk „dole“, no zabrali a proti výbornej dvojici Max Mirnyj/Andrej Vasilevskij zaknihovali obrat. Bolo to v podstate rozhodujúce víťazstvo. Martin mohol nastúpiť na súboj jednotiek uvoľnený a pretavil to do hladkého víťazstva nad Gerasimovom. Gejzír slovenskej radosti mohol vytrysknúť naplno – po 13 rokoch sme postúpili do svetovej skupiny!

Ak by to aj nášmu lídrovi v súboji jednotiek nevyšlo, som si istý, že by nám postup neunikol. Bielorusi nemali pri absencii Ivašku a Ignatika adekvátnu dvojku. Či by za stavu 2:2 nastúpil proti Zgirovskému Gombos, Filip Horanský alebo Andrej Martin, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by rozhodujúci bod získal.

Zelenay odohral solídnu štvorhru vo Viedni

Igor Zelenay s Ukrajincom Denisom Molčanovom bojovali na hardovom halovom turnaji kategórie ATP 500 vo Viedni. Po úspešnej kvalifikácii siahali na senzačný skalp Poliaka Lukasza Kubota s Brazílčanom Marcelom Melom. Nakoniec prehrali tesne 6:4, 5:7, 5:10.

Kužmová so Schmiedlovou zakončili rok neúspešne

Viktória Kužmová a Anna Karolína Schmiedlová majú za sebou úspešnú sezónu. Obe si ešte skúšali vylepšiť rebríčkové postavenie na harde v hale vo francúzskom Poitiers. Miestny 80-tisícový turnaj im nevyšiel podľa predstáv. Na konci roka už možno prichádzala aj drobná únava „materiálu“. Najmä v prípade Viki, ktorá hrala prvýkrát v podstate celú sezónu na hlavnom okruhu a absolvovala 76 duelov.

V Poitiers ju zdolala v 1. kole nebezpečná Holanďanka Arantxa Rusová. Kaja si v úvodnom kole bez problémov poradila so Srbkou Dejanou Radanovičovou, no variabilná a v hale kvalitná Švajčiarka Viktorija Golubičová bola následne nad jej sily. Chantal Škamlová s Nemkou Nicolou Geuerovou skončili v semifinále štvorhry na švajčiarsko-holandskom tandeme Viktorija Golubičová/Arantxa Rusová.

Ostatné ITF turnaje tiež bez väčších úspechov

Zuzana Zlochová mala na hardovej 60-ke v austrálskom Bendigu v 1. kole na lopate favorizovanú domácu Astru Sharmovú. Bohužiaľ, víťazstvo napokon nezaknihovala. Po problémoch s rukou je však pozitívne predovšetkým to, že je stopercentne fit.

Michaelu Hončová stopla na 25-ke na tvrdom povrchu v hale v nórskom Osle Ukrajinka Anastasia Šošinová. V rovnakom prostredí a o rovnakú dotáciu sa bojovalo v tureckom Istanbule. Rebecca Šramková prehrala v 2. kole s Ralucou Georgianou Serbanovou z Rumunska. Na vonkajšej hardovej 15-ke v egyptskom Šarm aš-Šajchu uhrala Kiara Petrovická 2. kolo, v ktorom podľahla Anastasii Vdovencovej z Moldavska.

Kvinteto mužov sa predstavilo na 15-tisícovom ITF Futures podujatí v Liberci. Miestny rýchly koberec v hale im úspechy nepriniesol. Do 2. kola sa dostal iba Ivan Košec, ktorý nestačil na neskoršieho víťaza Juliana Ocleppa z Talianska. Marek Semjan stroskotal v 1. kole na Poliakovi Karolovi Drzewieckom, Michal Selecký na Čechovi Ondřejovi Krstevovi, Samuel Hodor na Poliakovi Maciejovi Rajskom a Andrej Glváč do tretice na poľskom súperovi – Kacperovi Žukovi.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Gasquet si postup bude musieť vydrieť

Hamburg, Gstaad a Palermo – z týchto destinácií prinášame tenisové tipy. Sara Erraniová sa s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × four =