nedeľa , jún 16 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Slovenský týždeň: Skvelý Kližan potvrdil povesť majstra veľkých zápasov
Foto: TASR

Slovenský týždeň: Skvelý Kližan potvrdil povesť majstra veľkých zápasov

Uplynulý týždeň bol z hľadiska slovenskej účasti na turnajoch skromný. Ale o to úspešnejší. Tituly získali Martin Kližan, Andrej Martin, Alex Molčan aj Marek Semjan.

Kližan sa opäť vyhecoval k výborným výkonom

Martin Kližan hrá výborný tenis v dvoch prípadoch. Ak čelí silnému súperovi a ak má na dosah titul. Na 250-ke v rakúskom Kitzbüheli potvrdil oba tieto fakty. Na úvod zdolal domáceho Sebastiana Ofnera a pozíciu rakúskeho kata podčiarkol v 2. kole proti Dominicovi Thiemovi. Hral skvele. Veľmi dobre sa pohyboval, eliminoval nepresnosti a v neposlednom rade prechádzal do smrtiacich kontier.

Razom to bol ten „Kližo“, ktorého potenciál je minimálne v top 20. Vo štvrťfinále „prežil“ mečbaly proti Srbovi Dušanovi Lajovičovi, v semifinále už Španielovi Jaume Munarovi set nepustil. Že je majster výkonnostnej gradácie demonštroval vo finále. Uzbekovi Denisovi Istominovi povolil len štyri gemy! Zvládol aj svoje šieste finále na okruhu ATP, čo je úctyhodný počin.

Jozef Kovalík prišiel do Rakúska unavený z Hamburgu, čo malo na jeho výkon neblahý vplyv. Chýbal jeho vynikajúci pohyb. Chýbala úderová istota. Moldavec Radu Albot bol v 1. kole priveľké sústo. Joja však kritizovať nemožno, v Kitzbüheli boli úplne iné podmienky ako v Hamburgu. Takýto prechod by bol superťažký aj pre najlepších tenistov súčasnosti.

Igor Zelenay zrejme tiež doplatil na náročnú zmenu. I keď šlo v jeho prípade o cestu z Gstaadu, kde sa hrá v podobných podmienkach. Nehrali navyše zle. S Ukrajincom Denisom Molčanovom podľahli druhej nasadenej bielorusko-rakúskej dvojici Max Mirnyj/Philipp Oswald 6:7(7), 6:7(4).

Lacko opäť nestačil na svoju nemesis

Lukáš Lacko nehrá v zlej forme. Bohužiaľ, v posledných mesiacoch našiel svoju nemesis v Američanovi Denisovi Kudlovi. Podľahol mu dvakrát na tráve, a tak je porážka na 500-ke vo Washingtone pomerne pochopiteľná. Hard ešte zvyšoval šance Kudlu. Stále to však bol solídny výkon. Škoda strateného náskoku brejku v treťom sete. Lukáš má na servise parametre na to, aby si takéto duely dopodával.

Skvelý Martin v Liberci, únavové problémy v Granby a Sopote

Andrej Martin potreboval dobrý výsledok ako soľ. Vypadol z druhej stovky, pred týždňom ho nešťastne „seklo“ v krku, pričom jasne ukazoval rast formy. Všetko zlé je však na niečo dobré a spôsob, akým ovládol challenger v Liberci, je fascinujúci. V žiadnom stretnutí nestratil viac ako štyri gemy! V 1. kole ťažil aj zo skreču domáceho Lukáša Rosola, v 2. si vychutnal Daniela Muňoza de la Navu. Štvrťfinále znamenalo skalp Čecha Michaela Vrbenského, semifinále Rusa Pavla Kotova, finále Portugalčana Pedra Sousu.

S výnimkou finálového súpera to neboli protivníci z kategórie najťažších, napriek tomu si bratislavský rodák zaslúži absolutórium. Všetci hrali totiž v dobrej forme a spôsob akým ich zmietol z kurtu svedčí o gradujúcej výkonnosti.

Filip Horanský hral iný antukový challenger – v poľskom Sopote. Po semifinále z Prahy mu očividne každou minútou ubúdali sily. Po skvelom úvode, keď mal brejkbal na 4:0, začal strácať vo výmenách patričný pohyb. Nemec Oscar Otte sa mu tak mohol revanšovať za prehru práve z českej metropoly. Je však potešiteľné, aký kus práce spravil tento rok Filip pod vedením Karola Kučeru.

Norbert Gombos bojoval na harde v Granby tak trochu sám so sebou. Ind Saketh Myneni nepredviedol nič extra, snáď okrem podania, ale galantský rodák pričasto kazil. Plus ho neposlúchal vlastný servis. Absentovala razancia. Vzápätí si odskočil do Toronta, ale v eliminácii tamojšieho ATP Masters 1000 podujatia nemal šancu proti Rusovi Daniilovi Medvedevovi.

Molčan v neuveriteľnej forme

Alexa Molčana mohlo zranenie zápästia z lanskej jesene poznačiť negatívne. Pravdou je ale opak. Po hŕstke rozbehových turnajov získal titul v Trnave a teraz aj v Piešťanoch. A veľmi štýlovo. V troch zápasoch za sebou nadelil súperovi „kanára“! Vo štvrťfinále dokonca dvoch a to čelil nasadenému Talianovi Antoniovi Massarovi. V semifinále ho trochu potrápil Danilo Kaleničenko z Ukrajiny, ale opäť stačili dve dejstvá. V boji o titul získal Brit Ewan Moore iba päť hier.

Pre Alexa sú tieto výsledky viac ako dôležité. V budúcej sezóne štartuje Transition tour, ktorej sa vďaka dvom titulom za sebou zrejme vyhne. Ak by ale osciloval medzi 500. – 1000. miestom, zrejme by ho čakala, čo by jeho kariére neprospelo.

Ďalšie domáce výsledky len stručne. Marek Semjan získal deblový titul po boku Čecha Petra Hájka. V singli vypadol v 2. kole. Tomáš Líška skončil v rovnakej fáze. Patrik Néma detto. Úvodné kolo bolo osudné pre Michala Seleckého, Tomáša Vanka, Petra Vajdu, Andreja Glváča, Samuela Hodora a Dominika Šprocha.

Ženská zložka iba v Nemecku

Michaela Hončová bola jediná slovenská žena, ktorá zasiahla tento týždeň do diania. Vybrala si ITF podujatie v nemeckom Bad Saulgau, kde sa rozdeľovalo 25 000 amerických dolárov. Plusom bolo „hospitality“. Miška v 1. kole rolu veľkej favoritky nepotvrdila. Nad jej sily bola domáca kvalifikantka Stephanie Wagnerová.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Bertensová v Hertogenboschi nezaváha

V dnešných tipoch sme si posvietili na finálové duely v Stuttgarte a Hertogenboschi. Po tretí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

9 + thirteen =